لرزشگیر تصویر دوربین | عکاسان در چه مواردی از این قابلیت استفاده می‌کنند؟

لرزشگیر تصویر دوربین | عکاسان در چه مواردی از این قابلیت استفاده می‌کنند؟

لرزشگیر تصویر دوربین یک فناوری است که به عکاسان کمک می‌کند تا در شرایط نوری کم یا هنگام استفاده از لنزهای تله‌فوتو، تصاویر واضح‌تری ثبت کنند. این فناوری با جبران لرزش‌های ناشی از دست عکاس، باعث می‌شود تا حتی در سرعت شاتر پایین نیز عکس‌ها تار نشوند.

لرزشگیر تصویر دوربین | عکاسان در چه مواردی از این قابلیت استفاده می‌کنند؟

لرزشگیر تصویر دوربین؛ فناوری مدرن در خدمت عکاسان

اگر برای گرفتن عکس‌های واضح‌تر تمام تنظیمات فوکوس‌تان را امتحان کرده‌اید، شاید مسیر نادرستی را پیش گرفته‌اید. ثبت تصاویر واضح همیشه به معنای فوکوس بهتر نیست و بیشتر به کاهش تاری حرکت مربوط است؛ به ویژه حرکت عکاس. بسیاری از دوربین‌ها و لنزهای امروزی دارای فناوری لرزشگیر تصویر هستند که برای کاهش لرزش دوربین طراحی شده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی لرزشگیر دوربین بپردازیم.

 

لرزشگیر تصویر چیست؟

در هنگامی که دوربین را در دست دارید، لرزشگیر تصویر حرکات کوچک را از بین می‌برد. این حرکات تقریبا غیر قابل توجه هستند؛ اما در سرعت شاتر پایین متوجه لرزش دوربین خواهید شد. دلیل لرزش این است که نمی‌توانیم دوربین را به اندازه کافی ثابت نگه داریم تا یک عکس واضح بگیریم و به همین دلیل مقداری تاری در عکس پدید می‌آید. اگر روی یک تصویر زوم کنید، می‌توانید این تاری ناشی از لرزش دست را ببینید. لرزش دوربین هنگام زوم کردن روی یک تصویر بیشتر محسوس است.

اگر همیشه با سرعت شاتر بالا عکاسی می‌کنید، احتمالا به فناوری لرزشگیر تصویر نیاز ندارید. در چنین حالتی، شاتر آنقدر باز نیست که باعث تار شدن عکس بشود. اگر همیشه از سه‌پایه عکاسی استفاده می‌کنید، به لرزشگیر اضافی نیاز نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید:   باتری همراه دوربین | بهترین مدل‌های این نوع باتری برای دوربین شما

 

لرزشگیر تصویر دوربین چگونه کار می‌کند؟

سازندگان دوربین در اواسط دهه 90 میلادی شروع به بررسی فناوری لرزشگیر تصویر کردند و آن را با عرضه هر نسل از دوربین‌های دیجیتال بهبود دادند. سیستم لرزشگیر تصویر دوربین می‌تواند در لنز یا در دوربین، یا در هر دو تعبیه شده باشد.

لرزشگیر تصویر چیست؟

لرزشگیر تصویر، سیستمی از ژیروسکوپ‌ها و میکروکامپیوترهایی است که به یک عنصر لنز یا حسگر شناور متصل شده‌اند. ژیروسکوپ‌ها کوچکترین حرکات دوربین شما را تشخیص می‌دهند. سپس اطلاعات به میکروکامپیوتر فرستاده می‌شود که برای جبران لرزش، عناصر را در جهت مخالف حرکت می‌دهد. همه این موارد بدون اینکه متوجه شوید، انجام می‌شوند. شما می‌توانید سیستم‌های لرزشگیر تصویر بدنه دوربین را از طریق منو کنترل کنید. لنزهای دارای لرزشگیر تصویر برای روشن و خاموش کردن آنها می‌توانند دارای یک سوییچ باشند.

 

انواع لرزشگیرهای تصویر

دوربین تلفن‌های همراه نیز دارای لرزشگیر تصویر هستند، اما این سیستم‌ها به صورت مجازی کار می‌کنند؛ به این معنی که برای مقابله با لرزش تصویر، از الگوریتم‌ها استفاده می‌شود. اما سیستم مورد استفاده در دوربین یا لنز عکاسی، نوری و فیزیکی است. برای مقابله با لرزش دوربین، هر یک از این روش‌ها وارد عمل می‌شود.

