تنظیم چند میکروفون برای پادکست | مهم‌ترین نکات برای ضبط صدا با بالاترین کیفیت

تنظیم چند میکروفون برای پادکست | مهم‌ترین نکات برای ضبط صدا با بالاترین کیفیت

تنظیم چند میکروفون برای پادکست؛ نیازمند رعایت چند نکته

تولید پادکست به عنوان یکی از حوزه‌های تولید محتوا شناخته می‌شود. افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، به میکروفون‌های حرفه‌ای نیاز دارند که بتواند صدا را با بالاترین کیفیت ممکن منتقل کند. برای این منظور، اول از همه برای ضبط صدای چند نفر بهتر است که از چند میکروفون استفاده کنید. برای آشنایی با روش و نکات مربوط به تنظیم چند میکروفون برای پادکست، در این مطلب با ما همراه باشید.

تنظیم چند میکروفون برای پادکست؛ نیازمند رعایت چند نکته

بهترین روش برای افزایش کیفیت صدای پادکست چیست؟

اگر می‌خواهید کیفیت صدای پادکست را افزایش دهید، به گونه‌ای که صداها به کامل‌ترین و بهترین شکل ممکن ضبط شوند، لازم است که حتما از چند میکروفون استفاده کنید. در غیر این صورت، باید تنظیم را به صورت کاملا حرفه‌ای انجام دهید تا همه صداهای لازم با دقت کامل ضبط شوند. با این حال، این احتمال وجود دارد که در صورت استفاده از یک میکروفون، صدای پادکسترهای دیگر به درستی شنیده نشود.

تنظیم چند میکروفون برای پادکست با رعایت چند مورد

برای اینکه بتوانید تنظیم چند میکروفون برای پادکست را به بهترین شکل انجام دهید، باید به نکاتی توجه داشته باشید. رعایت مو به موی این نکات باعث می‌شود تا بتوانید بهترین صدای ممکن را برای ضبط پادکست داشته باشید. در ادامه با این نکات آشنا می‌شویم.

1- از میکروفن حرفه‌ای و مناسب استفاده کنید

برای ضبط پادکست با کیفیت بالا لازم است که میکروفون مناسبی را در اختیار داشته باشید. به طور کلی، میکروفون‌های موجود در بازار را می‌توان به دو نوع کاندنسر و داینامیک تقسیم کرد. میکروفون‌های کاندنسر، میکروفون‌هایی هستند که در انتقال جزئیات قدرت و پاسخ فرکانسی مناسبی دارند. همچنین صدایی که با این میکروفون‌ها ضبط می‌شود، بسیار باکیفیت و شفاف است. اما این میکروفون‌ها حساسیت بالایی دارند و می‌توانند صدای تنفس، جابه‌جایی صندلی، سوت زدن دریچه کولر، فن‌های کیس و حتی صداهای با فاصله دور را نیز ضبط کنند. این میکروفون‌ها بیشتر برای اهداف استودیویی و استفاده در محیط آکوستیک ساخته شده‌اند. به همین خاطر، نمی‌توان از آن‌ها برای ضبط پادکست استفاده کرد.

نوع دیگر میکروفون‌های موجود در بازار، میکروفون‌های داینامیک هستند. این میکروفون‌ها امکان ضبط صدای وکال را به بهترین شکل دارند. همچنین به دلیل حساسیت کمتر، می‌توان از آن‌ها برای ساخت و ضبط انواع پادکست استفاده کرد.

2- در نظر گرفتن فاصله مناسب میکروفون با دهان

یکی از مهم‌ترین نکات در تنظیم چند میکروفون برای پادکست، رعایت فاصله مناسب میکروفون با دهان است. اگر فاصله‌ای که میان دهان و میکروفون وجود دارد، بیش از حد دور باشد، صدای محیط بر صدای شما غلبه خواهد کرد. این در حالی است که اگر فاصله بیش از حد کم باشد، صدایتان بی‌رمق و گنگ شنیده خواهد شد. بهترین فاصله میان دهان و میکروفون، باید حدودا یک وجب باشد. البته این فاصله با توجه به جنس صدای پادکستر، برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

تنظیم چند میکروفون برای پادکست با رعایت چند مورد

3- رعایت فاصله در طول ضبط پادکست

همان‌طور که اشاره کردیم، برای ضبط پادکست باید فاصله مناسب میان دهان و میکروفون را پیدا کنید. حال توجه داشته باشید که در طول ضبط پادکست، این فاصله باید حفظ شود. تصور کنید برای ضبط پادکست تنها یک میکروفون وجود داشته باشد و چند پادکستر مجبور باشند در طول ضبط پادکست، همه کنار هم با فاصله بسیار نزدیک بنشینند. در نهایت نیز کیفیت صدا ممکن است به اندازه دلخواه مناسب نباشد. د‌ر حالی که می‌توانید برای هر پادکستر یک میکروفون جدا تهیه کنید.

4- در طول ضبط پادکست به هیچ عنوان به میکروفون‌ها دست نزنید

اگر قصد تنظیم چند میکروفون برای پادکست را دارید، باید هرکاری که می‌خواهید را قبل از شروع ضبط انجام دهید. برای ضبط پادکست، بهتر است میکروفون را روی پایه مخصوص قرار دهید. در این صورت، دیگر نیازی به تنظیم مجدد آن نخواهید داشت.

5- ضبط صدای مجزا با استفاده از میکروفون‌های جداگانه

همان‌طور که پیش‌تر درباره تنظیم چند میکروفون برای پادکست به این نکته اشاره کردیم، بهتر است هر فردی که در پادکست حضور دارد، از یک میکروفون مجزا استفاده کند. جدای افزایش راحتی و همین‌طور کیفیت ضبط صدا، می‌توانید صدای هر نفر را در یک ترک مجزا ضبط کنید. این باعث می‌شود تا برای ویرایش پادکست، دست بازتری داشته باشید.

6- تنظیم چند میکروفون برای پادکست با استفاده از پاپ فیلتر

ممکن است در تلفظ برخی از کلمات، حجم هوای بیشتری از دهان خارج شود. در حین ضبط پادکست، این حجم هوای زیاد به صورت نویز شنیده خواهد شد که به آن Polisive گفته می‌شود. برای تنظیم چند میکروفون برای پادکست توصیه می‌کنیم حتما از پاپ فیلتر استفاده کنید تا کیفیت ضبط صدا تا حد زیادی افزایش پیدا کند. با کمک این فیلتر، دیگر هوای زیادی وارد میکروفون نمی‌شود و صدای نهایی، بسیار صاف و شفاف خواهد بود.

7- تنظیم چند میکروفون برای پادکست با قرار دادن در زاویه درست

نکته مهم در تنظیم چند میکروفون برای پادکست، تنظیم زاویه مناسب برای میکروفون است. به گونه‌ای که با کمی تنظیم می‌توانید کیفیت ضبط صدا را تا حد زیادی تغییر دهید. توجه داشته باشید که دو کانفیگ کلی برای این منظور وجود دارد که به آن‌ها On-axis و Off-axis گفته می‌شود. در صورتی که حالت محوری را انتخاب کنید، صدای شما با بالاترین وضوح به گوش خواهد رسید. باید متناسب با این دو مورد، زاویه مناسب را برای ضبط صدای پادکست در نظر بگیرید.

تنظیم چند میکروفون برای پادکست را با دقت انجام دهید

تنظیم چند میکروفون برای پادکست را با دقت انجام دهید

به طور کلی، بهتر است برای ضبط پادکست‌های چند نفره، از میکروفون‌های مجزا استفاده کنید. این ویژگی باعث راحتی بیشتر شما در حین ضبط صدا و افزایش کلی کیفیت خواهد شد. توجه داشته باشید که افزایش کیفیت با کمک موارد مختلفی از جمله پاپ فیلتر و تنظیم زاویه درست نیز انجام می‌شود. با کمک این موارد می‌توانید پادکست‌هایی با بالاترین کیفیت‌ را ضبط کنید. شما می‌توانید انواع میکروفون مورد نیازتان را از فروشگاه اینترنتی فلاشیران تهیه کنید. برای این منظور، کافی است از طریق دسته‌بندی موجود در وب‌سایت ما، وارد بخش میکروفون‌ها شوید و مدل‌های دلخواه را انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه