لنز مناسب برای فیلمبرداری | کدام لنز بهترین خروجی را به ما می‌دهد؟

لنز مناسب برای فیلمبرداری چه ویژگی‌هایی دارد؟

استفاده از لنز مناسب برای فیلمبرداری ضروری است

استفاده از دوربین‌های DSLR برای فیلم‌برداری طی سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. چرا که این دوربین‌ها می‌توانند تصاویر را با کیفیتی مثال‌زدنی ثبت کنند و همچنین ابعاد بسیار کوچک‌تری نسبت به دوربین‌های فیلم‌برداری دارند. از طرف دیگر، فیلم‌برداران می‌توانند با استفاده از لنزهای مختلف، در هر سکانس از لنزی مناسب استفاده کنند. لنز مناسب برای فیلمبرداری باید ویژگی‌های به‌خصوصی مانند دیافراگم باز، لرزشگیر داخلی و … داشته باشد تا بتوان از آن برای فیلم‌برداری حرفه‌ای استفاده کرد. در این مطلب از فلاشیران، ویژگی‌های لنز مناسب برای فیلمبرداری را بررسی می‌کنیم.

لنز مناسب برای فیلمبرداری چه ویژگی‌هایی دارد؟

قبل از این که ویژگی‌های لنز مناسب برای فیلمبرداری را معرفی کنیم، اشاره به چند نکته مهم درباره فیلم‌برداری ضروری است. به‌طور کلی فیلم‌برداری سبک‌های مختلفی دارد و به همین خاطر، فیلم‌برداران باید متناسب با سبک فعالیت خود، لنز مناسب را انتخاب کنند. از جمله سبک‌های فیلم‌برداری می‌توان به تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، اینستاگرام، فیلم‌برداری سینمایی، فیلم‌برداری عروسی و … اشاره کرد. در هر یک از این سبک‌ها، زاویه دید تصویر می‌تواند متفاوت باشد. در سینما، زاویه دید 50 میلی‌متر، بهترین زاویه دید و مساوی با زاویه دید انسان است. از طرف دیگر در فیلم‌برداری عروسی می‌توان از لنزهای واید استفاده کرد. به همین خاطر قبل از انتخاب لنز مناسب برای فیلمبرداری، باید سبک فعالیت خود را مشخص کنید.

بیشتر بخوانید:   لنزهای قابل استفاده برای دوربین سونی a6400 | کدام لنز را تهیه کنیم؟

به‌طور کلی لنزهای مناسب برای فیلم‌برداری باید فاکتورهای مشخصی داشته باشند. از جمله این فاکتورها می‌توان به پرایم یا زوم بودن لنز، دیافراگم باز، لرزشگیر داخلی، کیفیت اپتیک‌ها، محدوده فاصله کانونی مناسب و … اشاره کرد. در ادامه با این پارامترها به‌صورت کامل آشنا می‌شویم.

لنز مناسب برای فیلمبرداری چه ویژگی‌هایی دارد؟

انتخاب از میان لنزهای زوم و پرایم برعهده شماست!

به‌طور کلی لنزهای دوربین در دو دسته‌بندی پرایم و زوم تولید می‌شوند. لنزهای زوم قابلیت تغییر فاصله کانونی دارند اما لنزهای پرایم با فاصله کانونی ثابت عرضه می‌شوند. دقیقا به همین خاطر است که به لنزهای پرایم، لنز ثابت نیز گفته می‌شود.

عموما فیلم‌برداران حرفه‌ای از لنزهای پرایم برای فیلم‌برداری استفاده می‌کنند. چرا که این لنزها کیفیت اپتیکی بالاتر و دیافراگم بازتری دارند. در نتیجه می‌توانند عمق میدان بیشتری داشته و تصاویر را با جلوه‌ای بسیار خاص ثبت کنند. اما عیب اصلی این دسته از لنزها، عدم تغییر فاصله کانونی آن‌ها است. این امر برای فیلم‌برداران فعال در سبک‌هایی مانند عروسی یا تولید محتوا، می‌تواند محدودیت‌های زیادی ایجاد کند. به همین خاطر این دسته از فیلم‌برداران عموما به سراغ لنزهای زوم می‌روند.

مزیت اصلی لنزهای زوم نسبت به لنزهای پرایم در قابلیت تغییر فاصله کانونی آن‌ها است. هرچند که دیافراگم آن‌ها عموما از لنزهای پرایم بسته‌تر است. پس اگر در حوزه سینما قصد فیلم‌برداری دارید، لنزهای پرایم و در سبک‌های دیگر فیلم‌برداری لنزهای زوم مناسب شما هستند. باید اشاره کرد که تمام فیلم‌برداران می‌توانند از لنزهای پرایم برای همه سبک‌ها استفاده کنند اما در این صورت به چندین لنز پرایم با فاصله کانونی مختلف نیاز دارند. با توجه به قیمت بسیار بالای لنزهای پرایم، این گزینه برای فیلم‌برداران تازه‌کار، گزینه‌ای مناسب به‌شمار نمی‌آید.

