درآمد عکاسی | چگونه می‌توانم به‌عنوان یک عکاس درآمد زیادی داشته باشم؟

کسب درآمد در عکاسی

کسب درآمد بالا در عکاسی ممکن است

تا قبل از معرفی دوربین‌های عکاسی دیجیتال، کسب درآمد از عکاسی صرفا محدود به برخی رشته‌های خاص مانند عکاسی خبری، تبلیغاتی و یا حیات وحش بود. اما با معرفی این دوربین‌ها، رشته عکاسی توانست به یکی از پول‌سازترین رشته‌های هنری تبدیل شود. در حال حاضر درآمد عکاسی برای عکاسان حرفه‌ای بسیار بالا است و عکاسان مبتدی نیز می‌توانند از طریق روش‌های مختلفی مانند عکاسی پروژه‌ای درآمد خوبی کسب کنند. در این مطلب از بلاگ فلاشیران، به بررسی نکات مرتبط با کسب درآمد از عکاسی می‌پردازیم.

آیا عکاسی شغل خوبی است؟

تمام مشاغل تنها در صورتی موفق حساب می‌شوند که بتوان از آن‌ها درآمد خوبی به دست آورد. عکاسی در گذشته در کنار یک رشته هنری، یک شغل معمولی به‌شمار می‌آمد. در حال حاضر تعداد افراد فعال در رشته عکاسی بسیار زیاد شده است و این امر نشان‌دهنده مناسب بودن درآمد این رشته می‌باشد. درواقع می‌توان گفت که عکاسی به‌عنوان یک شغل، از نظر اقتصادی کاملا تایید شده است. در ادامه به برخی سوالات درباره شغل عکاسی پاسخ می‌دهیم.

آیا عکاسان می‌توانند امرار معاش کنند؟

برخی افراد تصور می‌کنند که عکاسان برای امرار معاش یا کسب درآمد راه‌های بسیار محدودی دارند. اما باید گفت که این تصور کاملا غلط است. چرا که به علت گسترش اینترنت و همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی، خدمات عکاسان نیز گسترش پیدا کرده است. در حال حاضر عکاسان از طریق عکاسی برای کسب‌وکارهای آنلاین، عکاسی از مدل‌های شبکه‌های اجتماعی و حتی عکاسی به‌صورت پروژه‌های برای کاربران عادی شبکه‌های اجتماعی می‌توانند کسب درآمد کنند. این روش‌های امرار معاش تنها بخش کوچکی از راه‌های کسب درآمد از رشته عکاسی هستند.

آیا عکاسی می‌تواند شما را ثروتمند کند؟

آیا عکاسان درآمد خوبی دارند؟

به‌طور کلی درآمد عکاسان حرفه‌ای فعال در سبک‌های مختلف بسیار مناسب است. اما باید گفت که میزان درآمد عکاسی به پارامترهای بسیار زیادی بستگی دارد. به همین خاطر نمی‌توان گفت که تمام عکاسان از درآمد بالایی برخوردار هستند. اگر یک عکاس از تجربه بالا، دانش مناسب و تجهیزات حرفه‌ای برخوردار باشد، می‌تواند از عکاسی درآمد خوبی به دست آورد. باید اشاره کرد که عکاسان مبتدی نباید در ابتدای فعالیت خود توجه زیادی به میزان درآمد عکاسی داشته باشند. چرا که تجربه و سابقه در عکاسی و میزان درآمد آن حرف اول را می‌زند.

بیشتر بخوانید:   گرانی لنز دوربین و علت‌های آن | به این دلیل است که لنزها گران هستند!

آیا عکاسی می‌تواند شما را ثروتمند کند؟

یکی از سوالاتی که عکاسان مبتدی همواره با آن درگیر هستند این است که آیا عکاسی می‌تواند آن‌ها را ثروتمند کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز به توانایی‌ها و میزان تلاش فرد بستگی دارد. اگر یک عکاس حرفه‌ای به مرور زمان تجربه کسب کرده و در کلاس‌های آموزشی مختلف شرکت کند، احتمالا می‌تواند درآمد بسیار خوبی از عکاسی به دست آورد. همچنین در کنار سفارش عکاسی، امکان برگزاری دوره‌های آموزشی و فروش تجهیزات نیز برای عکاسان حرفه‌ای فراهم است که راه‌های مناسبی برای کسب درآمد بیشتر از این رشته به‌شمار می‌آیند.

آیا کسب درآمد با عکاسی سخت است؟

کسب درآمد در هر حرفه‌ای چالش‌ها و دشواری‌های خاص خود را دارد. به همین خاطر نمی‌توان گفت که کسب درآمد با عکاسی آسان است. اما اگر شما به‌عنوان یک عکاس پیش‌نیازهای لازم برای عکاسی حرفه‌ای را داشته باشید، قطعا می‌توانید به درآمد مناسبی برسید. البته نباید فراموش کرد که در این مسیر باید سختی‌های زیادی را تحمل کنید. همچنین خرید تجهیزات حرفه‌ای عکاسی به بودجه نسبتا بالایی نیاز دارد. در ادامه با برخی از دشواری‌های شغل عکاسی آشنا می‌شویم.

