عکاسی طبیعت | نگاه به شگفتی طبیعت از دریچه دوربین‌های عکاسی

Mountain 600x400 - عکاسی طبیعت | نگاه به شگفتی طبیعت از دریچه دوربین‌های عکاسی

وقتی صحبت از عکاسی می‌شود، عکاسی طبیعت یکی از محبوب‌ترین و شگفت‌انگیزترین سبک‌ها به‌شمار می‌آید. سبکی که در آن‌ عکاسان از دریچه دوربین خود زیبایی‌های طبیعت را به بهترین شکل ممکن به تصویر می‌شکند. برخلاف بسیاری از سبک‌های دیگر مانند مدلینگ، عکاسی تبلیغاتی و پرتره گرافی، این سبک از عکاسی با سوژه‌های انسانی برخورد ندارد. به همین خاطر برای عکاسانی که تنهایی درون طبیعت برای آن‌ها جذاب است، سبک محبوبی به‌شمار می‌آید.

برای عکاسی از طبیعت شما به یک دوربین، لنز مناسب، کیف یا کوله و یک بلیت به مقصد بکرتان نیاز دارید. اگر می‌خواهید با این سبک عکاسی و تجهیزات مورد نیاز آن آشنا شوید و بدانید که عکاسان طبیعت چگونه از حرفه خود لذت می‌برند، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

عکاسی طبیعت دقیقا به چه سبکی از عکاسی گفته می‌شود؟

تقریبا تمام عکس‌هایی که شما از جاذبه‌های طبیعی کشورهای مختلف دنیا مشاهده می‌کنید، در دسته‌بندی عکاسی طبیعت قرار می‌گیرند. برای مثال عکس‌هایی از کویر لوت، کویر مرنجاب، جنگل‌های هیرکانی، کوه دماوند و لاله‌های واژگونش و هزاران منظره طبیعی دیگر، جزو این دسته‌بندی قرار دارند. هدف عکاسان طبیعت، ثبت عکس از منظره‌های طبیعی از یک زاویه جذاب و متفاوت است. چرا که بسیاری از افراد و عکاسان مبتدی از طبیعت عکاسی می‌کنند اما عکس‌های هیچ‌کدام از آن‌ها جذابیت و زیبایی عکس‌های عکاسان طبیعت را ندارد. این دسته از عکاسان تلاش می‌کنند با ترفندهای مختلف مانند دسترسی به نقاط بکر، ادیت اصولی رنگ و … تصاویر خود را با دیگر عکاسان متمایز کنند.

باید گفت که عکاسی از طبیعت یکی از جذاب‌ترین سبک‌های عکاسی است. چرا که شما می‌توانید لذت قدم زدن در کنار ساحل چابهار، بوی نم جنگل‌های هیرکانی و سرمای استخوان‌سوز دماوند را در هنگام عکاسی حس کنید. نکته‌ای که در هیچ‌یک از سبک‌های دیگر عکاسی نمونه آن مشاهده نمی‌شود. البته باید گفت که این سبک عکاسی دشواری‌های خاص خود را نیز دارد. برای مثال شما باید چندین روز بدون ارتباط با نزدیکان خود در مناطق بکر اقامت داشته باشید تا بتوانید عکس‌هایی متفاوت و زیبا ثبت کنید.

عکاسی در دشت

باید اشاره کرد که برخی از عکاسان طبیعت با ثبت عکس‌هایی زیبا توانسته‌اند جوایز بین‌المللی و داخلی زیادی را کسب کنند. اگر رویای شما تبدیل شدن به یک عکاس طبیعت حرفه‌ای است، باید بگوییم که راه درستی را انتخاب کرده‌اید.

مزایای فعالیت به‌عنوان یک عکاس طبیعت

همان‌طور که اشاره شد، عکاسان طبیعت به معنای واقعی کلمه عاشق کار خود هستند. چرا که این سبک عکاسی مزایای زیادی دارد. برای مثال شما می‌توانید با فروش عکس‌های خود به سازمان‌های مختلف، کسب درآمد کنید. از طرف دیگر شما می‌توانید به بهانه عکاسی از طبیعت، به بسیاری از شهرها و کشورهای مختلف سفر کنید. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مزایای فعالیت به‌عنوان یک عکاس طبیعت آشنا می‌شویم.

در زیباترین محیط‌ها عکاسی می‌کنید

اولین و مهم‌ترین مزیت عکاسی طبیعت این است که شما می‌توانید در محیط‌هایی مشغول به کار شوید که بسیاری از افراد آرزوی حضور در آن‌ها را دارند. برای مثال اگر در یکی از آبشارهای بکر مناطق شمالی ایران مشغول عکاسی باشید، هیچ انسانی را برای چندین روز مشاهده نخواهید کرد. از طرف دیگر شما می‌توانید برای چند روز در محیطی زندگی کنید که حتی تصور زندگی در آن نیز بسیار لذت‌بخش است.

