عکاسی پرتره | چهره‌های افراد مختلف را با نهایت جزئیات به تصویر بکشید

Girl 600x400 - عکاسی پرتره | چهره‌های افراد مختلف را با نهایت جزئیات به تصویر بکشید

اگر تنها کمی به عکاسی علاقه داشته باشید، حتما با سبک عکاسی پرتره یا پرتره گرافی آشنا هستید. در زمان‌های قدیم که هنوز دوربین عکاسی اختراع نشده بود، نقاشان با کشیدن تصویر چهره افراد دیگر، پرتره آن‌ها را می‌کشیدند. بعد از اختراع دوربین عکاسی، پرتره گرافی به یکی از سبک‌های محبوب در عکاسی تبدیل شد. درواقع می‌توان گفت که محبوب‌ترین سبک در دنیای عکاسی، عکاسی پرتره است.

در پرتره گرافی عکاسان با دوربین‌های دیجیتال خود، جای داوینچی‌ها و کمال‌الملک‌ها را گرفته‌اند. البته نمی‌توان به هر پرتره‌ای لقب عکس هنری داد، اما پرتره‌های حرفه‌ای می‌توانند چهره یک انسان معمولی را به یک اثر هنری بی‌نظیر تبدیل کنند. در این مطلب از فلاشیران در ابتدا با سبک پرتره گرافی و سپس با تجهیزات مورد نیاز آن آشنا می‌شویم.

عکاسی پرتره به چه سبکی از عکاسی گفته می‌شود؟

همان‌طور که اشاره شد، عکاسی پرتره به سبکی از عکاسی گفته می‌شود که در آن، صورت یک سوژه یا سوژه‌های مختلف توسط دوربین ثبت می‌شود. حال در برخی از عکس‌های پرتره تمام صورت، برخی اجزای صورت و در برخی دیگر تنها سایه صورت افراد به تصویر کشیده می‌شوند. باید اشاره کرد که پرتره گرافی یک هنر است و مانند تمام هنرهای دیگر، عکاسان پرتره هیچ‌گونه محدودیتی برای ارائه هنر خود ندارند.

به‌طور کلی هدف عکاسان پرتره تمرکز روی صورت سوژه است. آن‌ها می‌خواهند با ثبت یک عکس از صورت افراد، جزئیات صورت آن‌ها را به تصویر بکشند. جزئیاتی که هرکدام نمادی از سبک زندگی و شخصیت سوژه هستند. البته باید گفت که در عکاسی پرتره بدن فرد یا پس‌زمینه او نیز در تصویر هستند و لزوما پرتره گرافی به معنای عکاسی از صورت نیست. با این حال در تمام عکس‌های پرتره، تمرکز تصویر ثبت شده روی صورت سوژه است. حالت چهره، خندان یا غمگین بودن صورت، چین‌وچروک‌ها و احساسات صورت سوژه از مهم‌ترین مولفه‌ها در پرتره گرافی هستند.

فعالیت به‌عنوان یک عکاس پرتره چه مزایایی دارد؟

بسیاری از عکاسان مبتدی، عکاسی خود را با سبک عکاسی پرتره شروع می‌کنند. چرا که در اطراف هر عکاس، هزاران سوژه انسانی برای ثبت پرتره‌های مختلف و خلاقانه وجود دارد. از طرف دیگر بسیاری از افراد نیز به مدل شدن برای عکاسی علاقه‌مند هستند! با این حال بسیاری از عکاسان بعد از کمی فعالیت در این سبک، به سراغ سبک‌های دیگر مانند عکاسی تبلیغاتی، مدلینگ، طبیعت و ماکروگرافی می‌روند. از طرف دیگر، برخی از عکاسان فعالیت خود را به‌عنوان یک عکاس پرتره ادامه می‌دهند. فعالیت به‌عنوان یک عکاس پرتره مزایای زیادی دارد که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

خانم جوان با چشم های آبی

عکاسی پرتره بسیار پرطرفدار است

اگر در طول روز در شبکه‌های اجتماعی بگردید، به احتمال بسیار زیاد نیمی از تصاویری که مشاهده می‌کنید، عکس‌های پرتره هستند. چرا که افراد علاقه زیادی به عکاسی از صورت خود دارند. به همین خاطر شما با فعالیت در سبک عکاسی پرتره همواره درآمد مناسبی خواهید داشت. چرا که مشتریان برای عکاسی به‌ شما مراجعه می‌کنند و شما می‌توانید به‌ازای عکاسی از آن‌ها، درآمد خوبی به دست آورید.

