رزولوشن تصویر دوربین | راهنمای انواع رزولوشن در دوربین‌های عکاسی و اهمیت آن

رزولوشن تصویر دوربین | راهنمای انواع رزولوشن در دوربین‌های عکاسی و اهمیت آن

رزولوشن یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده کیفیت تصویر است. رزولوشن تصویر دوربین، تعداد پیکسل‌هایی است که در یک تصویر وجود دارد در نتیجه هر چه رزولوشن بالاتر باشد، تصویر وضوح بالاتری خواهد داشت و جزئیات بیشتری را نشان خواهد داد. هنگام انتخاب دوربین، باید به رزولوشن آن توجه کنید تا تصویری با کیفیت بالا دریافت کنید.

رزولوشن تصویر دوربین | راهنمای انواع رزولوشن در دوربین‌های عکاسی و اهمیت آن

رزولوشن؛ اصطلاحی مهم در عکاسی دیجیتال

از زمان تولید اولین مدل‌های دوربین‌های دیجیتالی، رقابتی در میان برندها برای ایجاد بالاترین رزولوشن بر اساس واحد مگاپیکسل آغاز شد. بنابراین مشتریان دستگاه‌هایی مانند دوربین‌های مداربسته، دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند، همواره به‌دنبال خرید دستگاه‌هایی با دوربین‌های با مگاپیکسل بیشتر هستند. اما رزولوشن تصویر دوربین چیست؟ چه انواعی دارد و اهمیت رزولوشن دقیقا در چیست؟ در این مطلب از سایت فلاشیران به این پرسش‌ها پاسخ داده‌ایم.

 

رزولوشن تصویر دوربین چیست؟

رزولوشن تصویر دوربین یکی از اصطلاحات پراهمیت در زمینه عکاسی و فیلمبرداری است. برای درک این اصطلاح باید دانیم که حسگرهای تصویر دوربین عکاسی دارای فتوسایت‌هایی هستند که پیکسل‌ها را بر اساس نور دریافتی ایجاد می‌کنند. بنابراین هر پیکسل را به‌نوعی می‌توانیم یک مربع حساس به نور در سنسور تصویر دوربین دیجیتالی معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید:   نوع اتصال لنز | برای دوربین‌‌‌های مختلف از چه لنزی استفاده کنیم؟

حتما برای شما هم پیش آمکده آمده است که برای مثال روی صفحه نمایشگر رایانه عکس کوچکی را آنقدر بزرگ کرده‌اید که با ساختارهایی شبکه‌ای و مربعی روبه‌رو شده‌اید. این مربع‌ها همان پیکسل‌ها هستند. هرچه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، شما بیشتر می‌توانید سایز عکس را افزایش دهید، بدون این که کیفیت آن کاهش پیدا کند و پیکسل‌ها پدیدار شوند. به‌عبارت دیگر وقتی واحد مگاپیکسل در عکس بیشتر باشد، تفکیک‌پذیری اجزای عکس هم بیشتر می‌شود و شما می‌توانید با بزرگ‌ کردن تصویر جزئیات بیشتری از عکس را با کیفیت قابل قبول رویت کنید. دقیقا به‌همین دلیل رزولوشن در واقع معیاری برای تفکیک‌پذیری در تصویر است و واحد اندازه‌گیری آن نیز پیکسل بر اینچ مربع یا ppi می‌باشد.

رزولوشن تصویر دوربین چیست؟

رزولوشن تصویر دوربین چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

فرض کنید یک فروشنده دوربین دیجیتالی به شما گفته است که رزولوشن این دوربین عکاسی، 2598 × 3904 پیکسل است. برای این که این ابعاد را به مگاپیکسل تبدیل کنید کافی است دو عدد ارائه شده را در هم ضرب کرده و سپس بر 1 میلیون تقسیم کنید که در این مورد معادل 10.1 مگاپیکسل می‌شود.

 

تعداد پیکسل موثر در رزولوشن دوربین چیست؟

تمامی پیکسل‌های حسگرهای دوربین عکاسی برای ثبت تصویر نهایی استفاده نمی‌شوند. تعداد پیکسل‌هایی که برای ثبت تصویر نهایی استفاده می‌شوند را با نام پیکسل‌های موثر (Effective Pixels) می‌شناسیم. برای مثال ممکن است رزولوشن یک دوربین عکاسی، 10.5 باشد اما تعداد پیکسل‌های موثر آن 10.2 مگاپیکسل باشد. شاید بپرسید، پس پیکسل‌های باقیمانده چه کارکردی دارند. برای پاسخ باید بگوییم از این پیکسل‌ها برای قابلیت‌های دیگری مانند فوکوس خودکار، تثبیت‌کننده تصویر یا سایر پردازش‌های داخلی استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:   زمان شارژ مجدد فلاش؛ پارامتری مهم در انتخاب تجهیزات نورپردازی

