حسگر تصویر دوربین عکاسی | شناخت انواع سنسور از نظر نوع، اندازه و ابعاد تصویر

شناخت انواع سنسور از نظر نوع، اندازه و ابعاد تصویر

حسگر تصویر دوربین عکاسی | شناخت انواع سنسور از نظر نوع، اندازه و ابعاد تصویر

حسگر تصویر دوربین عکاسی یکی از قطعات سخت‌افزاری دوربین‌ها است که نور ورودی به دوربین عکاسی را برای ثبت تصویر دریافت می‌کند. این حسگرها از نظر فناوری به انواع CCD، CMOS و BSI-CMOS تقسیم‌بندی می‌شوند. همچنین این سنسورها از نظر ابعاد، دارای انواع مختلفی مانند مدیوم فرمت، فول فریم، APS-H و APS-C هستند.

حسگر تصویر دوربین عکاسی

حسگر تصویر دوربین عکاسی انواع مختلفی دارد

حسگر تصویر در دوربین‌های دیجیتال عکاسی به‌نوعی جایگزین فیلم داخل دوربین‌های سنتی شده‌اند. این حسگرها دارای میلیون‌ها گیرنده حساس به نور هستند و می‌توانند بر اساس نور دریافت شده، ویژگی‌های تصویر را در قالب پیکسل‌ها ثبت کنند. گیرنده‌های این سنسورها فوتوسایت نام دارند و بر اساس کیفیت نور دریافتی، ویژگی‌هایی مانند کنتراست، رنگ، وضوح و … را تعیین می‌کنند. اما این سنسورها تنوع بسیار بالایی دارند. در این مطلب با انواع حسگر دوربین عکاسی آشنا می‌شویم.

انواع حسگر تصویر دوربین عکاسی از نظر فناوری

سنسور تصویر دوربین دیجیتال مانند قلب دوربین است که از نظر فناوری شاهد پیشرفت‌های متنوعی در این زمینه بوده‌ است. مدل سنتی این حسگرها CCD نام داشت. این حسگرها مصرف انرژی بیشتری نسبت به مدل‌های جدید دارند و در عین حال کندتر هستند. البته همچنان دارای برخی مزایا نیز می‌باشند. در ادامه با انواع جدید سنسورهای دوربین دیجیتال آشنا می‌شویم.

حسگرهای CMOS

جالب است بدانید که فناوری حسگرهای CMOS در دهه 1960 میلادی طراحی شد اما بعد از پیشرفت‌های فناوری‌های ریزساخت، امکان تولید آن‌ها با بهترین کارایی از دهه 1990 ایجاد شد. این حسگرها مانند حسگرهای CCD دارای فتو دیود هستند اما فرآیند تولید و روش بازخوانی سیگنال متفاوتی دارند.

در ادامه با برخی از ویژگی‌های این حسگرها آشنا می‌شویم:

شناخت انواع سنسور از نظر نوع، اندازه و ابعاد تصویر

حسگر BSI-CMOS

بعد از تولید گسترده حسگرهای CMOS، مهندسان به‌فکر اصلاح نواقص این حسگرها در مدل جدیدی از سنسورهای دوربین دیجیتال افتادند که نتیجه این کار را می‌توانیم در مدل حسگر تصویر دوربین دیجیتال BSI-CMOS مشاهده کنیم. در این حسگرها نیز نور توسط فتودیود دریافت می‌شود اما برخلاف سنسورهای CMOS که زیر اجزای تصویربرداری هستند، این حسگرها دقیقا مقابل اجزا قرار دارند و مشکلات تداخل سیم‌کشی و مدار در این مدل‌ها کاهش می‌یابد. دوربین سونی a7 iii از این نوع حسگر بهره می‌برد.

 

برخی از مزایای حسگرهای BSI-CMOS عبارتند از:

حسگر BSI-CMOS

انواع حسگر تصویر دوربین عکاسی از نظر اندازه

هر حسگر دوربین دارای فوتوسایت‌هایی است که نور ورودی را جمع‌آوری می‌کند. بنابراین تعداد این فتوسایت‌ها و اندازه حسگر اهمیت بالایی برای عکاسان دارد. زیرا هر مقدار فتوسایت‌هایی مانند فتودیودها بیشتر باشند، کیفیت تصاویر ضبط شده نیز بیشتر است.

