عکاسی پی در پی | قابلیتی از دوربین برای ثبت تصاویر متوالی از سوژه متحرک

عکاسی پی در پی | قابلیتی از دوربین برای ثبت تصاویر متوالی از سوژه متحرک

عکاسی پی در پی، قابلیتی از دوربین است که به عکاس اجازه می‌دهد تا در مدت زمان کوتاهی، چندین عکس متوالی از یک سوژه بگیرد. این قابلیت برای عکاسی از سوژه‌های متحرک مانند ورزشکاران، حیوانات، یا صحنه‌های اکشن بسیار مفید است. در عکاسی پی در پی، دوربین با سرعتی بالا، شاتر را باز و بسته می‌کند و تصاویر را ثبت می‌کند. سرعت عکس برداری در دوربین‌های مختلف متفاوت است. برخی از دوربین‌ها می‌توانند تا ۱۰۰ عکس در ثانیه را ثبت کنند.

عکاسی پی در پی | قابلیتی از دوربین برای ثبت تصاویر متوالی از سوژه متحرک

عکاسی پی در پی حس حرکت را به بیننده منتقل می‌کند

عکاسی پی در پی یکی از قابلیت‌های دوربین‌های دیجیتال است که امکان ثبت متوالی عکس را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. تا وقتی که انگشت‌تان را از روی دکمه شاتر بر ندارید، دوربین به گرفتن عکس ادامه می‌دهد. در این سبک از عکاسی، سرعت عکسبرداری یا تعداد فریم‌های ثبت‌شده در ثانیه به نوع و مدل دوربین بستگی دارد. عکاسی متوالی روش مفیدی است که باید بدانید چه زمانی از این حالت استفاده کنید و چه زمانی باید به حالت تک‌شات بسنده کنید. در این مطلب قصد داریم به معرفی عکاسی پی در پی بپردازیم.

 

در چه مواردی از عکاسی متوالی استفاده می‌شود؟

از عکاسی پی‌درپی (یا Burst Mode) در مواقعی استفاده می‌شود که بخواهید از اجسام در حال حرکت عکس‌های شفاف بگیرید. رویداد‌های ورزشی یا حیات وحش که در آن حیوانات با سرعت زیادی در حال حرکت هستند، نمونه‌هایی از عکاسی پی‌درپی هستند. نتیجه ایجاد این دنباله از تصاویر، بالا بردن شانس ثبت یک عکس مناسب در زمان‌بندی درست از سوژه مورد نظر است. در واقع زمان مناسب برای استفاده از عکاسی پی‌درپی، هنگامی است که گرفتن تنها یک عکس ریسک بالایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:   سرعت شاتر | این پارامتر چه اثری بر کیفیت و زیبایی عکس‌ها دارد؟

عکاسی پی‌درپی دوربین را از حالت تک شات به دنباله‌ای از تصاویر تبدیل می‌کند. با اینکه این ویژگی بیشتر برای عکاسی از صحنه‌های اکشن استفاده می‌شود؛ اما می‌تواند به دیگر زمینه‌های عکاسی هم کمک کند. برای نمونه، می‌توان به عکسی از لبخند در یک چهره اشاره کرد.

 

منظور از نرخ فریم بر ثانیه در عکسبرداری پی در پی چیست؟

منظور از نرخ فریم بر ثانیه یا fps، تعداد فریم‌های ثبت‌شده در ثانیه است که با در نظر گرفتن عملکرد آزادسازی دکمه شاتر و سرعت پردازش تصویر تعیین می‌شود. تعداد فریم در ثانیه به اندازه بافر (حافظه میانگیر یا همان محلی که تصاویر قبل از پردازش در آن ذخیره می‌شوند)، بستگی دارد.

در چه مواردی از عکاسی متوالی استفاده می‌شود؟

با فعال بودن تنظیمات عکاسی پی در پی، دوربین به ثبت تصویر تا زمانی ادامه می‌دهد که دکمه شاتر رها شود و یا حافظه داخلی دوربین پر شود. بروز هر یک از این شرایط باعث متوقف شدن ثبت عکس‌های پی در پی توسط دوربین می‌شود. لازم به ذکر است که فایل‌های RAW بسیار پرحجم هستند و به همین خاطر در هنگام گرفتن تصاویر پی در پی با این فرمت، بافر سریع پر می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید از فرمت JPEG استفاده کنید. برای نمونه، یک دوربین شاید بتواند با فرمت RAW تنها ۲۰ عکس به شکل متوالی تهیه کند. اما با استفاده از فرمت JPEG تعداد شات به ۲۰۰ خواهد رسید.

برای استفاده از حالت عکاسی پی‌درپی باید بدانید دوربین‌تان توانایی ثبت چند عکس در ثانیه را دارد. برخی از دوربین‌های رده‌بالا توانایی ثبت صدها عکس پی در پی را دارند. در مقابل، دوربین‌هایی نیز هستند که تنها چند ثانیه پس از فعال بودن این حالت، متوقف می‌شوند. از میان نرخ‌های رایج در عکاسی پی در پی می‌توان به 10، 11، 24، 30 و 60 اشاره کرد که هر عدد نشان‌دهنده تعداد فریم بر ثانیه است.