دوربین‌ها همچنین می‌توانند به لرزشگیر تصویر الکترونیکی مجهز باشند. چنین دوربینی از یک نرم‌افزار برخوردار است و تصویر را به صورت دیجیتالی تنظیم می‌کند تا لرزش دوربین جبران شود. لرزشگیر تصویر الکترونیکی بیشتر در دوربین‌های دیجیتال رده‌بالا مانند سونی a7r iv وجود دارد.

لرزشگیر دوربین (درون‌ساخت) در مقایسه با لرزشگیر لنز

لرزشگیر دوربین (درون‌ساخت) در مقایسه با لرزشگیر لنز

تا همین اواخر، کانن و نیکون از سیستم‌های لرزشگیر مبتنی بر لنز استفاده می‌کردند. البته باید گفت که سیستم لرزشگیر تصویر برای هر لنز تا حدی متفاوت است. سازندگان لنز ممکن است لنزهایی را با یا بدون لرزشگیر ارائه دهند. همانطور که قابل تصور است، لرزشگیر تصویر کمی گران‌قیمت‌تر است و در برخی از موارد، بسیار گران‌قیمت‌تر. هر بار که لنز دوربین می‌خرید، در واقع یک سیستم لرزشگیر تصویر دوربین نیز خریداری می‌کنید. اما با خرید لرزشگیر تصویر دوربین، یک بار این سیستم را می‌خرید و می‌تواند با تمام لنزها کار کند.

شرکت‌های سونی، Olympus و Pentax لرزشگیر تصویر را در دوربین‌های خود قرار می‌دهند؛ به این معنی که هر لنزی که به بدنه دوربین متصل شود، از این فناوری بهره خواهد برد. کانن و نیکون نیز اکنون از فناوری لرزشگیر در بدنه دوربین‌های بدون آینه خود استفاده می‌کنند. گفتنی است دوربین‌های دارای لرزشگیر تصویر درون‌ساخت، دارای سنسورهای شناور هستند.

بیشتر بخوانید:   عکاسی پی در پی | قابلیتی از دوربین برای ثبت تصاویر متوالی از سوژه متحرک

لرزشگیر درون‌ساخت و همچنین لرزشگیر موجود در لنز می‌توانند برای یک ثبت عکس مناسب، با یکدیگر همکاری داشته باشند. به عنوان مثال، Sony A7R3 دارای یک سیستم لرزشگیر 5 محوره است: سه محور روی سنسور کار می‌کنند و دو محور لنز را تنظیم می‌کنند.

 

لرزشگیر تصویر و لنزهای تله فوتو

لرزش دوربین در لنزهای تله فوتو بیشتر مشهود است. این لنزها نسبت به لنزهای زاویه باز، بزرگتر و سنگین‌تر هستند، بنابراین در دست گرفتن آنها دشوارتر است. بنابر قانون متقابل، لنزهای با زاویه دید عریض را می‌توان با سرعت شاتر به اندازه کافی آهسته در دست نگه داشت تا از لرزش دوربین جلوگیری شود.

بهترین سرعت شاتر در هنگام عکسبرداری دستی چیست؟

هنگامی که دوربین را در دست دارید، سرعت شاتر را بالاتر از یک تقسیم بر فاصله کانونی تنظیم کنید. این نکته، قانون متقابل نام دارد. به عنوان مثال، اگر فاصله کانونی شما 100 میلی‌متر است، شاتر خود را روی سرعتی بیشتر از 100/1 ثانیه تنظیم کنید. اگر فاصله کانونی 200 میلی‌متر است، شاتر باید سریع‌تر از 200/1 ثانیه باشد. استفاده از سرعت شاتر کمتر از این میزان، می‌تواند باعث تاری حرکت شود.

 

چه زمانی می‌توانیم لرزشگیر تصویر دوربین را خاموش کنیم؟

لرزشگیر تصویر گزینه‌ای عالی است و به شما کمک می‌کند تا با سرعت‌های شاتر پایین‌تر، تصاویر واضح‌تری ثبت کنید. اما شاید بهتر باشد در برخی از موارد از این ویژگی استفاده نکنید و آن را خاموش کنید. در ادامه به توضیح مواردی می‌پردازیم که بهتر است لرزشگیر تصویر خاموش باشد.