باید اشاره کرد که برخلاف بسیاری از سبک‌های دیگر عکاسی مانند عکاسی طبیعت و نجوم، شما برای پرتره گرافی تنها به یک دوربین و سوژه نیاز دارید. دو نیازمندی که در هر شرایطی در دسترس شما خواهند بود. پس تمرین کردن و گرفتن پرتره‌های مختلف نیز بسیار ساده است.

درآمد پرتره گرافی بسیار مناسب است

بسیاری از افراد علاقه دارند تا در ازای پرداخت هزینه، عکاسان از آن‌ها عکس‌های پرتره زیبا ثبت کنند. درواقع اگر شما بتوانید به‌عنوان یک عکاس پرتره حرفه‌ای شناخته شوید، درآمد بسیار مناسبی خواهید داشت. در بسیاری از آتلیه‌های عکاسی، ماهانه افراد زیادی برای ثبت عکس‌های پرتره به شما مراجعه خواهند کرد. شایان‌ذکر است که عکس‌های شناسنامه یا پرسنلی (سه در چهار) نیز جزو عکس‌های پرتره به‌شمار می‌آیند که تقاضا برای آن‌ها نیز بسیار بالا است.

امکان کار در محیط آتلیه‌های عکاسی

هر سبک عکاسی، به فعالیت در محیط‌های مختلف نیاز دارد. برای مثال اگر شما عکاس طبیعت باشید، نمی‌توانید در استودیو عکاسی خود از درختان پاییزی عکس بگیرید! درصورتی‌که بسیاری از افراد می‌خواهند صرفا در آتلیه عکاسی مشغول به کار شوند. برای این دسته از افراد، عکاسی پرتره یک سبک ایده‌آل است. چرا که شما می‌توانید تمام زمان فعالیت حرفه‌ای خود را در محیط آتلیه بگذرانید. بدون این که از محیط آن خارجی شوید و یا در شرایط سخت قرار بگیرید.

بندیکت کامبربچ

امکان پرتره گرافی با انواع دوربین‌های عکاسی

یکی از مهم‌ترین مزایای عکاسی پرتره این است که شما می‌توانید با هر دوربین عکاسی، عکس‌های پرتره ثبت کنید. تفاوتی ندارد که قیمت تجهیزات شما چقدر است یا تنها یک دوربین میان‌رده معمولی دارید، در هر صورت شما می‌توانید از سوژه‌های انسانی عکس‌های پرتره فوق‌العاده‌ای ثبت کنید. چرا که در پرتره گرافی، صورت سوژه از هر پارامتر دیگر اهمیت بیشتری دارد. اگر سوژه شما به اندازه کافی جذاب باشد، شما یک تصویر بی‌نظیر خواهید داشت. البته باید گفت که با دوربین‌ها و تجهیزات گران‌قیمت، پرتره شما قطعا کیفیت و وضوح بالاتری خواهد داشت. هرچند که در عکاسی همواره استعداد، هوش و خلاقیت عکاس، بر تجهیزات او ارجحیت دارند.

تجهیزات مورد نیاز عکاسی پرتره را بشناسید

با وجود این که در عکاسی پرتره سوژه از هر مولفه دیگری بیشتر اهمیت دارد، شما برای این که بتوانید به‌عنوان یک عکاس پرتره حرفه‌ای فعالیت داشته باشید و یا بتوانید مسیر تبدیل شدن به یک عکاس پرتره را حرفه‌ای طی کنید، به تجهیزات به‌خصوصی نیاز دارید.

از جمله تجهیزات مورد نیاز در عکاسی پرتره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دوربین عکاسی
  • لنز دوربین
  • فلاش اکسترنال
  • شکل‌دهنده‌های نور
  • نور ثابت
  • فلاش‌های استودیویی و پرتابل

دختر جنگلی

باید گفت که شما برای کسب درآمد از پرتره گرافی به تمام این تجهیزات نیاز خواهید داشت. چرا که در کنار دوربین و لنز، نور نیز مولفه‌ای بسیار مهم در عکس‌های پرتره به‌شمار می‌آید. حال اگر شما می‌خواهید نور سوژه‌تان مناسب باشد، باید تجهیزات نورپردازی مختلفی را خریداری کنید. در ادامه با انواع تجهیزات مورد نیاز برای پرتره گرافی آشنا می‌شویم.

دوربین عکاسی دیجیتال

می‌توان گفت که مهم‌ترین تجهیز مورد نیاز برای عکاسی پرتره، دوربین عکاسی دیجیتال است. شما می‌توانید از میان دوربین‌های بدون آینه و DSLR یک دوربین را برای عکاسی انتخاب کنید. اگر جزو عکاسان مبتدی هستید، دوربین‌های DSLR قیمت کم‌تری دارند و گزینه‌ای بهتر برای خرید به‌شمار می‌آیند. البته این دسته از دوربین‌ها انواع گران‌قیمت و حرفه‌ای نیز دارند. دوربین‌های شرکت‌های سونی، نیکون و کنون از بهترین‌های بازار هستند و کیفیتی بی‌نظیر دارند.

بهترین دوربین‌ها برای عکاسی پرتره عبارت‌اند از:

لنز دوربین عکاسی

همان‌طور که می‌دانید، دوربین عکاسی حرفه‌ای بدون یک لنز مناسب قطعا کارایی خوبی نخواهد داشت. به‌خصوص در سبک پرتره گرافی که نوع لنز دوربین عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. در عکاسی پر‌تره عموما از لنزهای پرایم یا ثابت برای عکاسی استفاده می‌شود. چرا که این لنزها عمق بسیار خوبی به تصاویر می‌دهند و می‌توانند سوژه را با بیشترین دقت از پس‌زمینه جدا کنند. در نتیجه تصاویر شما بسیار زنده‌تر و طبیعی‌تر خواهند بود. شما بسته به بودجه و برند دوربین عکا‌سی خود می‌توانید از میان صدها لنز موجود در بازار، یک یا چند لنز را برای پرتر‌ه گرافی خریداری کنید.

پیرمرد

برخی از بهترین لنزها برای پرتره گرافی عبارت‌اند از:

فلاش اکسترنال، فلاش‌های استودیویی و پرتابل

نور یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار بر کیفیت عکس‌های پرتره است. به همین خاطر عکاسان پرتره باید از تجهیزات نورپردازی مختلف مانند فلاش اکسترنال، استودیویی، فلاش پرتابل و رینگ لایت استفاده کنند. این تجهیزات در محیط‌ استودیوهای عکاسی و هر فضایی که شرایط نوری مناسب نباشد، به کمک عکاسان می‌آیند تا آن‌ها بتوانند زیباترین عکس‌های پرتره را ثبت کنند. باید اشاره کرد که استفاده از نور طبیعی می‌تواند عکس‌های پرتره شما را به‌شدت زیبا و خاص کند. با این حال در برخی شرایط شما باید از تجهیزات اشاره شده برای نورپردازی سوژه‌های خود استفاده کنید.

شکل‌دهنده‌های نور

برخی از تجهیزات نورپردازی در دسته‌بندی شکل‌دهنده‌های نور قرار می‌گیرند. از جمله این تجهیزات می‌توان به سافت باکس‌، رفلکتور و سافت بالن اشاره کرد. تجهیزاتی که می‌توانند نور شدید فلاش‌ها و نورهای ثابت را به نوری نرم تبدیل کنند. در نتیجه نور ساطع شده از این تجهیزات می‌تواند سوژه‌های شما را بهترین شکل ممکن نورپردازی کند.

خانم جوان با موهای بلوند

برای عکاسی پرتره، تجهیزات خود را از فلاشیران بخرید

اگر تنها یک بار عکاسی پر‌تره را امتحان کنید، قطعا عاشق این سبک عکاسی می‌شوید. چرا که شما می‌توانید احساسات افراد مختلف را از طریق دریچه دوربین خود به تصویر بکشید. درواقع پرتره گرافی روایت داستان زندگی انسان‌های مختلف در لحظه‌های خاص است. شما با عکاسی پرتره راوی زندگی سوژه‌های خود خواهید بود. اگر قصد فعالیت در این سبک را دارید، می‌توانید انواع تجهیزات مورد نیاز آن را از فروشگاه فلاشیران خریداری کنید. شما در مجموعه ما می‌توانید بهترین دوربین‌ها، لنزها و تجهیزات نورپردازی را با قیمتی استثنایی و تضمین اصالت کالا بخرید. در صورت نیاز به مشاوره نیز کارشناسان ما در فلاشیران آماده ارائه مشاوره هستند.

ارسال دیدگاه