سرعت شاتر | این پارامتر چه اثری بر کیفیت و زیبایی عکس‌ها دارد؟

سرعت شاتر | این پارامتر چه اثری بر کیفیت و زیبایی عکس‌ها دارد؟

سرعت شاتر | این پارامتر چه اثری بر کیفیت و زیبایی عکس‌ها دارد؟

سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور به سنسور دوربین می‌رسد که بر کیفیت و زیبایی عکس‌ها تأثیر زیادی دارد. سرعت شاتر بالا می‌تواند برای فریز کردن حرکت و ثبت سوژه‌های متحرک استفاده شود و سرعت شاتر پایین می‌تواند برای ایجاد جلوه‌های خلاقانه مانند تاری حرکت استفاده شود.

سرعت شاتر | این پارامتر چه اثری بر کیفیت و زیبایی عکس‌ها دارد؟

سرعت شاتر؛ یکی از سه ضلع مثلث عکاسی

سرعت شاتر یکی از سه تنظیم مهم در عکاسی است و دو مورد دیگر دیافراگم و ایزو هستند. سرعت شاتر دو وظیفه مهم را بر عهده دارد: تغییر روشنایی عکس و ایجاد جلوه‌های چشمگیر از طریق ثابت نگه داشتن یا تار کردن حرکت سوژه. شاتر دوربین، پرده‌ای است که در جلوی سنسور دوربین قرار دارد و تا زمانی که دوربین عکس بگیرد، بسته می‌ماند. بدین ترتیب حسگر دوربین به طور کامل در معرض نوری قرار می‌گیرد که لنز آن را پرتاب می‌کند. پس از جمع‌آوری نور توسط سنسور، شاتر بلافاصله بسته می‌شود و مانع از برخورد نور به سنسور می‌شود. در این مطلب قصد داریم به بررسی سرعت شاتر بپردازیم.

 

منظور از سرعت شاتر چیست؟

منظور از سرعت شاتر، مدت‌زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور را روی سنسور دوربین قرار می‌دهد. در واقع می‌توان گفت این سرعت، مدت زمانی است که دوربین برای گرفتن عکس صرف می‌کند و تاثیر مهمی بر روش نمایش تصاویر دارد.

هنگامی که برای شاتر از سرعت طولانی استفاده می‌کنید که با عنوان سرعت شاتر «آهسته» نیز شناخته می‌شود، سنسور را برای مدت‌زمان قابل توجهی در معرض دید قرار می‌دهید. اولین اثر مهم این کار، تار شدن حرکت است. اگر سرعت آن زیاد باشد، سوژه‌های متحرک در عکس در جهت حرکت تار به نظر می‌رسند. از این اثر بیشتر در تبلیغات اتومبیل و موتورسیکلت استفاده می‌شود؛ چرا که در چنین مواردی با محو کردن عمدی چرخ‌های متحرک، حس سرعت و حرکت به بیننده منتقل می‌شود.

 

از سر‌عت شاتر پایین برای عکاسی از کهکشان راه شیری یا دیگر اشیا در هنگام شب یا در محیط‌های کم‌نور با سه‌پایه استفاده می‌شود. عکاسان منظره برای ایجاد حس حرکت در رودخانه‌ها و آبشارها، از سر‌عت شاتر طولانی استفاده می‌کنند، ضمن اینکه سایر کاملا واضح دیده می‌شوند.

منظور از سرعت شاتر چیست؟

روش اندازه‌گیری سرعت شاتر

سر‌عت شاتر معمولا با کسری از ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. برای مثال، 4/1 به معنای یک‌چهارم ثانیه است، در حالی که 250/1 به معنای یک دویست و پنجاهم ثانیه (یا چهار میلی ثانیه) است. سرعت 60/1 معمولا حداقل سر‌عت شاتر است که هنگام عکاسی از یک سوژه ثابت با لنز با فاصله کانونی 50 میلی‌متر یا کمتر استفاده می‌شود تا از عکس‌های تار ناشی از لرزش دوربین جلوگیری به عمل بیاید. از سوی دیگر، بیشتر دوربین‌های DSLR مدرن و دوربین‌های بدون آینه می‌توانند در سریع‌ترین حالت خود، سرعت شاتر 4000/1 را نیز کنترل کنند، در حالی که برخی از آن‌ها می‌توانند سرعت‌های حتی سریع‌تر 8000/1 و سریع‌تر نیز داشته باشند.

گفتنی است طولانی‌ترین سر‌عت شاتر موجود در بیشتر دوربین‌های DSLR یا دوربین‌های بدون آینه در حالت استفاده از سه‌پایه، معمولا 30 ثانیه است. در صورت لزوم، می‌توانید با بهره‌گیری از ریموت‌های خارجی از سر‌عت شاتر بلندتری استفاده کنید.

سرعت شاتر سریع، آهسته و طولانی

از سر‌عت شاتر سریع معمولا برای ثبت تصویر به صورت ثابت استفاده می‌شود. اگر از پرندگان عکاسی می‌کنید، سرعت شما می‌تواند 1000/1 یا سریع‌تر باشد. با این حال، برای عکاسی عمومی از سوژه‌هایی که آهسته‌تر حرکت می‌کنند، می‌توانید در سرعت 200/1، 100/1 یا حتی بیشتر از اینها و بدون به وجود آمدن اثر تاری عکس بگیرید.