در ادامه با برخی از انواع سنسور تصویر دوربین از نظر اندازه آشنا می‌شویم:

سنسور Full frame: این سنسور دارای سایز 35 میلی‌متری و ابعاد 36 در 24 میلی‌متر است. این سنسورهای حرفه‌ای تعداد مگاپیکسل بالایی دارند. بنابراین رزولوشن تصویر در آن بالا است. از دوربین‌های برخوردار از این سنسورها می‌توان به سونی a7 iv و Nikon D850 اشاره کرد.

سنسور APS-C: ابعاد این سنسور کوچک‌تر از سنسور فول فریم و معمولا معادل ۲۳.۶ × ۱۵.۶ میلی‌متر است. سونی a6400 یکی از دوربین‌های دارای این نوع حسگر است. البته تلاش شده است در این مدل، کیفیت تصویر تا حد بالایی حفظ شود. بنابراین از این حسگرها نیز در مواردی مانند عکاسی خیابانی و ورزشی استفاده می‌شود.

سنسور APS-H: این سنسور از نظر ابعاد بین حسگر APS-C و فول فریم قرار می‌گیرد و البته رواج کمتری دارد. دوربین EOS-1D برند کنون از دوربین‌های دارای این سنسور است

سنسور مدیوم فرمت: این سنسورها بزرگ‌ترین سنسورهای تصویر دوربین عکاسی هستند که سایز آن‌ها معادل 33 در 44 میلی‌متر است. از این سنسورها برای عکاسی فوق حرفه‌ای استفاده می‌شود. بنابراین کیفیت تصویر و رزولوشن بالاتری را ایجاد می‌کنند

ابعاد دقیق سنسورهای دوربین عکاسی

انتخاب سنسور دوربین در زمینه هایی مانند نوع و ابعاد به مواردی مانند هدف از عکاسی، میزان تجربه و … بستگی دارد. با این حال عکاسان باید با انواع اندازه سنسور دوربین عکاسی نیز آشنا باشند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

برخی از انواع اندازه سنسور دوربین عبارتند از:

ابعاد دقیق حسگرهای تصویر در دوربین‌های عکاسی

کدام ابعاد برای حسگر دوربین را انتخاب کنیم؟

این یک قاعده کلی است که حسگرهای بزرگ‌تر، تصاویری با کیفیت بالاتر را ثبت می‌کنند. البته گاهی اوقات بر اساس سبک عکاسی ما به کیفیت بسیار بالا نیازی نداریم و به‌همین دلیل است که می‌گوییم هدف از عکاسی و در واقع سبک عکاسی در کنار بودجه، تعیین‌کننده سایز حسگر است.

در ادامه نکات دیگری را در این زمینه با هم مرور می‌کنیم:



خرید دوربین‌هایی با حسگرهای تصویر مختلف از فلاشیران

حسگر تصویر دوربین عکاسی یکی از قطعات سخت‌افزاری دوربین‌ها است که نور ورودی به دوربین عکاسی را برای ثبت تصویر دریافت می‌کند. این حسگرها از نظر فناوری به انواع CCD، CMOS و BSI-CMOS تقسیم‌بندی می‌شوند. همچنین این سنسورها از نظر ابعاد، دارای انواع مختلفی مانند مدیوم فرمت، فول فریم، APS-H و APS-C هستند. شما می‌توانید بر اساس سبک عکاسی خود، دوربین‌هایی با حسگرهای مورد نظر خود را از سایت فلاشیران خریداری کنید. ما در مجموعه فلاشیران این محصولات را با بالاترین کیفیت و تضمین اورجینال بودن محصول به شما عرضه می‌کنیم.

سوالات متداول

 

کدام فناوری حسگر دوربین دیجیتال جدیدتر است؟

در بین فناوری‌های حسگر دوربین عکاسی از انواع CCD، CMOS و BSI-CMOS، مدل BSI-CMOS از همه جدیدتر است.

 

بزرگ‌ترین سایز حسگر دوربین دیجیتال کدام مدل است؟

مدیوم فرمت بزرگ‌ترین سایز حسگر تصویر دوربین عکاسی است و بعد از آن نوبت به فول فریم می‌رسد.

ارسال دیدگاه