نوع اتصال لنز | برای دوربین‌‌‌های مختلف از چه لنزی استفاده کنیم؟

بررسی سلامت تیغه‌های دیافراگم

نوع اتصال لنز؛ عاملی مهم در خرید لنز مناسب

خرید لنز دوربین همواره از چالش‌های مهم عکاسان بوده است. صرف نظر از کاربرد و امکانات لنزها برای افزایش کیفیت تصویربرداری، خرید لنز مناسب به عوامل مهم دیگری نیز بستگی دارد. عکاسان متناسب با نوع برند دوربین و کاربردهای مورد نظرشان اقدام به خرید انواع لنزهای دوربین می‌کنند. در این بین نوع اتصال لنز به انواع برندهای دوربین Sony، Nikon و Canon به‌عنوان محبوب‌ترین برندها از اهمیت بالاتری برخوردار است. بر همین اساس در این مطلب از وب‌سایت فلاشیران به نکات ضروری درباره اتصال لنز به این دوربین‌ها اشاره می‌کنیم.

 

چرا شناخت نوع‌ اتصال‌ درگاه لنز‌ دوربین مهم است؟

نمی‌توان لنزهای یکسانی را برای انواع دوربین‌ها به کار برد. به‌عنوان مثال نوع اتصال لنز دوربین‌های DSLR با نوع لنز دوربین‌های کامپکت متفاوت است. از سوی دیگر برندهای تولیدکننده دوربین‌های عکاسی، برای بهبود کارایی دوربین‌ها و استفاده از آن‌ها برای تکنیک‌های مختلف عکاسی، سری‌های مختلفی از انواع لنزها را متناسب با ویژگی‌های طراحی بدنه دوربین و سبک‌های عکاسی را تولید می‌کنند. البته در برخی دوربین‌ها می‌توان با اتصال رابط‌هایی لنزهای مختلف را استفاده کرد؛ اما این موضوع باعث صرف هزینه‌های اضافی می‌شود و در شرایط خاصی قابل استفاده است.

بیشتر بخوانید:   زمان شارژ مجدد فلاش؛ پارامتری مهم در انتخاب تجهیزات نورپردازی

عدم شناخت نوع اتصال لنز به دوربین‌ها ضمن صرف هزینه‌های اضافی برای خرید لنزهای بدون کاربرد، امکان تصویربرداری را نیز از بین می‌برد. لنزها باید بر اساس ویژگی‌های خاصی انتخاب شوند تا بالاترین کیفیت و وضوح را داشته باشند. بدون توجه به شناخت نوع اتصال درگاه لنز دوربین انتخاب لنز به چالشی جدی برای عکاسان تبدیل می‌شود.

راهنمای انتخاب لنز دوربین بر اساس نوع اتصال

راهنمای انتخاب لنز دوربین بر اساس نوع اتصال

شناخت ویژگی‌های نوع اتصال لنز اولین گام برای خرید لنز مناسب دوربین است. ظرافت و پیچیدگی‌های فراوانی برای انتخاب محصول مناسب وجود دارند که بدون توجه به آن‌‌ها نمی‌توان لنز مناسبی را خریداری کرد. بر همین اساس در ادامه به مهم‌ترین نکاتی می‌پردازیم که در زمان خرید لنز دوربین کاربر دارند.

نوع دوربین

نوع دوربین و برندهای سازنده این محصول در انتخاب نوع اتصال لنز مهم هستند. اهمیت این موضوع به دلیل تعیین سایز و فاصله فلنج می‌باشد. به‌عنوان مثال قطر مانت دوربین‌های بدون آینه و فاصله فلنج آن‌ها از سایر دوربین‌ها کمتر است.

 

سازگاری لنز با دوربین

اصلی‌ترین معیار برای انتخاب لنز مناسب برای انواع دوربین‌های عکاسی، سازگاری نوع اتصال لنز با پایه دوربین است. لنز مناسب برای انواع دوربین‌های بدون آینه، میکرو چهار سوم، دوربین‌های فول‌ فریم و کراپ سنسور  با یکدیگر تفاوت دارند. بر همین اساس لنزهای تولید شده برای دوربین‌های سونی، کانن و نیکون با یکدیگر متفاوت هستند.

مانت لنز؛ عاملی مهم در اتصال لنز به دوربین

دهانه لنز یا مانت، اندازه‌ای است که بر روی دوربین‌های با قابلیت تعویض لنز مشخص می‌شود. این اندازه اجازه تغییر لنزهای مختلف بر روی دوربین را می‌دهد. در واقع مانت‌ها به‌عنوان ابزاری کاربردی برای ارتباط لنز و دوربین، نقش مهمی در نوع اتصال لنز بر عهده دارند. بر اساس برندهای مختلف دوربین، جهت نصب لنز بر اساس نوع مانت متفاوت است.

