آیا عکاسی هنر است | بررسی ارتباط بین عکاسی و دنیای هنر

Art of Photography

عکاسی؛ هنر ماندگار کردن تصاویر در ذهن‌ها

عکاسی ثبت لحظه‌ لحظه زندگی است که اتفاقات شیرین و تلخ را ماندگار می‎کند. در میان انبوه اطلاعات و خبرهای جهان امروز که خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شوند این عکس‌ها هستند که با ثبت لحظات در قالب تصاویر، آن‌ها را ماندگار می‌کنند. لحظه کوتاهی که در قاب کوچک عکاس‌ها ثبت می‌شود، قدرت خاصی دارد و می‌تواند خشم، زیبایی، ظلم، امید و اندوه نهفته در ذهن عکاس را نیز بازنمایی کند. عکاسی، هنری است که با ذوق هنری عکاس شکوفا می‌شود و قریحه ذاتی عکاس می‌تواند منجر به خلق آثاری زیبا شود. در این مطلب از مجموعه فلاشیران به پاسخ این پرسش می‌پردازیم که آیا عکاسی هنر است و همچنین تعریف عکاسی را در عرصه هنر بررسی می‌کنیم.

تعریف عکاسی در هنر چیست؟

تمامی عکاسان حداقل یک بار با این پرسش روبرو شده‌اند که آیا عکاسی هنر است؟ فشردن یک دکمه و ثبت ناگهانی یک تصویر می‌تواند به راحتی صورت بگیرد. اما این ثبت ساده و دلچسب به تنهایی نمی‌تواند تعریفی از هنر عکاسی باشد. اما ذات زیبایی و نگاه خلاق از هنر بر می‌آید. هنر در یک تعریف جامع بدین شکل بیان می‌شود: به تجلی در آوردن احساسات آدمی به هر شکل ممکن. این تجلی می‌تواند در قالب نقاشی، موسیقی، فیلمسازی و مواردی از این دست باشد. عکاسی نیز در میان این قالب‌ها قرار می‌گیرد و مسلما فرد عکاس، از دید یک هنرمند تصاویر محیط اطراف خود را ثبت می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که عکاسی علم و هنر ثبت لحظات مختلف است که توسط فرد عکاس به‌صورت آگاهانه انجام می‌شود.

هنر عکاسی در طلوع آفتاب

بهترین چیز در مورد عکاس بودن چیست؟

پس از پاسخ به این سوال که آیا عکاسی هنر است، باید ببینیم بهترین چیز در مورد عکاس بودن چیست. به هر کسی نمی‌توان عکاس گفت. فرد ملقب به این اسم، باید آگاهی کامل نسبت به دوربین و دانش عکاسی و همچنین درک و شناخت کافی نسبت به هنر و زیبایی‌شناسی داشته باشد. امروزه هزاران تصویر در روز ثبت شده و از دیدگاه‌های مختلف بررسی می‌شوند. بعضی از تصاویر صرفا ثبت ساده‌ای از محیط هستند و شاید در پس آن‌ها، نگاه عمیق هنری وجود نداشته باشد، اما بی‌ارزش هم نیستند. چون آن لحظه خاص دیگر تکرار نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:   7 حقیقت نورپردازی که هر عکاسی باید بداند!

 بعضی از عکس‌های ثبت شده به قدری از نظر تکنیکی و هنری ارزش مفهومی دارند که می‌توان ساعت‌ها در مورد آن‌ها بحث و نقد کرد. بالا بردن سطح آگاهی و شناخت پیرامون موضوعات جامعه و همچنین دستیابی به اطلاعات جدید عکاسی و مطالعه نقد‌های هنری، به افزایش خلاقیت تولید تصویر کمک می‌کند.

چرا عکاس بودن را دوست دارید؟

در پس این سوال که آیا عکاسی هنر است، این سوال نیز پیش می‌آید که چرا افراد عکاسی را دوست دارند. عکاسی از یک سوژه می‌تواند هدف‌های بسیاری در پی خود داشته باشد. یک عکس می‌تواند یک داستان روایت کند یا تنها ثبت یک لحظه خاص باشد، می‌تواند مستندی را به تصویر بکشد یا فقط صرفا یک عکس هنری باشد. عکاسی موارد اجتماعی تعریف شده و کاربردهای فنی زیادی دارد. نحوه تعامل و انتخاب سبک برای هر عکاس کاملا شخصی است و بستگی به علایق شخص عکاس دارد/ در نتیجه هر عکاس، سبک‌ها و انتخاب‌های متفاوتی خواهد داشت.

