مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V | کدام دوربین مناسب شما است؟

مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V با ریزترین جزئیات

مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V با ریزترین جزئیات

کانن و سونی دو برند برتر در زمینه ساخت انواع دوربین عکاسی هستند. در حال حاضر، دو مدل EOS R5 از کانن و A7R V از سونی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و همواره این دو دوربین با هم مقایسه می‌شوند. همین مساله باعث شده است تا عکاسانی که قصد انتخاب بین این دو دوربین را دارند، مقداری گیج شوند. به همین خاطر، در این مطلب از مجموعه فلاشیران به مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V پرداخته‌ایم و این دو دوربین را از زوایای مختلف بررسی کرده‌ایم.

مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V از زوایای مختلف

به طور کلی، می‌توان گفت که دو دوربین کانن مدل EOS R5 و دوربین سونی Sony a7r V، دو مدل از محبوب‌ترین دوربین‌های موجود در بازار است. همواره عکاسان زیادی برای انتخاب از میان این دو دوربین شک دارند و نمی‌دانند که کدام یک گزینه بهتری متناسب با نیازشان است. به همین خاطر، در ادامه به مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V از زوایای مختلف پرداخته‌ایم.

عملکرد سنسور در مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V

دوربین Canon EOS R5 دارای یک سنسور 45 مگاپیکسلی CMOS است. در حالی که A7R V دارای 61 مگاپیکسل می‌باشد. در نتیجه، می‌توان گفت که دوربین سونی در بخش وضوح تصویر برتری کاملا مشخصی نسبت به همتای خود دارد. با این حال، احتمالا تشخیص تفاوت بین این دو در دنیای واقعی سخت است. تنها زمانی متوجه تفاوت وضوح میان این دو محصول کانن و سونی می‌شوید که عکس را در ابعاد بزرگ چاپ یا تصاویر را به شدت Crop کنید. با این حال، این 16 مگاپیکسل اضافی ممکن است برای برخی از عکاسان ارزش خرید و پرداخت هزینه‌های اضافی را داشته باشد.

عملکرد سنسور در مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V

 

تفاوت سرعت ISO میان دو دوربین Sony A7R V و Canon EOS R5

محدوده حساسیت اصلی Sony A7R V در حدود  ISO 100-32000 است که می‌تواند تا ISO 50 کاهش و تا ISO 102400 افزایش پیدا کند. این در حالی است که دوربین کانن Canon R5 دارای محدوده ISO 160-51200 است که می‌تواند به طور مشابه تا ISO 50 و تا ISO 102400 افزایش پیدا کند.

مقایسه قابلیت Pixel Shift Multi Shooting میان کانن EOS R5 با سونی a7r V

دوربین Sony A7R V دارای حالت عکاسی چند شات ویژه است که در آن 16 عکس مختلف می‌گیرد و می‌تواند با استفاده از نرم افزار Imaging Edge Desktop این عکس‌ها را ترکیب کند و یک تصویر 241 مگاپیکسلی تحویل دهد. علاوه بر این، نسخه جدیدی از برنامه Imaging Edge Desktop سونی که هم‌زمان با دوربین سونی A7R V منتشر می‌شود، می‌تواند به طور خودکار حرکات کوچک را در ۱۶ تصویر، مانند برگ‌های درختان یا افراد، شناسایی و تصحیح کند. در مقابل، Canon R5 هیچ قابلیت مشابهی ندارد و سونی برنده قاطع در این زمینه است.

مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V  در بخش ضبط ویدئو

دوربین سونی Sony A7R V می‌تواند انواع ویدئو را با کیفیت 8K/24p و 4K/60p با برش متوسط 1.2x با کیفیت 10bit 4:2:2 ضبط کند. همچنین می‌توانید با این دوربین ضبط ویدئو را با کیفیت 4K/30/25/24p و 1080/120p به صورت بدون برش انجام دهید. از جمله دیگر ویژگی‌های ویدئویی جدید پشتیبانی شده توسط دوربین سونی A7R V می‌توان به خروجی 16 بیتی RAW، نمایه S-Cinetone، قابلیت جبران تنفس، نقشه فوکوس و تثبیت Active+ اشاره کرد.

مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V در بخش ضبط ویدئو

در مقابل دوربین A7R V، دوربین Canon R5 قرار دارد که قابلیت فیلم‌برداری داخلی 8K بدون برش را با وضوح 2.8K تا 30p در Canon Log 4:2:2 10 بیتی (H.265) یا 4:2:2 10 بیتی HDR PQ (H.265) ارائه می‌دهد. همچنین با این دوربین می‌توانید ویدئوهای بدون برش را با کیفیت 4K تا 120p ضبط کنید. لازم به ذکر است که Canon R5 قابلیت فیلم‌برداری به صورت داخلی تا ۱۲ بیت RAW را دارد.

دوربین Canon EOS R5 هنگام عکاسی 8K/30p و 4K/60p می‌تواند تا 20 دقیقه قبل از داغ شدن بیش از حد، فیلم‌برداری کند. در حالی که Sony a7r V طبق کاتالوگ امکان فیلم‌برداری تا 30 دقیقه را دارد. اما طبق تجربه‌های کاربران، می‌توانید تا بیشتر از این مدت هم با این دوربین فیلم‌برداری کنید.

بررسی فوکوس خودکار در مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V

دوربین A7R V جدید دارای 693 نقطه فوکوس خودکار تشخیص فاز با سنسور است که 79 درصد از قاب تصویر را پوشش می‌دهد. سونی یک واحد پردازش یادگیری عمیق هوش مصنوعی را به A7RV اضافه کرده است که به دوربین این امکان می‌دهد تا سوژه‌های بیشتری را نسبت به EOS R5 تشخیص دهد و در عین حال تشخیص انسان و حیوانات/پرندگان را نیز تا حد زیادی بهتر انجام دهد.

برای اولین بار در محصولات سونی، دوربین A7R V می‌تواند یک انسان را از طریق ژست و همچنین چشم و صورتش تشخیص دهد. بنابراین، اگر سر فرد از دوربین برگردانده شود، A7R V همچنان بر اساس یادگیری عمیق هوش مصنوعی، سوژه را به‌عنوان انسان تشخیص می‌دهد. همچنین تشخیص حیوانات و پرندگان گسترش یافته است تا A7R V بتواند چشم، سر و بدن را تشخیص دهد. در عین حال، به A7R V قابلیت تشخیص هواپیما، اتومبیل، قطار و حشرات هم اضافه شده است.

Canon EOS R5 vs Sony a7r V pic5 600x403 - مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V | کدام دوربین مناسب شما است؟

دوربین Canon R5 از سیستم Dual Pixel CMOS AF با 5940 نقطه تشخیص فاز مجزا استفاده می‌کند که با استفاده از انتخاب ناحیه فوکوس خودکار، قاب را تا 100٪ عمودی و افقی پوشش می‌دهد. همچنین حالت تشخیص چهره/چشم و توانایی تشخیص و ردیابی گربه‌ها، سگ‌ها و پرندگان و تمرکز بر روی بدن، صورت یا چشم‌های آن‌ها در این دوربین وجود دارد. به طور کلی، می‌توان گفت که دوربین EOS R5 عملکرد فوکوس خودکار بهتری در نور کم دارد. در نتیجه، اگر در مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V به دنبال دوربینی با عملکرد فوکوس خوب در نور کم هستید، مدل R5 گزینه مناسبی برایتان خواهد بود.

عکاسی پشت سر هم و بدون وقفه

به طور کلی، دوربین Canon R5 می‌تواند تا 20 فریم در ثانیه با شاتر الکترونیکی یا 12 فریم در ثانیه با شاتر مکانیکی برای 170 فریم JPEG، 83 RAW یا 130 فایل فشرده C-RAW عکاسی کند. سرعت عکاسی پشت سر هم در مدل جدید A7R V با سرعت 10 فریم در ثانیه با شاتر مکانیکی یا الکترونیکی بسیار کندتر است، اما اندازه بافر بزرگ‌تر از R5 می‌باشد. همچنین، دوربین A7R V می‌تواند تا 88 RAW فشرده نشده، 184 RAW فشرده JPEG، 583 RAW فشرده یا 1000+ JPEG ضبط کند که برای یک دوربین 61 مگاپیکسلی قابلیت بسیار عالی به نظر می‌رسد.

مقایسه از جهت بدنه و طراحی

دوربین Sony A7R V طراحی عالی و ارگونومیکی دارد. همچنین زبان طراحی این دوربین هم درست شبیه سایر دوربین‌های سری آلفا سونی است. در مقابل، دوربین Canon R5 از یک صفحه LCD در بالای صفحه و ترکیب دکمه Mode به جای صفحه‌کلید حالت عکاسی سنتی استفاده می‌کند که این سبک طراحی در حال حاضر جدیدتر و محبوب‌تر است. همچنین Canon EOS R5 دارای یک دستگیره بیرون زده‌تر و درشت‌تر نسبت به A7R V است باعث استفاده آسان‌تری نسبت به سونی می‌شود. اشاره به این نکته هم خالی از لطف نیست که در هر دو دوربین، مکانیزم شاتر بسته شده و در هنگام خاموش شدن، شاتر توسط یک پوشش محافظت می‌شود.

مقایسه از جهت بدنه و طراحی

عملکرد سنسور IBIS در مقایسه دوربین کانن EOS R5 با دوربین سونی a7r V

دوربین Canon R5 یک سیستم تثبیت کننده با عملکرد فوق‌العاده دارد. این دوربین دارای تثبیت‌کننده تصویر درون بدنه 5 محوره (IBIS) است که هنگام استفاده از دوربین با لنزهای سازگار خاص، تا 8 توقف IS را امکان‌پذیر می‌کند.

در دوربین A7R V سونی هم از سنسور IBIS پیشرفته‌ای استفاده شده است. در مدل‌های قبلی، سیستم لرزش‌گیر تصویر اپتیکال 5 محوره استفاده می‌شد که تا 5.5 استاپ را جبران می‌کرد. این یکی از معدود حوزه‌هایی بوده است که دوربین‌های سونی از برخی از رقبای اصلی خود از جمله دوربین‌های کانن عقب مانده بودند. اما اکنون سونی با عرضه A7R V تا 8 استاپ تثبیت‌کننده درون بدنه را امکان‌پذیر کرده است.

مقایسه عملکرد منظره‌یاب

دوربین سونی مدل آلفا A7R V دارای منظره‌یاب الکترونیکی OLED Quad-XGA با 9.44 میلیون نقطه با بزرگ‌نمایی 0.90 برابر و نرخ تازه‌سازی تا 120 فریم در ثانیه است. در حالی که دوربین Canon R5 دارای یک منظره‌یاب الکترونیکی OLED 5.76M نقطه‌ای با بزرگ‌نمایی 0.76x و نرخ تازه‌سازی سریع 120fps است. اما به طور کلی، عملکرد دوربین سونی در این مورد مقداری بهتر است.

دوربین کانن EOS R5 و دوربین سونی a7r V؛ دو دوربین با قابلیت‌های عالی

دوربین کانن EOS R5 و دوربین سونی a7r V؛ دو دوربین با قابلیت‌های عالی

به طور کلی، می‌توان گفت که دو دوربین کانن EOS R5 و دوربین سونی a7r V از نظر عملکرد و قیمت دوربین‌هایی عالی و مناسب هستند. در مقایسه میان این دو دوربین هم مشخص شد که عملکرد این دو تقریبا برابر است و تنها باید متناسب با نیاز شخصی‌تان مدل مناسب از میان R5 و A7R V را انتخاب کنید. اگر قصد خرید انواع دوربین و تجهیزات عکاسی را دارید، ما در فلاشیران آماده ارائه خدمات هستیم. شما می‌توانید از طریق دسته‌بندی موجود در مجموعه ما، محصولات دلخواهتان را انتخاب و خریداری کنید. برای این منظور، تنها کافی است محصولات مورد نظر را به سبد خرید اضافه و مراحل ثبت سفارش را طی کنید.

ارسال دیدگاه