درآمد عکاسان حرفه‌ای طبیعت بسیار مناسب است

طبیعی است که تمام عکاسان طبیعت، این حرفه را برای کسب درآمد انتخاب کرده‌اند. اما شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که درآمد این دسته از عکاسان دقیقا از چه منبعی است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که عکاسان طبیعت با فروش عکس‌های خاص خود به سازمان‌های مختلف می‌توانند درآمدزایی داشته باشند. برای مثال شما می‌توانید عکس‌های خود از یک منطقه طبیعی را به شهرداری یا سازمان‌های دولتی همان منطقه بفروشید. از طرف دیگر روزنامه‌ها و مجلات نیز ممکن است با خرید عکس‌های شما، از آن‌ها استفاده کنند.

جنگل

یک راه بسیار خوب دیگر برای درآمدزایی، انتشار عکس‌ها در وب‌سایت شخصی و سپس فروش نسخه اصلی آن‌ها به افراد مختلف است. پس اگر می‌خواهید یک عکاس طبیعت شوید، اصلا نباید نگران درآمد خود باشید. چرا که عکاسان طبیعت عموما درآمد مناسبی دارند.

امکان سفر به شهرها و کشورهای مختلف برای عکاسی

بسیاری از افراد در آرزوی این هستند که به سفرهای مختلف بروند. درصورتی‌که برخی دیگر رویای این افراد را زندگی می‌کنند. عکاسان طبیعت از این دسته افراد به‌شمار می‌آیند. چرا که آن‌ها به علت شرایط کاری خود مجبور هستند تا به نقاط مختلف ایران و حتی کشورهای مختلف سفر کنند. درواقع رویای بسیاری از افراد دنیا، شغل عکاسان طبیعت است. چرا که آن‌ها می‌توانند در طول یک هفته، به‌اندازه یک سال افراد معمولی سفر کنند و جاذبه‌های طبیعی و بکر شهرها و کشورهای مختلف را ببینند.

امکان بردن جوایز بین‌المللی و داخلی

اگر هدف شما از عکاسی طبیعت تبدیل شدن به یک عکاس مشهور و حرفه‌ای است، باید به شما بگوییم که مسیر دشواری در پیش دارید. هرچند که بسیاری از عکاسان طبیعت هرساله انواع جوایز بین‌المللی و داخلی را برای عکس‌های بی‌نظیر خود دریافت می‌کنند. عکس‌هایی که برای چند لحظه شما را مبهوت می‌کنند و قطعا شگفتی طبیعت را به یاد شما می‌آورند. پس اگر می‌خواهید به یک عکاس طبیعت حرفه‌ای تبدیل شوید، باید در ابتدا در حرفه خود مهارت‌های لازم و تجربه کافی کسب کنید تا بتوانید عکس‌هایی از طبیعت ثبت کنید که انسان‌ها را به فکر فرو ببرید.

برای عکاسی طبیعت به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

احتمالا بعد از عکاسی از طبیعت، متوجه شده‌اید که عکس‌های شما زیبایی و کیفیت عکس‌های عکاسان حرفه‌ای را ندارید. این مشکل به علت وجود دو مولفه بسیار مهم است. در نظر اول شما یک عکاس حرفه‌ای با سال‌ها تجربه و ثبت میلیون‌ها عکس نیستید. در مرحله دوم نیز شما تجهیزات حرفه‌ای عکاسی طبیعت را ندارید. البته مولفه اول اهمیت بسیار بیشتری دارد اما در نهایت بدون یک دوربین حرفه‌ای و لنز استاندارد، عکس‌های شما کیفیت و وضوح لازم را نخواهند داشت. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با تجهیزات مورد نیاز برای این سبک از عکاسی آشنا شوید.

عکاسی در صحرا

لنزهای واید و زوم

همان‌طور که می‌دانید، هر سبک از عکاسی به لنزهای مخصوص به خود نیاز دارید. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید از لنزهای ماکروگرافی برای عکاسی طبیعت استفاده کنید. لنزهای مورد استفاده در عکا‌سی طبیعت نیز از این قاعده جدا نیستند.

عموما عکاسان حرفه‌ای برای این سبک از عکاسی از لنزهای واید یا عریض استفاده می‌کنند. چرا که فاصله کانونی لنز باید بتواند مساحت زیادی از مناظر طبیعی را پوشش دهد. البته لنز انتخابی شما نباید اعوجاج داشته باشد تا تصاویر ثبت شده حالتی طبیعی داشته باشند. همچنین باید اشاره کرد که برخی از عکاسان برای عکاسی از حیوانات و یا سوژه‌های کوچک در طبیعت از لنزهای زوم استفاده می‌کنند. چرا که جابه‌جایی در طبیعت بکر عموما بسیار دشوار است.

دوربین عکاسی حرفه‌ای

بدون یک دوربین عکاسی حرفه‌ای، خرید لنز معنایی ندارد. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا به سراغ خرید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای بروید. با توجه به شرایط خاص عکاسی طبیعت، شما تقریبا با هر دوربینی می‌توانید در این سبک نتیجه فوق‌العاده بگیرید. چرا که شرایط نوری در طبیعت عموما مناسب است و دوربین‌های میان‌رده نیز می‌توانند از پس این شرایط بربیایند. البته باید گفت که قطعا دوربین‌های بالارده گران‌قیمت، عکس‌هایی باکیفیت‌تر و زیباتر ثبت می‌کنند. دوربین‌های برند کنون، سونی و نیکون بهترین گزینه برای عکاسی طبیعت هستند.

سه‌پایه دوربین

با توجه به این که در عکاسی طبیعت قاب‌بندی اهمیت بسیار زیادی دارد، شما همواره باید یک قاب ثابت داشته باشید. به همین خاطر استفاده از سه‌پایه برای فعالیت در این سبک ضروری است. هرچند که بسیاری از عکاسان، بدون سه‌پایه نیز عکس‌های بسیار زیبا و باکیفیتی ثبت می‌کنند. با این حال پیشنهاد می‌شود حتما در سفر خود به مقصد مورد نظر برای عکاسی، یک سه‌پایه همراهتان داشته باشید. باید اشاره کرد که از سه‌پایه برای ثبت عکس‌های لانگ اکسپوژر از آبشار‌ها و رودخانه‌ها نیز می‌توان استفاده کرد. همچنین سه‌پایه در محیط‌های کویری برای ثبت عکس‌های نجومی نیز بسیار کاربردی است.

عکاسی در دریاچه

کیف و کوله دوربین

بسیاری از عکاسان طبیعت برای عکاسی از مناظر بکر باید ساعت‌ها و حتی روزها پیاده‌روی یا کوهنوردی کنند. به همین خاطر کیف و کوله دوربین از ضروری‌ترین تجهیزات عکاسی طبیعت به‌شمار می‌آید. شما می‌توانید تمام تجهیزات عکاسی خود از جمله دوربین عکاسی، باتری، لنز، شارژر و دیگر لوازم جانبی را در کوله خود قرار دهید. همچنین کیف‌ها و کوله‌های مخصوص عکاسی عموما دارای ضربه‌گیر داخلی هستند تا از تجهیزات شما در شرایط سخت محافظت کنند.

لوازم جانبی

گریپ باتری، کاور سیلیکونی، کاور ضد آب، دستمال پاک‌کننده لنز و … از جمله لوازم جانبی پرکاربرد در عکاسی طبیعت به‌شمار می‌آیند. باید گفت که خرید این لوازم برای عکاسان طبیعت ضرورت ندارد اما شما می‌توانید با خرید انواع لوازم جانبی دوربین، عکاسی از طبیعت را در شرایط آسان‌تری انجام دهید. برای مثال، گریپ باتری به شما کمک می‌کند تا حجم باتری دوربین خود را به‌شدت افزایش دهید و بتوانید با استفاده از آن عکس‌های بسیار بیشتری ثبت کنید.

عکاسی در جاده بیابانی

فلاشیران؛ بهترین مرجع برای خرید تجهیزات عکاسی طبیعت

اگر به دنبال شغلی هستید که تا آخرین روز کاری به آن علاقه داشته باشید، عکاسی طبیعت قطعا یکی از همین شغل‌ها است. عکاسان طبیعت می‌توانند در محیط‌های بکر قدم بزنند و عکس‌های بسیار زیبا و منحصربه‌فردی را ثبت کنند. برای فعالیت در این سبک، شما به تجهیزات مختلفی مانند دوربین عکاسی و لنز نیاز دارید. فروشگاه فلاشیران یکی از اصلی‌‌ترین مراجع فروش دوربین‌های عکاسی و تجهیزات مرتبط به آن است. شما می‌توانید این تجهیزات را با تضمین اصالت کالا و قیمتی استثنایی از مجموعه ما خریداری کنید.

ارسال دیدگاه