هنر عکاسی در دریا

عکاسی، نوعی زیبایی‌شناسی است. یک عکس بسیار خوب باید سه عنصر نور، سوژه و ترکیب بندی خوب که بیشترین اهمیت را در عکاسی دارند، را در خود داشته باشد. این سه عنصر، مکمل یک عکس خوب هستند، در نتیجه اگر شما از این موارد به تنهایی استفاده کنید هیچ تاثیری نخواهند داشت. برای خلق یک عکس فوق‌العاده باید حتما تمام این موارد رعایت شوند.

چگونه عکاسی دنیای هنر را تغییر داد؟

روز 19 آگوست در تقویم‌ها به عنوان روز جهانی عکاسی ثبت شده است که برخی معتقدند این روز به اشتباه نامگذاری شده است. دلیل نامگذاری ۱۹ آگوست به عنوان روز عکاسی ایده یک جوان استرالیایی به نام کُرسکه آرا در سال ۲۰۱۰ میلادی بود که با ایجاد سایت worldphotoday.com سعی کرد زمینه معرفی و اشتراک آثار بیشتر، گرامی‌داشت و اتحاد بیشتر عکاسان و هنر عکاسی را ایجاد کند. چنین روزی در هیچ فضای رسمی و قانونی در سطح دنیا ثبت نشده است و تنها در بعضی کشورهای جهان ۱۹ آگوست به عنوان روز عکاسی شناخته می‌شود.

در تاریخچه عکاسی انتخاب این روز نیز به دلیل اعلام رسمیت رشته عکاسی در آکادمی علوم پاریس در سال ۱۸۳۹ میلادی توسط لویی داگر، تاجر و عکاس فرانسوی بوده است. البته سالیان پیش از این تاریخ مستند عکاسی وجود داشته و افراد بسیاری در زمینه پیشبرد روند عکاسی فعالیت داشته‌اند. مانند نیپس که اولین عکس ماندگار تاریخ را ثبت کرده است. شاید نتوان با رسمیت، ۱۹ آگوست را روز جهانی عکاسی نامید، ولی در این تاریخ به بهانه بزرگداشت روز عکاسی رویدادهای بسیاری در سطح دنیا برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:   فروش عکس در وبسایت های ایرانی | معرفی این وبسایت‌ها و آموزش فروش در آن‌ها

هنر عکاسی در کوه ها

در حال حاضر پیشرفت فناوری باعث ظهور سبک‌های جدید شده و عکاسی مدرن نیز محصول پیشرفت همین فناوری بوده است. هنر عکاسی تحت تاثیر اختراعات جدید، رنگ و بوی جدیدی گرفته است. این که چه کسی عکاسی را به هنر تبدیل کرد، مشخص نیست؛ اما عکاسی از همان لحظه تولدش، به هنر تبدیل شد.

چه رابطه‌ای بین عکاسی و هنر وجود دارد؟

در گذشته کسانی عکاس بودند که می‌توانستند با استفاده از یک روش سخت و پیچیده و زمان‌بر، عکس‌هایی کم و بیش تار را ثبت کنند. چرا که مدت زمان نوردهی بالا بود و سوژه‌ها زمان طولانی ثابت می‌ایستادند و این کار مشکل بود. اما امروزه به راحتی یک کلیک می‌توان تصویری با دقت بسیار بالا ثبت کرد. حال در شرایط جدید آیا عکاسی هنر است و عکاس همان کسی نیست که دوربین دارد؟ با توجه به پیشرفت تکنولوژی، امروزه ملاک‌های دیگری برای عکاس بودن مطرح است.

عکاسی هم مشابه بسیاری از علوم و فنون دیگر ابزار و وسایل در دسترسی دارد. حتی گاهی از آن‌ها در فضای تفریح و تفننی نیز استفاده می‌شود که ممکن است در ظاهر تجمل را نیز به رخ سایرین بکشد. نکته مهم این است که در دنیای مدرن و معاصر موضوع هنر معطوف به یک ابزار یا رویکرد نیست و هر گرایشی که بتواند پیام هنرمند را دقیق‌تر و تاثیرگذارتر ارائه دهد قابل قبول خواهد بود. همچنین از سوی دیگر در کنار دید خلاقه یا هنرمندانه، عکاس حرفه‌ای با اشراف بر مباحث تکنیکی مسیر خود در استفاده از مباحث نظری عکاسی را دقیق‌تر و صریح‌تر مشخص می‌کند. البته که وجود فضای مجازی و استفاده از محتوای تصویری، گاهی توهم برداشت اشتباه از سلایق شخصی و صرفا زیبایی فرمیک را با فضای حرفه‌ای دامن می‌زند.

