عکاسی حیات وحش | ترفندها و تجهیزات موردنیاز برای این سبک عکاسی

عکاسی حیات وحش | ترفندها و تجهیزات موردنیاز برای این سبک عکاسی

عکاسی حیات وحش | ترفندها و تجهیزات موردنیاز برای این سبک عکاسی

عکاسی حیات وحش شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از حیوانات و گیاهان در محیط طبیعی آنها عکسبرداری می‌شود. این نوع عکاسی چالش‌برانگیز است، زیرا نیاز به مهارت‌های زیادی در زمینه عکاسی، طبیعت و رفتار حیوانات دارد. عکاسی حیات وحش می‌تواند برای ثبت لحظات زیبایی از زندگی حیوانات استفاده شود. این نوع عکاسی می‌تواند به افزایش آگاهی در مورد اهمیت حفاظت از محیط زیست کمک کند.

عکاسی حیات وحش | ترفندها و تجهیزات موردنیاز برای این سبک عکاسی

عکاسی حیات وحش چیست؟

عکاسی حیات وحش جزو جذاب‌ترین سبک‌های عکاسی است که شما را به دل طبیعت و زیبایی‌هایش می‌برد. شما به‌عنوان عکاس حیات‌وحش می‌توانید از چیتا در هنگام تعقیب شکار عکس بگیرید یا به کوه‌های پربرف بروید تا عکس‌هایی از حرکت گله‌های گوزن را ثبت کنید. در این مطلب اصول عکاسی حیات وحش و تجهیزات موردنیاز برای آن را با هم بررسی می‌کنیم. 

 

مختصری از تاریخچه عکاسی حیات وحش

در گذشته به دلیل سرعت پایین و حساسیت کم دوربین‌ها امکان عکاسی از حیات‌‌وحش مانند امروز وجود نداشت. از این‌رو قدیمی‌ترین تصاویر از حیوانات داخل قفس گرفته می‌شد. در این بین می‌توان به عکس توله‌های شیر باغ‌وحش بریستول در سال 1854 و تصویر آخرین گورخر کواگا در سال 1864 اشاره کرد که توسط فرانک هایس ثبت شده‌اند و شهرت زیادی دارند.

اصول عکاسی حیات وحش

با اختراع دوربین‌های دارای شاتر سریع‌‌تر در دهه 1880 عکاسانی همچون اوتومار آنشوتز ثبت تصاویر از پرندگان در هنگام پرواز را شروع کردند. در سال 1906 نشریه نشنال‌جئوگرافی اولین آلبوم تصاویر حیات‌وحش را منتشر کرد. این عکس‌ها توسط جورج شیراس و در پنسیلوانیا ثبت شده بودند که در بین آن‌ها، تصاویر اولین نسل از دوربین‌های تله‌ هم دیده می‌شود.

 

اصول عکاسی حیات وحش

با وجود پیشرفت روزافزون تجهیزات عکاسی شما همچنان برای ثبت بهترین عکس نیاز به دانش و مهارت ویژه دارید. برای همین منظور باید ترفندها و اصول خاصی را رعایت کنید تا نتیجه کار بهتر شود. در ادامه برخی از این اصول و ترفندها را با هم مرور می‌کنیم.

از نور محیط بیشترین استفاده را ببرید

بهترین زمان برای عکاسی حیات وحش هنگام صبح و عصر است، زمانی که خورشید در نزدیکی خط افق قرار دارد. در این ساعات نور آفتاب به عکس عمق بیشتری می‌دهد و بافت بدن حیوانات بهتر از هر زمان دیگر دیده می‌شود. نکته مهم دیگر که باید به آن توجه داشت جای‌گیری در مکان‌های بلندتر است تا تسلط بیشتری بر محیط اطراف و سوژه داشته باشید.

 

برای عکاسی‌ به محیط‌های آشنا بروید

همیشه برای ثبت عکس‌های بی‌نظیر نیاز نیست از محل سکونت خود دور شوید و اگر مبتدی هستید رفتن به محیط‌های آشنا را توصیه می‌کنیم. به باور بسیاری از عکاسان ثبت تصاویر حشرات و پروانه‌های باغچه یکی از بهترین شیوه‌ها برای شروع عکاسی حیات وحش است.

 

سوژه عکس خود را بشناسید

هرچند ثبت برخی از بهترین عکس‌های حیات وحش نیاز به شانس بالا دارد، اما باید اطلاعات کافی نیز درباره سوژه مدنظر داشته باشید. پیش‌بینی عکس‌العمل و چگونگی حرکت حیوان باعث می‌شود تا در زمان و مکان بهتر حاضر شوید.

 

صبور باشید

داشتن صبر و حوصله در هنگام عکاسی حیات وحش اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی عکاسان برای ثبت تصویر مدنظر هفته‌ها در یک ناحیه و تحت شرایط دمایی و آب‌وهوایی دشوار منتظر می‌نشینند تا یک صحنه بی‌نظیر و تکرارنشدنی را ثبت کنند.

به تعداد بالا عکس بگیرید

گاهی برای گرفتن یک تا دو عکس عالی باید هزاران عکس از سوژه مدنظر ثبت کنید. به دلیل ماهیت عکاسی حیات وحش و غیرقابل پیش‌بینی بودن محیط و حرکت حیوانات شما نیازمند ثبت تعداد زیادی تصویر هستید که لزوما تمام آن‌ها باب میل شما نیستند.

 

از طبیعت وحشی و بی‌رحم عکاسی کنید

 گاهی اوقات طبیعت چهره بی‌رحم خود را نشان می‌دهد و ثبت تصاویر از این لحظات برای برخی افراد دشوار است. با اینحال جست‌وجوی این صحنه‌ها و گرفتن عکس از آن‌ها جذاب است و موجب خلق برخی از بی‌نظیرترین تصویرها از حیات‌وحش می‌شود.

به تعداد بالا عکس بگیرید

همیشه حواستان به سوژه باشد

برخی اوقات هنگام ثبت عکس از یک سوژه متوجه خارج شدن آن از قاب نمی‌شوید. این ایراد تنها مختص آماتورها نیست و عکاس‌های حرفه‌ای هم آن را مرتکب می‌شوند. بنابراین همیشه کادر را چک کرده و از  حضور سوژه در داخل آن مطمئن شوید.

 

تنظیمات دوربین را چک کنید

برای داشتن عکس خوب باید به سرعت شاتر، اندازه دیافراگم و میزان ISO توجه کرده و ارتباط آن‌ها را به‌خوبی درک کنید. هرچقدر سرعت شاتر بیشتر باشد ثبت تصویر سوژه‌های سریع راحت‌تر است، اندازه دیافراگم عمق میدان دید را تعیین می‌کند و حساسیت ISO نیز مقدار نور جذب شده توسط دریچه دوربین را تنظیم می‌کند.

دوربین و تجهیزات عکاسی حیات وحش

دوربین و تجهیزات عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش به تجهیزات و دوربین مناسب نیاز دارد. این شاخه از عکاسی در مقایسه با سایرین حرفه‌ای‌تر است، اما به‌طور ساده باید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای داشته باشید که بتواند حرکات سریع حیوانات را ثبت کند. در ادامه نگاهی به تجهیزات موردنیاز می‌اندازیم.

 

دوربین‌های DSLR

دوربین‌ DSLR معروف‌ترین دوربین‌ حرفه‌ای است که استفاده از آن برای عکاسی حیات وحش بسیار ایده‌آل می‌باشد. این نوع دوربین سنسورهای بزرگ و سرعت شاتر بالایی دارد و می‌توان لنزهای گوناگون را روی آن نصب کرد.

دوربین‌های بدون آینه

دوربین‌های بدون آینه اصلی‌ترین جایگزین برای دوربین DSLR هستند که برای عکاسی حیات وحش مورد استفاده قرار می‌گیرند. خصوصیات این نوع دوربین مشابه انواع DSLR است اما عملکرد متفاوتی دارند. مهم‌ترین مزیت این نوع دوربین در مقایسه با انواع DSLR آزادی ‌عمل بیشتر برای تنظیم کادر عکس و پیدا کردن سوژه است. نبود آینه، این دوربین را در مقایسه با دوربین‌های DSLR سبک‌تر و کوچک‌تر می‌کند.

 

سایر تجهیزات

یکی دیگر از تجهیزات مهم برای عکاسی حیات وحش سه‌پایه است که دقت و سرعت را هنگام ثبت تصاویر بالا می‌برد. علاوه بر این استفاده از لوازم استتار نیز به شما اجازه می‌دهد تا به حیوانات نزدیک‌تر شوید و تصاویر بهتری ثبت کنید.

 

ویژگی‌های مهم دوربین برای عکاسی حیات وحش

هنگام خرید دوربین برای عکاسی حیات وحش باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. برای مثال دوربین‌هایی که سنسورهای بزرگتر دارند نور بیشتری را هنگام عکاسی جذب می‌کنند و تصاویر بهتر با رنگ‌های طبیعی خواهیم داشت. دوربین‌های فول فریم و سنسورهای APS-C نیز بیشترین کیفیت را دارند.

 

در ادامه برخی از مهترین ویژگی‌های یک دوربین خوب را مرور می‌کنیم:

ویژگی‌های مهم دوربین برای عکاسی حیات وحش

خرید بهترین تجهیزات عکاسی حیات وحش از فلاشیران

مجموعه فلاشیران کار خود را در سال 1371 و به‌عنوان اولین و تنها تولیدکننده فلاش‌های حرفه‌ای آتلیه در ایران آغاز کرد. در این مرکز تعمیرات انواع لوازم عکاسی و نورپردازی به‌صورت تخصصی نیز ارائه می‌شود. از سال 1384 فروشگاه اینترنتی فلاشیران با هدف تهیه و توزیع تجهیزات، لوازم جانبی و فروش لوازم عکاسی و فیلم‌برداری تاسیس شد. شما می‌توانید بهترین دوربین‌های عکاسی حیات وحش و تجهیزات موردنیاز آن را از فروشگاه ما خریداری کنید.

ارسال دیدگاه