تعداد پیکسل‌های موثر نشان‌دهنده میزان کیفیت و وضوح تصویر است. بنابراین در دوربینی با تعداد پیکسل‌های موثر بیشتر می‌توان انتظار داشت که تصاویری با کیفیت و تفکیک‌پذیری بالاتری ثبت شوند. البته رزولوشن و پیکسل‌های موثر تنها معیارهای تعیین‌کننده کیفیت تصویر نیستند و شما باید به موارد دیگری مانند اندازه سنسور، کیفیت لنز و قابلیت‌های پردازش تصویر نیز دقت کنید.

 

برخی از تعداد پیکسل‌های موثر رایج در انواع دوربین‌ها را با هم مرور می‌‎کنیم:

رزولوشن تصویر دوربین چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

حداکثر رزولوشن در دوربین عکاسی چقدر است؟

منظور از حداکثر رزولوشن دوربین همان حداکثر تفکیک پذیری در عناصر و جزئیات عکسی است که ثبت می‌کند. بنابراین رزولوشن بالاتر در دوربین‌های عکاسی به‌معنای وجود پیکسل‌های بیشتر در هر اینچ برای دریافت نور ورودی به دوربین و ثبت تصویری با بالاترین وضوح و جزئیات است. پس تصویری با کیفیت بالا تعداد پیکسل‌های بیشتری دارد. توجه داشته باشید که اصطلاح حداکثر تفکیک پذیری در مورد نمایشگرها نیز به کار برده می‌شود و در آن‌جا به‌معنای حداکثر تعداد پیکسل‌هایی است که نمایشگر مورد نظر از آن پشتیبانی می‌کند و یا به اصطلاح می‌تواند نمایش دهد.

برخی از رزولوشن‌های رایج در دوربین‌های پیشرفته دیجیتال عبارتند از:

حداکثر رزولوشن در دوربین عکاسی چقدر است؟

خرید دوربین‌هایی با بالاترین رزولوشن از مجموعه فلاشیران

فلاشیران یک مرجع تخصصی عرضه دوربین‌های دیجیتالی از برترین برندهای دنیا مانند کانن و سونی است. ما در این فروشگاه برخی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین مدل‌های دوربین عکاسی و فیلمبرداری برندهای برتر را با ویژگی‌های مختلف از جمله از نظر رزولوشن برای شما گردآوری کرده‌ایم و شما می‌توانید متناسب با سبک عکاسی و نیازهای خود و همچنین بودجه مورد نظر بهترین دوربین را در سایت مجموعه ما انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول

 

رزولوشن مناسب برای دوربین عکاسی چقدر است؟

تعیین رزولوشن مناسب به اهداف شما از عکاسی بستگی دارد. برای مثال برای عکاسی ماکرو شما نیاز به دوربینی با مگاپیکسل بالا دارید. به‌طور کلی نیز می‌توانیم بگوییم برای عکاسی حرفه‌ای در سبک‌های مختلف معمولا رزولوشن 24 مگاپیکسل به بالا مورد نیاز است و برای ثبت تصاویری برای شبکه‌های اجتماعی، رزولوشن 12 تا 16 مگاپیکسل نیز کافی است.

 

آیا 12 مگاپیکسل بهتر از فرمت 4K است؟

تصویر ثابت 12 مگاپیکسلی عموما دارای تعداد 3000 × 4000 پیکسل است. این میزان پیکسل رزولوشن بیشتری را نسبت به ویدئوهای استاندارد 1080 ایجاد می‌کند ولی وضوح آن از تصاویر 4K کمتر است.

 

رزولوشن دوربین در چه مواردی اهمیت دارد؟

به‌طور کلی رزولوشن دوربین یکی از برترین معیارهای تعیین کننده کیفیت و وضوح عکس‌ها و ویدئوهایی است که ثبت می‌کند. اما رزولوشن در مواردی دیگری نیز اهمیت دارد. برای مثال یک عکس با رزولوشن بالا این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که بدون کاهش کیفیت محسوس، بخش‌های اطراف عکس را برش داده و حذف کنید. رزولوشن دوربین در زمان چاپ نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا تصاویر دوربین‌هایی با رزولوشن بالاتر را می‌توانید تا اندازه بزرگ‌تری چاپ کنید بدون آن‌که کیفیت عکس در سطح محسوسی کاهش یابد.

ارسال دیدگاه