چگونه عکاسی را شروع کنم | راهنمای مقدماتی برای تبدیل شدن به یک عکاس

چگونه عکاسی را شروع کنم | راهنمای مقدماتی برای تبدیل شدن به یک عکاس

چگونه عکاسی را شروع کنم؛ سوالی رایج با پاسخ بسیار آسان

برای افراد ناآشنا و تازه‌کار، عکاسی پر از اصطلاحات گیج کننده و اعداد پیچیده است و برای عکاسان نوپا می‌تواند دلهره‌آور باشد. اگر این حرفه را دوست دارید و می‌پرسید چگونه عکاسی را شروع کنم، باید قبل از اینکه به دنیای شگفت‌انگیز عکاسی وارد شوید، نکاتی را در این زمینه بدانید. چرا که عکاسی فقط به این معنا نیست که بهترین دوربین را تهیه و شروع به عکس گرفتن کنید. بلکه جنبه‌های زیادی در عکاسی وجود دارند که می‌تواند تجربه شما را از عکاسی متحول کنند.

باید اشاره کرد که انتخاب دوربین و لنز دوربین برای عکاسی به احتمال زیاد اولین قدم برای گرفتن عکس‌های عالی به شمار می‌رود. اما توسعه عکس‌ها با نرم‌افزار ویرایش تصویر، به‌کارگیری تکنیک‌های اصلی و مفاهیم عکاسی، یادگیری از دیگران و تعامل با جامعه عکاسی نکات کلیدی برای آغاز مسیر عکاسی هستند. از این رو در این مطلب، در قالب یک راهنمای مقدماتی به سوال چگونه عکاسی را شروع کنم پاسخ می‌دهیم و با نکاتی برای عکاسی بهتر آشنا می‌شویم.

آیا یادگیری عکاسی سخت است؟

اگر می‌پرسید که چگونه عکاسی را شروع کنم و اولین قدم در این مسیر چیست؟ باید بگوییم که تمامی عکاس‌های حرفه‌ای به شما خواهند گفت که میانبری برای ورود به حرفه عکاسی یا یادگیری روش کسب درآمد با عکاسی وجود ندارد. در واقع راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید سفر مقدماتی عکاسی خود را آغاز کنید.

یک درس مهم برای یادگیری عکاسی این است که شما یک شبه در عکاسی، حرفه‌ای نخواهید شد و این اشکالی ندارد! گسترش تدریجی دانش عکاسی به شما زمان زیادی برای توسعه علایق و مهارت‌های خاص در انواع تکنیک‌های مختلف عکاسی را می‌دهد.

بیشتر بخوانید:   نسبت نورپردازی در عکاسی پرتره | اهمیت نسبت نورپردازی در این سبک از عکاسی

چگونه عکاسی را شروع کنم؛ سوالی رایج با پاسخ بسیار آسان

در سفر خود برای تبدیل شدن به یک عکاس ماهر، ابتدا بر یادگیری تنظیمات دوربین دیجیتال خود و آزمایش تجهیزات مختلف عکاسی مانند لنزها، سه پایه‌ها و سایر لوازم جانبی تمرکز کنید. همچنین زمانی را صرف بازی با ترکیب‌بندی تصویر و کاوش در شرایط مختلف نور و تکنیک‌های عکاسی کنید. با این کار آماده خواهید بود که عکاسی خود را به سطح بعدی ببرید و مهارت‌های عکاسی پیشرفته‌تری مانند قانون یک‌سوم و نسبت طلایی را تمرین کنید.

علایق الهام‌بخش خود را پیدا کنید

آیا به گرفتن عکس‌های پرتره علاقه‌مند هستید و می‌پرسید چگونه عکاسی را شروع کنم؟ آیا به تصاویر انتزاعی یا مناظر خیره کننده علاقه دارید؟ شاید عاشق عکاسی رویداد شوید یا حتی شاید بخواهید به سادگی هر لحظه هر شیئی که توجه شما را جلب می‌کند را ثبت کنید؟ فرقی نمی‌کند، فقط سعی کنید هر چیزی که باعث شده است بخواهید وارد حرفه عکاسی شوید را دنبال کنید و از آن به‌عنوان الهام‌بخش خود برای رشد استفاده کنید.

یک دوربین مناسب تهیه کنید

هنگامی که ایده بسیار خوبی از سوژه عکاسی خود داشته باشید، تنها چیزی که واقعا برای شروع گرفتن عکس‌های شگفت‌انگیز به آن نیاز دارید یک دوربین خوب است. عکاسان آماتور امروزی خوش شانس هستند که طیف گسترده‌ای از انواع دوربین عکاسی را در اختیار دارند. هر کسی که در حال حاضر به تازگی عکاسی را یاد می‌گیرد می‌تواند دوربین‌های بدون آینه میان‌رده​​ ​​را خریداری کند که نه تنها بسیار سبک‌وزن هستند، بلکه توانایی ارائه تصاویر حرفه‌ای و باکیفیت مجله‌ای را نیز دارند. به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله با عنوان حداقل تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی کدام تجهیزات هستند؟ را مطالعه کنید.

با عکاسان حرفه‌ای آشنا شوید

در حالی که می‌توانید اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک یا اینستاگرام را برای پیدا کردن عکس‌هایی که الهام‌بخش شما هستند، کاوش کنید، مهم است که در مورد عکاسان شناخته‌شده دوران گذشته نیز بیاموزید. چرا که این کار پاسخی به این سوال که چگونه عکاسی را شروع کنم را به وضوح می‌دهد. حتی اگر به عکاسی دیجیتال علاقه دارید، مطالعه عکاسان فیلم کلاسیک مانند انسل آدامز می‌تواند آموخته‌های زیادی در مورد ترکیب‌بندی برای عکاسی منظره برای شما به همراه داشته باشد.

start photographing 600x400 - چگونه عکاسی را شروع کنم | راهنمای مقدماتی برای تبدیل شدن به یک عکاس

تکنیک‌ها مختلف و انواع روش‌های عکاسی را امتحان کنید

ممکن است تصمیم گرفته باشید با در نظر گرفتن زمینه خاصی عکاسی را شروع کنید، اما ممکن است با تجربه بیشتر علایق شما تغییر کند و همچنان این سوال که چگونه عکاسی را شروع کنم، ذهن شما را درگیر کرده باشد. حتی اگر سفر عکاسی شما با میل به گرفتن عکس‌های قشنگ از خانواده‌تان شروع شده باشد، ممکن است متوجه شوید که عکاسی از طبیعت یا عکاسی ماکرو توجه شما را به خود جلب می‌کند.

بیشتر بخوانید:   عکاسی هدشات | نکاتی درباره یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های عکاسی پرتره

با دقت بر روی سوژه و محیط عکس بگیرید

در عکاسی بدیهی است که همیشه کیفیت بر کمیت پیروز است. گرفتن صدها عکس از یک فرد، یک عکاس نمی‌سازد، به‌خصوص اگر بر روی عکس‌ها به خوبی فکر نشده باشد. قبل از اینکه دوربین را نزدیک صورت خود نگه دارید و روی شاتر کلیک کنید، چند ثانیه وقت بگذارید و صحنه را بررسی کنید، به درستی روی سوژه خود فوکوس کنید و عکس خود را با دقت کادربندی کنید.

تنظیمات را به‌صورت دستی انجام دهید

دفترچه راهنمای دوربین خود را مطالعه و یا ویدیوهای آموزشی آن را در اینترنت جستجو و مشاهده کنید تا تنظیمات دستی آن را یاد بگیرید. باید با غلبه بر ترس خود از دوربین خود بهترین استفاده را ببرید. ممکن است برای درک بهتر عملکردها ویژگی‌های دوربین، به‌خصوص مثلث نوردهی (یعنی دیافراگم، سرعت شاتر و ISO) نیاز به صرف زمان زیادی داشته باشید، اما این تلاش مطمئنا نتیجه می‌دهند و نتیجه آن در عکس‌های شما نشان داده خواهد شد.

در کارگاه‌های آموزش عکاسی شرکت کنید

در کارگاه‌های آموزش عکاسی شرکت کنید

موارد و نکات بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید از کارگاه‌ها  یا کلاس‌های آموزش عکاسی یاد بگیرید، حتی اگر دوربین ندارید، علاقه زیادی به ورود به حرفه عکاسی را ندارید و یا سوال اصلی شما همچنان این است که چگونه عکاسی را شروع کنم. کارگاه‌ها دانش مورد نیاز را از تنظیمات دوربین، قوانین کادربندی گرفته تا درس‌های پیشرفته‌تر مانند نورپردازی حرفه‌ای ویرایش عکس به شما آموزش می‌دهند. جدای از آن، دیدگاهی کاملا جدید در مورد عکس گرفتن و آنچه واقعا یک عکس را از نظر بصری جذاب می‌کند به شما می‌دهد. کارگاه‌های آموزشی واقعا بهترین گزینه برای دریافت آموزش جامع در زمینه عکاسی هستند.

روش بررسی میزان نور را بیاموزید

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث موفقیت یک عکس شود، نور است. بنابراین، مهم است که یک عکاس یاد بگیرد که چگونه از آن به نفع خود استفاده کند. شما می‌توانید از نور محیط مانند نور پراکنده خورشید یا نورپردازی موجود در داخل خانه، برای گرفتن تصاویری با نوردهی خوب استفاده کنید، اما یادگیری قرار دادن سوژه یا تجهیزات نورپردازی اضافه، می‌تواند به عکس‌های شما حس و حال متفاوتی بدهد.

بیشتر بخوانید:   منظره یاب دوربین | با این قابلیت کادربندی بی‌نظیر از سوژه‌ها را تجربه کنید

شروع به عکس گرفتن کنید

ساده‌ترین پاسخ به سوال چگونه عکاسی را شروع کنم، این است که عکس بگیرید! تجربه بهترین معلم است. شما می‌توانید تنظیمات دوربین خود را مطالعه و هر آنچه را که می‌خواهید تنظیم کنید. اما تنها راهی که واقعا عکاسی را یاد می‌گیرید این است که دوربین خود را همه جا با خود به همراه داشته باشید و برای عکاسی وقت بگذارید.

برای عکاسی وقت بگذارید؛ پاسخی به این که چگونه عکاسی را شروع کنم

چه راهی بهتر از اینکه عکس‌های متعدد از هر آنچه می‌بینید بگیرید؟ وقتی تصمیم می‌گیرید در اوقات فراغت خود دوربین خود را در دسترس داشته باشید و با دوستان عکاس خود عکاسی کنید، از اینکه چقدر در مورد دوربین و توانایی‌های هنری خود کشف خواهید کرد، شگفت‌زده خواهید شد.

برای عکاسی وقت بگذارید؛ پاسخی به این که چگونه عکاسی را شروع کنم

مانند هر سرگرمی یا حرفه دیگری، یادگیری و رشد نیاز به زمان دارد. عجله برای تبدیل شدن به یک حرفه‌ای نه تنها فشار غیرضروری بر شما وارد می‌کند، بلکه شما را از لذت بردن از کاری که انجام می‌دهید باز می‌دارد. خودتان را مجبور نکنید که مانند سایر عکاس‌های حرفه‌ای باشید و همچنین تجهیزات گران‌قیمتی را خریداری نکنید که در حال حاضر نیازی به استفاده از آن‌ها را ندارید. پیشرفت خود را آهسته کنید و زمان مناسبی را به یادگیری هر چه بیشتر خود اختصاص دهید.

ویرایش عکس را یاد بگیرید

اگر می‌پرسید که چگونه عکاسی را شروع کنم؟ باید بگوییم که گرفتن عکس و ثبت تصویر فقط نیمی از این حرفه است. نیمه دیگر آن ویرایش مناسب عکس می‌باشد. روشی که به کمک آن یک تصویر را ویرایش می‌کنید، می‌تواند کاملا احساس یا حالت عکس را تغییر دهد. همچنین می‌تواند آن را به‌یادماندنی‌تر کند. نرم‌افزار ویرایش استاندارد صنعتی برای عکاسی برنامه فتوشاپ است که می‌توانید به کمک ویدیوهای آموزشی و یا شرکت در کلاس‌ها به آن مسلط شوید.

پاسخی نهایی به سوال رایج "چگونه عکاسی را شروع کنم؟"

پاسخی نهایی به سوال رایج “چگونه عکاسی را شروع کنم؟”

عکاسی یک هنر محبوب است. چه بخواهید عکاسی را به‌عنوان رویکردی برای شهرت خود، به‌عنوان راهی برای ثبت خاطرات مهم یک سفر خاطره‌انگیز و یا به‌عنوان فرار از شلوغی‌های روزمره‌تان کشف کنید، برداشتن دوربین و تمرین تنها راه یادگیری مناسب و ساده‌ترین پاسخ به سوال رایج “چگونه عکاسی را شروع کنم؟” است. سعی کنید برای فراگیری بیشتر در مورد نکات عکاسی و تنظیمات دوربین خود دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید و یا با یک عکاس حرفه‌ای در ارتباط باشید.

ناگفته نماند که شرط اصلی شروع عکاسی، انتخاب و خرید یک دوربین مناسب است. از این رو فروشگاه اینترنتی فلاشیران با ارائه جدیدترین محصولات روز دنیا در زمینه عکاسی از جمله انواع دوربین عکاسی, رینگ لایت و فلاش با مقرون‌به‌صرفه‌ترین قیمت‌ها گزینه مناسبی برای انجام خرید شما است. شما می‌توانید تمام این تجهیزات را با قیمت مناسب از فروشگاه ما خریداری کنید.

ارسال دیدگاه