آیا عکاسی شغلی پرهزینه است؟

آیا عکاسی شغلی پرهزینه است؟

همان‌طور که عنوان شد، خرید تجهیزات حرفه‌ای عکاسی به بودجه بالایی نیاز دارد. به همین خاطر می‌توان گفت که عکاسی در ایران و جهان یک شغل پرهزینه به‌شمار می‌آید. اما نباید فراموش کرد که عکاسان حرفه‌ای فعالیت خود را با دوربین‌های معمولی و تجهیزات ساده شروع کردند. درواقع تمام عکاسان حرفه‌ای به‌مرور زمان و با کسب درآمد از این رشته، تجهیزات بهتری خریدار کردند و از همان ابتدا صاحب تجهیزات حرفه‌ای نبودند. شما نیز می‌توانید به‌مرور زمان، تجهیزات بهتری خریداری کرده و کیفیت کار خود را افزایش دهید.

آیا عکاسی یک شغل پراسترس است؟

برخی افراد تصور می‌کنند که عکاسی یک شغل پراسترس است. درصورتی‌که این تصور کاملا درست نیست. برخی از سبک‌های عکاسی مانند عکاسی حیات وحش یا عکاسی خبری می‌تواند با تنش‌هایی همراه باشد. اما بیشتر سبک‌های عکاسی کاملا بدون استرس هستند. برای مثال، عکاسی مدلینگ، عروسی و تبلیغاتی نه‌تنها هیچ‌گونه استرسی ندارند، بلکه کاملا لذت‌بخش هستند. البته باید گفت که عکاسی نیز مانند تمام مشاغل دیگر استرس‌های رایج خود را دارد که شامل گران شدن تجهیزات یا عدم پرداخت دستمزد توسط مشتری می‌شوند. باید اشاره کرد که اگر شما به عکاسی علاقه داشته باشید، حتی عکاسی حیات وحش نیز برای شما لذت‌بخش و بدون استرس خواهد بود.

بیشتر بخوانید:   7 حقیقت نورپردازی که هر عکاسی باید بداند!

آیا کسب و کار عکاسی تقاضا دارد؟

همان‌طور که عنوان شد، طی دو دهه اخیر به علت گسترش اینترنت و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی، تقاضا برای خدمات مرتبط به رشته عکاسی بسیار بیشتر شده است. در حال حاضر تمام کسب‌وکارهای آنلاین، مدل‌های شبکه‌های اجتماعی، کاربران معمولی این شبکه‌ها و … از عکاسان برای ثبت عکس‌های حرفه‌ای خدمات دریافت می‌کنند. باید اشاره کرد که آتلیه‌های عکاسی و آژانس‌های تبلیغاتی نیز به مانند گذشته مشتریان اختصاصی خود را دارند. همچنین عکاسی عروسی نیز در حال حاضر یکی از پول‌سازترین و پرتقاضاترین شاخه‌های عکاسی به‌شمار می‌آید.

درآمد ماهانه یک عکاس چقدر است؟

میزان درآمد ماهانه عکاسی بستگی به پارامترهای مختلفی دارد. به همین خاطر نمی‌توان دقیقا مشخص کرد که یک عکاس، چقدر در ماه می‌تواند از عکاسی کسب درآمد کند. از جمله این پارامترها می‌توان به حوزه فعالیت، میزان تجربه و نرخ روز ارائه خدمات اشاره کرد.

درآمد ماهانه یک عکاس چقدر است؟

پردرآمدترین عکاسی کدام است؟

عکاسان در سبک‌های مختلفی مانند عکاسی طبیعت، حیات وحش، خبری، تبلیغاتی، صنعتی، مدلینگ، عروسی و … فعالیت می‌کنند. هر یک از این سبک‌ها نرخ هزینه و شرایط متفاوتی دارند. برای فعالیت در برخی از این سبک‌ها به تجهیزات بسیار گران‌قیمتی نیاز است و از طرف دیگر در برخی سبک‌ها باید از تخصص و تجربه بیشتری برخوردار بود.

به‌طور کلی سبک‌های زیر از پردرآمدترین شاخه‌های عکاسی به‌شمار می‌آیند:

 • عکاسی از محصول
 • عکاسی برای شبکه‌های اجتماعی
 • عکاسی آزاد
 • عکاسی مدلینگ
 • عکاسی عروسی
 • عکاسی مد
 • عکاسی پزشکی
 • عکاسی هنرهای زیبایی
 • عکاسی تبلیغاتی

آیا فروش عکس سود دارد؟

همان‌طور که اشاره شد، برخی شاخه‌های عکاسی مانند عکاسی حیات وحش، خبری و ورزشی نیز درآمد بالایی دارند. اما سوال مهم این است که عکاسان فعال در این شاخه‌ها چگونه کسب درآمد می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که روش اصلی کسب درآمد این دسته از عکاسان، فروش عکس در وبسایت‌ها است. برای مثال شما یک عکس بسیار خاص و ماندگار از یک صحنه اجتماعی ثبت می‌کنید. حال شما می‌توانید این عکس را به خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌های خبری با قیمت بسیار مناسبی بفروشید. این امکان برای عکاسان ورزشی و حیات وحش نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید:   لایت بالون؛ فانوس استودیو عکاسی شما

عکاسان مبتدی چگونه حقوق می‌گیرند؟

سهم بزرگی از درآمد عکاسی برای عکاسان مبتدی است. اما این سوال وجود دارد که این دسته از عکاسان چگونه حقوق می‌گیرند. روش دریافت حقوق این دسته از عکاسان به نوع فعالیت آن‌ها بستگی دارد. عموما این دسته از عکاسان به‌صورت فریلنسر فعالیت کرده و به‌صورت پروژه‌ای حقوق دریافت می‌کنند. از طرف دیگر برخی از این عکاسان در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار هستند و درآمد ثابت دارند.

یک عکاس مبتدی چقدر می‌تواند درآمد داشته باشد؟

طبق آخرین آمار، عکاسان به‌صورت متوسط بین 58 تا 77 هزار دلار در ماه درآمد دارند. این میزان می‌تواند برای عکاسان مبتدی که از تجربه کمی برخوردار هستند بسیار کم‌تر باشد. در ایران نیز درآمد عکاسان مبتدی بسیار کم‌تر از عکاسان حرفه‌ای است. به همین خاطر برخی از افراد تازه‌کار تصور می‌کنند که عکاسی نمی‌تواند شغل خوبی برای آن‌ها باشد. اما باید گفت که عکاسانی که در حال حاضر درآمد بالایی از عکاسی به دست می‌آورند، حداقل 10 سال است که در این رشته در حال فعالیت هستند و تجربه کافی به دست آورده‌اند. برای اطلاع از آخرین وضعیت درآمد یک عکاس در ایران گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن را دانلود کنید.

یک عکاس مبتدی چقدر می‌تواند درآمد داشته باشد؟

آیا باید یک کسب و کار عکاسی راه‌اندازی کنم؟

راه‌اندازی یک کسب‌وکار عکاسی می‌تواند برای عکاسانی که از حداقل تجربه برخوردار هستند، گزینه‌ای مناسب باشد. شما برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار عکاسی گزینه‌های بسیار متنوعی پیش روی خود دارید. برخی از این گزینه‌ها عبارت‌اند از:

 • راه‌اندازی یک آژانس تبلیغاتی عکاسی
 • راه‌اندازی یک شرکت تولید محتوای تصویری
 • راه‌اندازی یک آتلیه عکاسی

چگونه یک آتلیه عکاسی بسازیم؟

راه‌اندازی یک آتلیه عکاسی می‌تواند آسان‌ترین راه برای راه‌اندازی کسب‌وکار مرتبط با این رشته باشد. برای راه‌اندازی یک آتلیه شما در ابتدا باید به دنبال خرید یا اجاره یک ساختمان مناسب باشید. ساختمان مورد نظرتان باید حداقل دارای چندین اتاق باشد تا بتوانید در هر اتاق به‌صورت اصولی فعالیت کنید. در مرحله اول باید به سراغ خرید تجهیزات ضروری بروید. از جمله این تجهیزات می‌توان به  دوربین عکاسی حرفه‌ای، فلاش‌های استودیویی، پرده عکاسی، سه‌پایه، تجهیزات نورپردازی مانند سافت باکس و … اشاره کرد.

کدام کشور برای شغل عکاسی بهتر است؟

برخی از کشورها به دلیل تقاضای بالا، برای کسب درآمد از عکاسی بسیار مناسب هستند. در حال حاضر ایران نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای کسب درآمد از این رشته باشد. اما اگر به دنبال کشورهای خارجی مناسب در این زمینه هستید، می‌توان کشورهای کانادا، آمریکا، سوئیس، آلمان و دانمارک را بهترین گزینه‌ها دانست.

آیا فروش عکس سود دارد؟

با خرید تجهیزات عکاسی از فلاشیران، کسب درآمد خود را آغاز کنید

اگر از تجربه و دانش کافی برخوردار باشید، درآمد عکاسی می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. به‌طور کلی می‌توان گفت که کسب درآمد از رشته عکاسی بسیار مناسب است و شما تنها باید در مسیر حرفه‌ای شدن در این رشته، صبر زیادی داشته باشید و تلاش زیادی کنید. برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌ای و کسب درآمد بالا از عکاسی، شما باید تجهیزات حرفه‌ای داشته باشید. فروشگاه اینترنتی فلاشیران یکی از بهترین‌ها در زمینه عرضه انواع تجهیزات نورپردازی و عکاسی است. شما می‌توانید حرفه‌ای‌ترین تجهیزات مانند دوربین‌های عکاسی سونی، نیکون و کانن را از فروشگاه ما خریداری کنید.

ارسال دیدگاه