بیشتر بخوانید:   تست لنز | چگونه لنز دوربین‌های نو و دست دوم خود را تست کنیم؟

لنز مناسب برای فیلمبرداری باید دیافراگم بازی داشته باشد

یکی دیگر از فاکتورهای لنز مناسب برای فیلمبرداری، دیافراگم باز است. هرچه لنز مورد نظر شما دیافراگم بازتری داشته باشد، نور بیشتری وارد سنسور دوربین شده و در نتیجه شما می‌توانید ویدیوهای بسیار باکیفیت‌تری ثبت کنید. دقیقا به همین خاطر است که بسیاری از فیلم‌برداران حرفه‌ای به سراغ لنزهای پرایم می‌روند. چرا که این لنزها دارای دیافراگم باز هستند. دیافراگم ایده‌آل برای فیلم‌برداری در محدوده 1.8 الی 1.4 قرار دارد و شما بسته به کاربری خود، می‌توانید لنزهایی با دیافراگم 1.8 یا 1.4 را انتخاب کنید. باید اشاره کرد که با کاهش میزان دیافراگم، قیمت لنز افزایش پیدا می‌کند.

لنز مناسب برای فیلمبرداری باید دیافراگم بازی داشته باشد

برخورداری از لرزشگیر داخلی قدرتمند

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای لنز مناسب برای فیلمبرداری، برخورداری از یک لرزشگیر داخلی قدرتمند است. یک لنز حرفه‌ای باید بتواند با استفاده از لرزشگیر داخلی خود، مقدار زیادی از لرزش ناشی از دستان فیلم‌بردار را حذف کند. این امر برای فیلم‌برداران عروسی اهمیت بسیار زیادی دارد. البته باید گفت در حوزه سینما یا تولید محتوای ویدیویی، فیلم‌برداران از سه‌پایه یا لرزشگیر جانبی استفاده می‌کنند و این پارامتر اهمیت زیادی نخواهد داشت. هرچند که بیشتر لنزهای حرفه‌ای از یک لرزشگیر داخلی قدرتمند برخوردار هستند.

محدوده فاصله کانونی مناسب

عموما لنزهایی با فاصله کانونی بین 20 تا 100 میلی‌متر برای فیلم‌برداری بهترین هستند. از میان این لنزها، لنزهایی با فاصله کانونی 50 میلی‌متر، بهترین انتخاب به‌شمار می‌آیند. چرا که زاویه دید لنزهای 50 میلی‌متر، تقریبا برابر با زاویه دید انسان است. به همین خاطر لنزهایی با فاصله کانونی 24-70 میلی‌متر فروش بسیار بالایی در بازار دارند و بسیاری از لنزهای کانن، نیکون و سونی دارای این محدوده فاصله کانونی می‌باشند. چرا که این محدوده، تمام نیازهای فیلم‌برداران را پوشش می‌دهد؛ از شات‌های بسته تا شات‌های عریض.

بیشتر بخوانید:   نکاتی که باید در زمان خرید کیف و کوله دوربین بدانید + معرفی بهترین مرجع خرید

استفاده از اپتیک‌های باکیفیت و ویژه در لنز

عناصر اپتیکی مورد استفاده در لنز مناسب برای فیلمبرداری باید کیفیت بالایی داشته باشند. چرا که کیفیت این عناصر با کیفیت تصویر خروجی لنز ارتباط مستقیم دارد. هرچه تعداد عناصر اپتیکی لنزها بیشتر باشد، کیفیت تصویر آن‌ها نیز بیشتر خواهد بود. همچنین استفاده از عناصر اپتیکی ویژه می‌تواند خطاهای رنگی و اپتیکی لنز را به‌شدت کاهش دهد.

استفاده از اپتیک‌های باکیفیت و ویژه در لنز

مونت متناسب با دوربین فیلم‌برداری

هر یک از شرکت‌های سازنده دوربین، دوربین‌های خود را با مونت لنز به‌خصوصی تولید می‌کنند. به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید از لنزهای شرکت سونی روی دوربین کانن خود استفاده کنید. به همین خاطر در انتخاب لنز مناسب برای فیلمبرداری، باید به مونت لنز و دوربین خود توجه داشته باشید. البته امکان استفاده از رابط یا آداپتور برای نصب لنزهای مختلف روی دوربین وجود دارد اما استفاده از این آداپتورها ممکن است برخی از قابلیت‌های لنز مورد نظر مانند لرزشگیر داخلی یا فوکوس خودکار را محدود کنند.

موتور فوکوس قدرتمند

عموما فیلم‌برداران در فیلم‌برداری از فوکوس دستی استفاده می‌کنند. اما باید گفت که در برخی از سبک‌های فیلم‌برداری مانند تولید محتوا یا فیلم‌برداری عروسی، لنز مورد استفاده باید از موتور فوکوس قدرتمندی برخوردار باشد. چرا که در این سبک‌ها، سوژه حرکات زیادی دارد و فیلم‌بردار نمی‌تواند به‌صورت مداوم فوکوس لنز را به‌صورت دستی تنظیم کند.

بهترین لنزهای مناسب برای فیلمبرداری را از فلاشیران بخرید

انتخاب لنز مناسب برای فیلمبرداری اولین قدم برای شروع حرفه‌ای است. چرا که لنز تاثیر مستقیمی در کیفیت فیلم‌برداری دارد و شما باید بهترین لنز را برای دوربین خود انتخاب کنید. فروشگاه فلاشیران یکی از معتبرترین فروشگاه‌های تجهیزات عکاسی و فیلم‌برداری است. شما می‌توانید انواع لنزهای پرایم و زوم شرکت‌هایی مانند سونی، نیکون و کانن را با بهترین قیمت از فروشگاه اینترنتی ما خریداری کنید.

ارسال دیدگاه