بیشتر بخوانید:   مگاپیکسل، اندازه سنسور یا لنز چه چیزی بیشتر اهمیت دارد؟

 

برای مشاهده دوربین‌هایی که تعداد 10 فریم بر ثانیه عکاسی پیاپی می‌کنند و همچنین دوربین‌هایی که 30 فریم بر ثانیه عکاسی پی در پی می‌کنند بر روی لینک‌ها کلیک کنید.

منظور از نرخ فریم بر ثانیه در عکسبرداری پی در پی چیست؟

نکات مربوط به عکاسی متوالی

به منظور عکسبرداری از سوژه‌های متحرک، از سبک عکاسی پی در پی استفاده می‌شود. برای این کار، دکمه شاتر پایین نگه داشته می‌شود تا در طول این زمان، عکس‌های متوالی ثبت شوند. بدین ترتیب احتمال اینکه بتوانید از یک لحظه خاص عکس بگیرید افزایش پیدا می‌کند.

برای عکسبرداری از سوژه‌هایی با سرعت پایین نیز می‌توان از عکاسی پی‌درپی استفاده کرد. کاربرد دیگر سبک عکاسی پیوسته، عکسبرداری در شرایط کم‌نور است. همچنین در هنگام عکاسی با سرعت شاتر پایین و در حالتی که دوربین را در دست گرفته‌اید، عکاسی پی‌درپی می‌تواند مفید باشد؛ زیرا زمانی که انگشت خود را روی دکمه شاتر فشار می‌دهید، نسبت به زمانی که برای گرفتن یک عکس دکمه شاتر را فشار می‌دهید، دوربین حرکت کمتری دارد. در زمان استفاده از حالت عکاسی پی در پی، برخی از موارد می‌توانند باعث کاهش سرعت دوربین شوند. این موارد عبارتند از:

نکات مربوط به عکاسی متوالی

اما بیشترین سرعت عکسبرداری در حالت عکاسی پی در پی در شرایط زیر به دست می‌آید:

 

استفاده از حالت‌های مختلف در عکاسی متوالی

با توجه به اینکه در بیشتر سبک‌های عکاسی استفاده از حالت فوکوس خودکار ضروری است، نمی‌توان آن را در حالت عکاسی پی در پی غیر فعال کرد. لازم به ذکر است که برخی از دوربین‌ها برای حالت عکاسی پشت سر هم در سرعت بالا قوانینی دارند به این ترتیب که بیشترین سرعت این حالت هنگام استفاده از اتوفوکوس پیوسته، فراهم نمی‌شود.

با اینکه حالت عکاسی متوالی تصاویر زیادی را ثبت می‌کند، اما گاهی باید توجه داشته باشید که در حین عکسبرداری فوکوس را دوباره تنظیم کنید. بدین ترتیب نقطه کانونی مناسب عکس شما از دست نخواهد رفت. برای این که به حالت عکاسی پی در پی خود تنوع بدهید، می‌توانید تنظیمات دوربین‌تان را تغییر دهید.

 

از سوی دیگر، برخی از دوربین‌ها به خاطر دست یافتن به سرعت بالای حالت عکاسی متوالی، ویژگی‌هایی را غیرفعال یا محدود می‌کنند. برای نمونه، در صورتی که برای عکاسی پی‌درپی با سرعت بالا از دوربین‌های نیکون زد و زد 7 استفاده می‌کنید، امکان دسترسی کامل به منظره‌یاب را نخواهید داشت.

استفاده از حالت‌های مختلف در عکاسی متوالی

برای ثبت تصاویر متوالی از حالت عکاسی پی در پی استفاده کنید

بسیاری از دوربین‌های دیجیتال بیش از یک حالت برای عکاسی پی در پی دارند. معمولا یکی از آنها با سرعت بالا و با سرعت پایین تصاویر را ثبت می‌کنند. همچنین برخی از دوربین‌ها محدودیت‌های زیادی برای ارائه حالت عکاسی متوالی دارند، در حالی که برخی دیگر هم هیچ محدودیتی در این زمینه ندارند.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران ارائه‌دهنده انواع محصولات و تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری در ایران است. ما در فلاشیران متناسب با سبک‌های عکاسی مورد نظر شما تجهیزات لازم را عرضه می‌کنیم. تمامی محصولاتی که توسط فلاشیران عرضه می‌شوند، از ضمانت اصالت کالا برخوردار هستند و پس از ثبت سفارش در کمترین زمان ممکن برای مشتریان در سراسر ایران ارسال می‌شوند.

سوالات متداول

 

منظور از عکاسی پی‌درپی چیست؟

عکاسی پی‌درپی یکی از قابلیت‌های دوربین‌های دیجیتال است که با استفاده از آن می‌توان به صورت متوالی از مناظر عکس گرفت.

 

عکاسی پی‌درپی در چه مواردی کاربرد دارد؟

معمولا از عکاسی پی‌درپی برای ثبت تصاویر در رویدادهای ورزشی، حیات وحش یا به طور کلی سوژه‌های متحرک استفاده می‌شود.

 

سرعت عکاسی پی‌درپی به چه عواملی بستگی دارد؟

از میان عوامل موثر بر سرعت عکاسی پی‌درپی می‌توان به اندازه بافر یا حافظه موقت دوربین، فرمت عکس، سرعت شاتر، اندازه دیافراگم و شرایط سوژه مورد نظر اشاره کرد.

ارسال دیدگاه