آیا عکاسی هنر است؟ بله؛ عکاسی را می‌توان هنری دانست که در فضای تفریح و تفننی نیز استفاده می‌شود. اما برای تاثیرگذاری و ماندگاری بیشتر می‌تواند با اشراف بر مباحث تکنیکی مسیر خود در استفاده از مباحث نظری عکاسی را دقیق‌تر و صریح‌تر مشخص کند.

هنر عکاسی در غروب آفتاب

علاقه در عکاسی؛ اولین نکته برای یاد گرفتن این هنر

برای دنبال کردن عکاسی به صورت پیشرفته، پیشنهاد می‌شود که به دنبال علاقه و سبک موردنظرتان بروید. دنبال کردن این هنر در یک سبک خاص مانند عکاسی طبیعت، بسیار عالی است. با انجام این کار، می‌توانید تمامی نکات مربوط به عکاسی طبیعت را یاد بگیرید و تمرکز خود را تماما بر روی آن بگذارید.

بیشتر بخوانید:   گرانی لنز دوربین و علت‌های آن | به این دلیل است که لنزها گران هستند!

البته برای پیدا کردن سبک موردنظر، شناخت علاقه اهمیت بالایی دارد. برای مثال در صورتی که به طبیعت و جانوران علاقه دارید، قطعا عکاسی از طبیعت بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در این شرایط است که می‌توانید عکس‌های جذاب و خلاقانه‌ای را ثبت کنید. در عکاسی پیشرفته باید خلاقیت خود را تقویت کرده و از آن به بهترین شکل استفاده کنید.

درباره دوربین و لنز اطلاعات کسب کنید

یکی دیگر از کارهایی که در مقدمات عکاسی باید آن را بیاموزید، کسب اطلاعات درباره لنز و دوربین و آشنایی با مفاهیم مربوط به آن‌ها است. در صورتی که با مفاهیم مربوط به دوربین، لنز و به طور کلی عکاسی آشنا شوید، به راحتی می‌توانید از ابزار و قابلیت‌هایی که در اختیارتان قرار می‌گیرد، استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که کسب اطلاعات و آشنایی با این مفاهیم با صرف چند روز وقت، قابل یادگیری نیستند. برای کسب اطلاعات در مورد این هنر، باید زمان زیادی را صرف کنید.

البته برای یادگیری و شناخت این مفاهیم پایه‌ای، کاتالوگ و دفترچه‌هایی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که نباید زمان زیادی را صرف این مرحله کنید و پیشنهاد می‌شود که بعد از خواندن مفاهیم، از آن‌ها به سرعت عبور کنید و به سراغ مراحل دیگر بروید.

در هنر عکاسی، نور را بشناسید

پس از دریافت پاسخ در مورد این که آیا عکاسی هنر است، باید گفت بدون شک شناخت نور جزو کارهای پایه‌ای برای هنر عکاسی است. نور تمام بخش‌های عکاسی را به بیننده نشان می‌دهد و در صورتی که نتوانید از نور موجود به خوبی استفاده کنید، به هیچ عنوان سوژه‌ها به خوبی به تصویر کشیده نخواهند شد. برای شناخت نور و نورپردازی در عکاسی، می‌توانید در دوره‌های مختلف آموزشی شرکت کنید. با انجام این کار، تجربه زیادی در نورپردازی پیدا می‌کنید و به همین ترتیب می‌توانید با استفاده از نور، لحظات فوق‌العاده‌ای را ثبت کنید.

هنر عکاسی در جنگل

خرید انواع دوربین‌های حرفه‌ای و تجهیزات عکاسی از فلاشیران

انواع مختلفی از دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه‌‌حرفه‌ای با برندهای متفاوتی در بازار وجود دارند که از هر یک برای رفع نیازهای خاصی استفاده می‌شود. همواره باید قبل از خرید دوربین حرفه‌ای، به هدف و امکانات مورد نیاز خود توجه کنید. اگر به دنبال خرید یک دوربین حرفه‌ای از برندهای مشهوری همچون کانن، نیکون و سونی برای موفقیت بیشتر در هنر عکاسی هستید، مجموعه فلاشیران بهترین مجموعه عرضه و فروش انواع دوربین‌ها است. مجموعه ما سابقه‌ای طولانی در زمینه فروش انواع تجهیزات عکاسی از جمله دوربین‌های حرفه‎ای دارد. برای خرید یک دوربین حرفه‌ای باکیفیت سری به صفحات دسته‌بندی وب‌سایت مجموعه معتبر ما بزنید.‌ای

ارسال دیدگاه