بیشتر بخوانید:   تعادل رنگ سفید در عکاسی | از مفاهیم مهم عکاسی برای تنظیمات رنگ در تصاویر

بر همین اساس جهت اتصال لنز به انواع دوربین‌های Canon و Sony و Nikon عبارت‌اند از:

مانت لنز؛ عاملی مهم در اتصال لنز به دوربین

در نوع اتصال لنز توجه به مانت از آن جهت اهمیت دارد که قطر داخلی و خارجی مانت لنز نقش ویژه‌ای در اتصال این وسیله به پایه دوربین بر عهده دارند. در زمان انتخاب لنز باید به این دو معیار نیز توجه داشته باشید. قطر داخلی مانت لنز، اندازه دقیق پایه بدون توجه به ضخامت کناره‌های دندانه‌های لنز می‌باشد. قطر خارجی نیز به‌عنوان اندازه انتهایی لنزها در دوربین‌های مختلف متفاوت است و بر اساس نوع برند دوربین باید از لنز مناسب برای آن‌ها استفاده کنید.

جدول زیر اندازه مانت مناسب برای انواع دوربین‌های سونی، نیکون و کانن را به شما نشان می‌دهد.

نام مانت دوربین قطر خارجی قطر داخلی فاصله فلنج زاویه دید نوع فرمت حسگر
Sony E 43.6mm 46.1mm 18.0mm 28.58° فول فریم
Canon EF 50.6mm 54.0mm 44.0mm 16.82° فول فریم
Nikon F 44.0mm 47.0mm 46.5mm 12.14° فول فریم
نحوه انواع اتصال لنزهای دوربین‌های سونی، نیکون و کانن سری E

نحوه انواع اتصال لنزهای دوربین‌های سونی، نیکون و کانن سری E

لنزهای سری E با برخورداری از قابلیت کنترل الکترونیکی دیافراگم از جدیدترین لنزهای دوربین هستند. عدم وجود اهرمی در پشت لنز برای دیافراگم در این لنز، امکان تنظیم دستی این تیغه را از بین می‌برد. به همین دلیل برای نصب انواع لنزها بر روی دوربین‌های Sony E، Nikon F و Canon EF باید به نوع اتصال لنز و استانداردهای اصولی نصب آن بر روی دوربین توجه داشت.

بیشتر بخوانید:   باتری همراه دوربین | بهترین مدل‌های این نوع باتری برای دوربین شما

پس از انتخاب لنز مناسب بر اساس برند دوربین باید نشانگر روی لنز را به‌گونه‌ای بر روی نشانگر بادی دوربین قرار دهید که هم‌راستای هم باشند. پس از ورود لنز به مانت دوربین باید بر اساس جهت نصب لنز به‌صورت ساعتگرد یا پاد ساعتگرد بر اساس برند دوربین، لنز را چرخاند تا در بادی قفل شود.

خرید انواع لنزهای باکیفیت برندهای مختلف دوربین از فلاشیران

تنوع بالای لنزهای دوربین، انتخاب لنز مناسب را به چالش جدی عکاسان تبدیل کرده است. شما باید متناسب با نوع تکنیک‌‌های عکاسی و کاربردهای لنزهای مختلف، انواع این محصولات را خریداری کنید. در ضمن کیفیت طراحی و مقاومت بدنه لنز نیز عاملی مهم در زمان خرید لنز دوربین به‌شمار می‌آید.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران مجموعه‌ای معتبر در زمینه فروش دوربین و انواع لوازم جانبی دوربین است که طیف متنوعی از لنزهای دوربین‌های Sony E، Nikon F و Canon EF را به فروش می‌رساند. مجموعه ما با عرضه لنزهای بادوام شرایط عکس‌برداری در شرایط آب‌وهوایی مختلف را در اختیار عکاسان قرار می‌دهد. شما می‌توانید برای تجربه خرید آنلاین و بهره‌مندی از مزایای تضمین کیفیت کالا و ضمانت بازگشت وجه در صورت عدم رضایت خرید، لنزهای موجود در فروشگاه ما را خریداری کنید.

سوالات متداول

 

مهم‌ترین عوامل برای اتصال لنز به دوربین چه عواملی هستند؟

نوع برند دوربین، سازگاری لنز با دوربین و مانت لنز مهم‌ترین عوامل در این زمینه هستند.

 

چرا شناخت درگاه اتصال لنز در دوربین‌‌های عکاسی اهمیت دارد؟

بدون شناخت نوع اتصال لنز نمی‌توان از لنزها برای دوربین‌ها استفاده کرد؛ زیرا هر دوربینی با لنز مخصوصی سازگاری دارد.

 

مهم‌ترین عامل در نصب انواع دوربین‌های Sony E، Nikon F و Canon EF چیست؟

توجه به برند دوربین و جهت ساعتگرد یا پاد ساعتگرد بودن دوربین در این زمینه عامل مهمی است.

ارسال دیدگاه