سرعت شاتر سریع، آهسته و طولانی

سر‌عت شاتر طولانی معمولا بیش از یک ثانیه است. در این مرحله برای ثبت تصاویر واضح باید از یک سه‌پایه استفاده کنید. شما می‌توانید از سرعت شاتر طولانی برای سبک‌های عکاسی خاصی در نور کم و یا هنگام شب یا برای ثبت حرکت استفاده کنید. اگر هنگام استفاده از سر‌عت شاتر طولانی، چیزی در صحنه شما در حال حرکت باشد، بسیار تار به نظر خواهد رسید. در این بین، سرعت شاتر از 100/1 تا یک ثانیه، نسبتا پایین در نظر گرفته می‌شود. ممکن است لرزش دست به ویژه در سرعت نزدیک به یک ثانیه، باعث شود که نتوانید عکس خود را به خوبی ثبت کنید. در میان انواع معمول سرعت شاتر می‌توان به سرعت‌های زیر اشاره کرد:

15-1200, 30 – 1.4000 , 30-1200, 30-1.8000 ، 80-3200.

سرعت شاتر را چطور تنظیم کنیم؟

بیشتر دوربین‌ها به صورت پیش‌فرض سر‌عت شاتر را به طور خودکار تنظیم می‌کنند. در حالت Auto سر‌عت شاتر (و همچنین دیافراگم و ایزو) توسط دوربین انتخاب می‌شود. با این حال، در صورت لزوم می‌توانید سر‌عت شاتر را به صورت دستی و به صورت زیر تنظیم کنید:

سرعت شاتر را چطور تنظیم کنیم؟

در هر یک از این حالت‌ها، می‌توانید ایزو را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید. در بیشتر موارد، توصیه می‌شود دوربین، سر‌عت شاتر مناسب را برای شما انتخاب کند. با این حال، مراقب باشید که حرکت تاری زیاد در عکس وارد نشود. عکاسان حرفه‌ای معمولا در ۹۵ درصد مواقع در حالت اولویت دیافراگم عکاسی می‌کنند و به دوربین اجازه می‌دهند سر‌عت شاتر را به‌طور خودکار محاسبه کند.

 

 

چطور سرعت شاتر را پیدا کنیم؟

شاید از خودتان بپرسید که چطور می‌توانید سر‌عت شاتر دوربین‌تان را روی آن تعیین کنید. معمولا پیدا کردن سرعت شاتر روی دوربین عکاسی بسیار آسان است. در دوربین‌هایی که پنل بالایی (top panel) دارند، سر‌عت شاتر معمولا در گوشه سمت چپ بالا قرار می‌گیرد.

اگر دوربین شما مانند برخی از دوربین‌های DSLR ابتدایی، نمایشگر LCD بالایی ندارد، می‌توانید از منظره‌یاب نگاه کنید. در آنجا سر‌عت شاتر را در سمت چپ پایین مشاهده خواهید کرد. اگر دوربین شما مانند بسیاری از دوربین‌های بدون آینه، نه نمایشگر ال‌سی‌دی بالایی دارد و نه منظره‌یاب، می‌توانید سر‌عت شاتر را به با نگاه به صفحه پشتی ببینید.

در بیشتر دوربین‌ها، سر‌عت شاتر مستقیما به عنوان کسری از ثانیه نشان داده نمی‌شود و صرفا یک عدد معمولی است. وقتی سر‌عت شاتر بیشتر یا مساوی یک ثانیه باشد، چیزی شبیه “1 یا “5 خواهید دید که علامت نقل‌قول، ثانیه را نشان می‌دهد.

 

اگر همچنان نمی‌توانید سرعت شاتر را روی دوربین‌تان پیدا کنید، دوربین خود را روی حالت اولویت دیافراگم قرار دهید و AUTO ISO را خاموش کنید. سپس، دوربین را به اطراف بچرخانید، به طوری که از مناطق تاریک به روشن برسید. در این حالت عددی که تغییر می‌کند، سرعت شاتر شما خواهد بود.

چطور سرعت شاتر را پیدا کنیم؟

با تنظیم سرعت شاتر، عکس‌های خیره‌کننده بگیرید

گرفتن بهترین عکس تا حد زیادی به تنظیماتی که انتخاب می کنید بستگی دارد. هنگام عکاسی پرتره، باید از سرعت شاتر بالاتر استفاده کنید. از سوی دیگر، برای عکسبرداری از رویدادهای ورزشی و برای القای حس حرکت، شاید لازم باشد از سرعت شاتر را روی عدد کمتری تنظیم کنید.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران ارائه‌دهنده انواع محصولات برای عکاسی و فیلمبرداری در ایران است. ما در فلاشیران انواع تجهیزات عکاسی را با تضمین اصالت کالا، قیمت‌های رقابتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان در سراسر ایران عرضه می‌کنیم.

سوالات متداول

 

منظور از سر‌عت شاتر چیست؟

منظور از سر‌عت شاتر، مدت‌زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور را روی سنسور دوربین قرار می‌دهد. این پارامتر به عنوان کسری از ثانیه اندازه‌گیری می‌شود؛ مثلا سرعت 4/1 به معنای یک‌چهارم ثانیه است.

 

سر‌عت شاتر چه کاربردی دارد؟

اگر سر‌عت شاتر زیاد باشد، سوژه‌های متحرک در عکس در جهت حرکت، تار به نظر می‌رسند. برای القای حس حرکت در عکس، از سر‌عت شاتر بالا استفاده می‌شود. در مقابل، برای ساکن نشان دادن سوژه در عکس از سر‌عت شاتر پایین استفاده می‌شود.

 

آیا می‌توان سرعت شاتر را به صورت دستی تغییر داد؟

بله، با تنظیم دوربین در حالت اولویت شاتر می‌توانید سر‌عت شاتر را تنظیم کنید. همچنین با تنظیم دوربین روی حالت دستی، می‌توانید سر‌عت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه