هزینه عکاسی | آیا عکاسی یک سرگرمی گران قیمت است؟ حقایق صادقانه در این مورد!

هزینه عکاسی | آیا عکاسی یک سرگرمی گران قیمت است؟ حقایق صادقانه در این مورد!

برای فعالیت به‌عنوان یک عکاس باید چقدر هزینه کنیم؟

عکاسی یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین حرفه‌هایی است که می‌توانید به سراغ آن بروید. عکاسان می‌توانند در رسانه‌های تصویری فعالیت کنند و درآمدزایی داشته باشند. همچنین می‌توانند این کار را به عنوان تفریح انجام دهید. برای شروع عکاسی مهم‌ترین دغدغه‌ای که وجود دارد، هزینه تجهیزات عکاسی و شروع این حرفه است. افراد برای این که در زمینه عکاسی شروع به کار کنند، باید تجهیزات ضروری این حرفه از جمله دوربین و لنز مناسب را خریداری کنند. اما هزینه خرید این تجهیزات چقدر است؟ آیا با حرفه‌ای‌ شدن در زمینه عکاسی، هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند؟ برای پاسخ به این سوالات و اطلاع از هزینه عکاسی در سطوح مختلف در این مطلب همراه ما باشید.

برای فعالیت به‌عنوان یک عکاس باید چقدر هزینه کنیم؟

هزینه عکاسی برای سطوح مختلف یکسان نیست

عکاسی نیز شرایطی مشابه سایر فعالیت‌ها و حرفه‌ها دارد. در واقع برای شروع این حرفه و قدم گذاشتن در این مسیر، نیاز نیست که هزینه بسیاری را صرف کنید. چرا که عکاسی در همان ابتدا نیازمند ابزار قدرتمند و حرفه‌ای نیست. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای که اکنون به درآمدهای فوق‌العاده رسیده‌اند، در ابتدا با دوربین‌های متوسط و ابتدایی کار خود را آغاز کردند. بسیاری از افراد نیز ترجیح می‌دهند که در ابتدا با استفاده از دوربین موبایل از سوژه‌ها عکاسی کنند. همچنین برای این که در عکاسی حرفه‌ای شوید، باید در قدم‌های ابتدایی بیشتر به دنبال کشف استعدادهای خود و شکوفا کردن آن‌ها باشید.

رشد و شکوفایی استعداد عکاسی در همان ابتدا به تجهیزات قدرتمند و حرفه‌ای نیازی ندارند. در مراحل ابتدایی عکاسی بهتر است که بیشتر بر روی یادگیری و افزایش مهارت خود تمرکز داشته باشید. هرچند که استفاده از یک دوربین حرفه‌ای و قدرتمند در این سطح، مانعی ندارد.

هزینه عکاسی برای سطوح مختلف یکسان نیست

لوازم ضروری برای شروع عکاس در سطح مبتدی در جدول زیر معرفی شده‌اند:

دوربین معمولا دوربین‌های DSLR و بدون آینه در سطح مبتدی گزینه‌های خوبی هستند
لنز بر اساس سبک مورد علاقه خود باید یک لنز مناسب خریداری کنید
سه پایه این تجهیز برای جلوگیری از لرزش دوربین استفاده می‌شود
نور با استفاده از فلاش، فلاش اکسترنال، رفلکتور، گریدها می‌توان تصاویر بهتری ثبت کرد
کیف کیف برای حمل و حفاظت از دوربین و تجهیزات کاربرد دارد

هزینه برای شروع عکاسی در سطح متوسط

عکاس‌ها پس از گذراندن مراحل آموزشی و تمرین کردن با سوژه‌ها و تجهیزات ساده، به سطح متوسطی از مهارت عکاسی می‌رسند. در این سطح افراد می‌دانند که چگونه باید از دوربین خود استفاده کنند و تصاویر باکیفیتی ثبت کنند؛ اما این پایان ماجرا نیست. افراد در این سطح نیز باید به دنبال حرفه‌ای‌تر شدن باشند و همواره تلاش کنند که به یک عکاس بهتر تبدیل شوند. برای رسیدن به این هدف، علاوه بر تمرین و پشتکار، برخورداری از تجهیزات عکاسی با سطح متوسط ضروری است. در واقع دیگر نمی‌توانید از تجهیزات ابتدایی و دوربین موبایل اسفاده کنید و انتظار پیشرفت داشته باشید.

برای دستیابی به اهداف بزرگ‌تر در سطح متوسط عکاسی باید علاوه بر یک دوربین با سطح و ظرفیت متوسط، از تجهیزات عکاسی نیز به‌بهترین شکل استفاده کنید. اقلامی که به نورپردازی مربوط هستند در این بازه نیز اهمیت بالایی پیدا می‌کنند. علاوه بر این عکاسان باید بتوانند که از سبک‌های مختلف لنز و دوربین به بهترین شکل استفاده کنند. خرید تجهیزاتی مانند پایه دوربین، لایت باکس و کارت حافظه در این سطح ضروری است.

هزینه‌های عکاسی حرفه‌ای

هرچند که در سطوح مبتدی و متوسط عکاسی نمی‌توان درآمد قابل توجهی کسب کرد، اما درآمد خوبی در سطوح حرفه‌ای عکاسی وجود دارد. به‌تناسب درآمدی که عکاسان حرفه‌ای به دست می‌آورند، باید از تجهیزاتی حرفه‌ای استفاده کنند که احتمالا در سطوح پایین‌تر امکان خرید آن‌ها ممکن نیست و اگر هم ممکن باشد، مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. بنابراین تجهیزات نسبتا گران‌قیمتی که در سطوح حرفه‌ای عکاسی استفاده می‌شوند با افزایش درآمد، هزینه خرید تجهیزات را جبران می‎کنند.

برای سطوح حرفه‌ای عکاسی تجهیزاتی وجود دارند که می‌توانند تصاویر خارق‌العاده‌ای ثبت کنند. لنزها و دوربین‌های حرفه‌ای قادر هستند تصاویر را با جزئیات و دقت بالایی ثبت کرده و از بروز اشتباهات رایج در سطوح متوسط و مبتدی نیز جلوگیری کنند. علاوه بر این محصولات خاصی در سطح وجود دارند که بسیار خاص و گران‌قیمت هستند. تجهیزات عکاسی در شب و تجهیزات عکاسی در دریا و زیرآب برخی از این موارد به شمار می‌آیند.

روش‌هایی برای کاهش هزینه عکاسی

روش‌هایی برای کاهش هزینه عکاسی

همیشه روش‌هایی برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی مالی وجود دارند. از این روش‌ها می‌توانید در زمینه خرید تجهیزات عکاسی نیز استفاده کنید تا هزینه کمتری را برای خود ایجاد کنید. در ادامه نکات و پیشنهادات مهم در این زمینه را بررسی می‌کنیم.

مدام به دنبال جدیدترین تجهیزات نباشید

اگر از شرایط مالی خوبی برخوردار هستید، می‌توانید از جدیدترین تکنولوژی تجهیزات عکاسی بهره‌مند شوید. اما در صورت نداشتن بودجه کافی، خرید جدیدترین تکنولوژی گزینه خوبی نیست. هر روزه مدل‌های جدیدی از دوربین و لنز روانه بازار می‌شوند که اگر بخواهید همیشه جدیدترین آن‌ها را داشته باشید، باید مبلغ زیادی را پرداخت کنید. چرا که حتی ممکن است جدیدترین مدل دوربین پس از چند ماه یک مدل قدیمی به شمار برود. پس باید کیفیت و ظرفیت دوربین را نسبت به به‌روز بودن آن در اولیت قرار دهید.

تجهیزات غیرکاربردی خود را بفروشید

بسیای از عکاسان تعداد زیادی لنز دوربین و سایر تجهیزات عکاسی دارند که استفاده خاصی از آن‌ها ندارید. پیشنهاد می‌شود که تجهیزات غیر کاربردی یا نامناسب خود را آگهی کنید و با قیمت مناسب بفروشید. با این کار می‌توانید تجهیزات مهم‌تر و کارآمدتری تهیه کنید که سطح کاری و تجربه شما در حرفه عکاسی را ارتقا می‌دهند. در واقع مهم نیست که چه تعداد لنز و ابزار نورپردازی دارید، باید بتوانید از آن‌ها به شکل کاربردی استفاده کنید.

هزینه کردن برای رشته عکاسی؛ یک سرمایه‌گذاری عالی

دوری از هزینه‌های نامعقول

برخی از آپشن‌ها در دوربین‌ها و لنزهای عکاسی وجود دارند که کارایی فوق‌العاده‌ای دارند؛ اما با این حال عدم دسترسی به آن‌ها مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند. برای مثال با استفاده از برخی دوربین‌ها می‌توانید در عمق 20 متری آب عکاسی کرد که این آپشن خیلی ضروری نیست. بنابراین پیشنهاد می‌شود که به سراغ آپشن‌ها و امکانات گران‌قیمتی که غیر ضروری هستند، نروید.

جبران هزینه‌های عکاسی با کسب درآمد

عکاسی علاوه بر این که یک سرگرمی و تفریح جذاب است، می‌تواند یک شغل پردرآمد برای شما باشد. البته که برای کسب درآمد در این حرفه باید تجربه و مهارت بالایی در عکاسی داشته باشید و بتوانید خود را اثبات کنید. از مهم‌‍ترین مزیت‌های کسب درآمد با عکاسی می‌توان به عدم نیاز به تحصیلات دانشگاهی اشاره کرد. درآمد مناسب، راه‌اندازی یک کسب و کار جدید و کار به‌صورت فریلنسری از دیگر مزایای فعالیت در این حرفه هستند. در ادامه برخی از ایده‌های کسب درآمد با مهارت در عکاسی را به شما معرفی می‌کنیم:

  • بلاگ عکاسی: برای یک عکاس حرفه‌ای و شخصی که می‌تواند دست به قلم شود، راه‌اندازی بلاگ عکاسی پیشنهاد خوبی است. عکاسان می‌توانند در صفحه اینترنتی، تصاویر ثبت شده خود را همراه با نوشته‌ها منتشر کنند و از طریق جلب توجه و جذب کاربران درآمد به دست بیاورند
  • فروش پریست‌های ویرایش عکس: ادیت تصاویر نیز بخش مهمی از هنر عکاسی هستند. عکاسان پس از مدتی به تنظیمات خاصی برای ادیت عکس‌ها دست پیدا می‌کنند که مشتریان بسیاری دارند. یک عکاس حرفه‌ای می‌تواند تنظیمات ادیت تصاویر خود را به‌صورت پریست لایت‌روم یا اکشن فتوشاپ به فروش برساند
  • عرضه محصولات چاپی: همواره افراد زیادی وجود دارند که پول خوبی را بابت محصولات چاپی با تصاویر خاص می‌پردازند. می‌توانید تصاویر خاص و یونیک خود را به صورت چاپی بر روی محصولاتی مانند تابلو، تی‌شرت، ماگ و… اجرا کنید و آن‌ها را به فروش برسانید

هزینه کردن برای رشته عکاسی؛ یک سرمایه‌گذاری عالی

هرچند که ممکن است فعالیت در رشته عکاسی یک فعالیت نسبتا هزینه‌بر و گران به نظر برسد، اما قطعا یک سرمایه‌گذاری عالی است. عکاسی به‌عنوان یکی از بهترین سرگرمی‌های دنیا می‌تواند روحیه و خلاقیت شما را ارتقا دهد. از سوی دیگر با حرفه‌ای شدن در این زمینه می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید و تمام مبلغی که برای خرید تجهیزات خرج کرده‌اید را در مدت کوتاهی جبران کنید. در ضمن با رعایت کردن نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانید هزینه‌های عکاسی را کاهش دهید.

ما در فروشگاه فلاشیران انواع تجهیزات عکاسی از جمله دوربین، لنز، پایه نگهدارنده، لوازم نورپردازی، کارت حافظه و … را در رده‌بندی‌های پایین‌رده، متوسط و حرفه‌ای به دست شما می‌رسانیم. تمام محصولات ما دارای ضمانت کیفیت و اصالت هستند و با پست اکسپرس در سریع‌ترین زمان به درب منزل شما می‌رسند.

سوالات متداول

هزینه شروع عکاسی در سطح مبتدی چقدر است؟

با توجه به نوسانات ارز نمی‌توان عدد دقیقی را برای هزینه شروع عکاسی در سطوح مبتدی معرفی کرد. اما با این حال باید در نظر داشته باشید که باید یک دوربین، لنز مناسب، پایه نگهدارنده و تجهیزات نورپردازی را خریداری کنید.

بهترین برندها برای خرید تجهیزات عکاسی ارزان‌قیمت کدام هستند؟

برندهای تولیدکننده دوربین و تجهیزات عکاسی دارای محصولات رده‌پایینی هستند که قیمت آن‌ها برای عکاسان مبتدی مناسب‌تر است. برای خرید چنین محصولاتی می‌توانید از برندهای نیکون، گودکس، کانن و… استفاده کنید.

آیا می‌توان با عکاسی به درآمد رسید؟

عکاسی یکی از حرفه‌هایی است که فرصت‌های بزرگی را برای کسب درآمد ایجاد می‌کند. افراد متخصص در این زمینه می‌توانند درآمد بالاتری نسبت به بسیاری از مشاغل سخت داشته باشند. فعالیت در فضای مجازی یکی از این فرصت‌ها است.

ارسال دیدگاه