چه زمانی می‌توانیم لرزشگیر تصویر دوربین را خاموش کنیم؟

حرکت عمدی

اگر عمدا دوربین را جابه‌جا می‌کنید، لرزشگیر تصویر دوربین را خاموش کنید؛ مانند زمانی که با دوربین در حال دنبال کردن یک سوژه متحرک هستید. این کار سوژه را در فوکوس نگه می‌دارد، اما تاری حرکتی را نیز به پس‌زمینه اضافه می‌کند. برخی از سیستم‌های هوشمند لرزشگیر تصویر می‌توانند حدس بزنند که شما چه کار انجام می‌دهید و خاموش می‌شوند. در غیر این صورت، لرزشگیر تصویر بر خلاف تلاش‌های شما همچنان عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید:   درگاه کارت حافظه جانبی دوربین | انتخاب کارت حافظه بر اساس پورت ورودی دوربین

 

عکاسی با دوربین روی سه‌پایه

می‌توان گفت بهترین سیستم لرزشگیر تصویر، سه‌پایه است. به همین خاطر در هنگام استفاده از سه‌پایه، بهتر است لرزشگیر تصویر را خاموش کنید. در واقع از سه‌پایه برای ثابت و بی‌حرکت نگه داشتن دوربین استفاده می‌شود. بنابراین چنین حالتی زمان مناسبی برای خاموش کردن است و بهتر است اجازه دهید سه‌پایه کار را انجام دهد.

برای گرفتن تصاویر ثابت از لرزشگیر تصویر دوربین استفاده کنید

سوژه در حال حرکت

لرزشگیر تصویر برای تشخیص حرکت دوربین طراحی شده است؛ نه برای ثابت نگه داشتن سوژه. برای مثال، لرزشگیر تصویر برای عکسبرداری از پرنده در حال پرواز نمی‌تواند مفید واقع شود. در حالت دیگر، اگر با سرعت شاتر بالا از صحنه‌های ورزشی عکاسی می‌کنید، زمان مناسبی است که لرزشگیر تصویر دوربین را خاموش کنید؛ چون روشن بودن آن نه تنها به شما کمکی نمی‌کند، بلکه حتی ممکن است برای شما مانعی ایجاد کند.

 

شارژ باتری در حال اتمام

یکی دیگر از حالاتی که توصیه می‌شود لرزشگیر تصویر خاموش شود، هنگامی است که شارژ باتری رو به پایان است. لازم به ذکر است که سیستم لرزشگیر تصویر دوربین برای شروع به کار و حفظ عملکرد خود به انرژی زیادی لازم دارد.

برای گرفتن تصاویر ثابت از لرزشگیر تصویر دوربین استفاده کنید

لرزشگیر تصویر بر کیفیت تصویر تاثیر می‌گذارد. هنگامی که دوربین را در شرایط کم‌نور در دست می‌گیرید، لرزشگیر تصویر می‌تواند باعث واضح‌تر شدن تصاویر شود. از سوی دیگر، لرزشگیر تصویر همچنین می‌تواند به کیفیت تصویر آسیب نیز برساند؛ مثل زمانی که دوربین روی سه‌پایه نصب شده است.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران عرضه‌کننده تمام تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی و فیلمبرداری است. ما در فلاشیران انواع محصولات عکاسی و لوازم جانبی را با تضمین اصالت کالا و مناسب‌ترین قیمت‌ها ارائه می‌کنیم. پس از ثبت سفارش، می‌توانید مطمئن باشید که فلاشیران کالای مورد نظرتان را در کوتاه‌ترین زمان برای‌تان ارسال خواهد کرد.

سوالات متداول

 

لرزشگیر تصویر دوربین چگونه کار می‌کند؟

لرزشگیر تصویر از چند ژیروسکوپ و میکروکامپیوتر تشکیل شده است. ژیروسکوپ‌ها کوچکترین حرکات دوربین را تشخیص می‌دهند و اطلاعات به میکروکامپیوتر می‌فرستند. سپس برای جبران لرزش، عناصر در جهت مخالف حرکت می‌کنند.

 

لرزشگیر تصویر دوربین چه انواعی دارد؟

لرزشگیر تصویر برای دوربین و لنز، از انواع سیستم‌های نوری، فیزیکی و الکترونیکی تشکیل می‌شود.

 

در چه مواردی بهتر است لرزشگیر تصویر خاموش شود؟

در هنگام حرکت دادن دوربین، استفاده از سه‌پایه، ثبت تصویر سوژه در حال حرکت یا در هنگامی که شارژ باتری رو به پایان است، بهتر است لرزشگیر تصویر خاموش شود.

 

چه دوربین‌هایی دارای لرزش گیر تصویر هستند؟

برای مشاهده لیست دوربین‌های دارای لرزش‌گیر تصویر و همچنین لیست دوربین‌های بدون لرزش‌گیر تصویر بر روی لینک‌ها کلیک کنید.

 

چه لنزهایی دارای لرزش گیر تصویر هستند؟

برای مشاهده لیست لنزهای دارای لرزش‌گیر تصویر و همچنین لنزهای بدون لرزش‌گیر تصویر بر روی لینک‌ها کلیک کنید.

ارسال دیدگاه