عکاسی هنری | خلق تصاویری که فراتر از یک عکس ساده هستند

عکاسی هنری | خلق تصاویری که فراتر از یک عکس ساده هستند

عکاسی هنری | خلق تصاویری که فراتر از یک عکس ساده هستند

عکاسی هنری شاخه‌ای از عکاسی است که هدف اصلی آن بیان دیدگاه‌های خلاق و الهام هنری عکاس است. در این نوع عکاسی، عکاس آزادی بیشتری برای استفاده از تکنیک‌ها و ایده‌های خلاقانه دارد.

عکاسی هنری | خلق تصاویری که فراتر از یک عکس ساده هستند

عکاسی هنری؛ خبری از کلیشه‌ها نیست!

همان‌طور که می‌دانید، عکاسی یک رشته هنری است. اما طی سال‌های اخیر و با فراگیر شدن دوربین‌های عکاسی و دوربین‌های گوشی‌های موبایل، تمام افراد به عکاس تبدیل شده‌اند. به همین خاطر دیگر نمی‌توان تمام عکاسان را هنرمندانی نامید که از دریچه لنز دوربین خود دنیا را به شکلی متفاوت به تصویر می‌کشند. عکاسی هنری یا عکاسی هنرهای زیبا در حال حاضر تنها سبکی است که توانسته ارزش هنری عکاسی را حفظ کند. در این مطلب با ما همراه باشید تا این سبک عکاسی را بیشتر بررسی کنیم.

 

عکاسی هنری چه تعریفی دارد؟

عکاسی هنرهای زیبا که به‌عنوان «هنر عکا‌سی» یا «عکاسی هنر‌ی» نیز شناخته می‌شود، یک اثر هنری عکاسی است که در راستای دیدگاه هنرمند ایجاد می‌شود. عکاسان هنرمند از عکاسی به عنوان رسانه انتخابی خود برای بیان خلاقانه استفاده می‌کنند. عکس‌های هنری بیانگر یک ایده، احساس یا پیام بدیع هستند که مختص هنرمند می‌باشند. آنها هدف تجاری ندارند و برعکس عکاسی مستند یا سبک‌های دیگر مانند عکاسی ورزشی هستند.

تفاوت عکاسی هنری با دیگر سبک‌های عکاسی

تفاوت عکاسی هنری با دیگر سبک‌های عکاسی

در حال حاضر تقریبا تمام افراد و حتی کودکان می‌توانند با یک دوربین در تلفن همراه خود عکاسی کنند. با افزایش تعداد عکاسان، شکاف قابل توجهی در کیفیت تصاویر ثبت شده به وجود آمده است. از طرف دیگر، سبک‌های عکاسی بسیار متنوع هستند. به همین خاطر تمایز این سبک عکاسی از دیگر سبک‌ها کمی دشوار شده است. اما با قطعیت می‌توان گفت که برخی از سبک‌های عکاسی مانند عکاسی تبلیغاتی، خبری، مستند و … جزو عکاسی هنر‌ی به‌شمار می‌آیند. از طرف دیگر عکاسی منظره، سلفی، پرتره‌گرافی و … را نیز نمی‌توان لزوما عکاسی هنری دانست. برای این که بهتر بتوانید عکاسی هنری را درک کنید، باید بگوییم که هدف از این سبک عکاسی، کسب درآمد نیست. بلکه این سبک برای خلق آثار هنری و بیان ایده‌های مختلف استفاده می‌شود.

نکاتی برای عکاسی هنری

در ابتدا باید بگوییم که سبک عکاسی هنری برای تمام افراد مناسب نیست. چرا که تمام افراد هنرمند نیست. برای مثال خوانندگی به استعداد نیاز دارد و یا برای ورزشکار بودن باید از توانایی‌های خاصی برخوردار باشد. این نکته در مورد عکاسان هنری نیز صدق می‌کند. بدون داشتن بینش هنری و نگاه خلاقانه، فعالیت در این سبک عکاسی برای شما سودی نخواهد داشت. حال اگر در خود بینش هنری را دیده‌اید و قصد شروع فعالیت در این سبک را دارید، باید به برخی نکات برای رسیدن به نتیجه بهتر در زمان کوتاه‌تر توجه کنید. این نکات را در ادامه مرور می‌کنیم.

 

آثار عکاسان برتر را مشاهده کنید

یک خواننده را تصور کنید که برای یادگیری و تمرین بیشتر، آثار خوانندگان برتر در سبک خود را به‌صورت مداوم گوش می‌دهد. شما نیز به‌عنوان یک عکاس هنری باید به‌صورت مداوم آثار عکاسان هنری برتر را مشاهده کنید تا بتوانید بینش خود را تقویت نمایید. تنها با دیدن عکس‌های هنری خوب و باکیفیت است که می‌توانید تفاوت میان یک عکس ساده با یک عکس هنری را تشخیص دهید. همچنین مشاهده این عکس‌ها به شما کمک می‌کند تا برای فعالیت خود الگوهای مناسبی پیدا کنید.

سبک خود را داشته باشید

قطعا الگوگیری از اساتید عکاسی هنری برای شروع فعالیت می‌تواند بسیار مناسب باشد. اما نباید فراموش کرد که هر هنرمند باید امضای خود را داشته باشد و تنها در این صورت به یک هنرمند بزرگ و قابل احترام تبدیل می‌شود. پس در سریع‌ترین زمان ممکن، سبک یا همان امضای خود را پیدا کنید. این کار باعث می‌شود که به مرور زمان افراد عکس‌های شما را تشخیص داده و شما احترام زیادی در جامعه هنری به دست آورید. البته شما برای پیدا کردن سبک یا استایل خود کار بسیار دشواری در پیش دارید. این کار ممکن است سال‌ها طول بکشد؛ پس به هیچ‌عنوان ناامید نشوید.

سبک خود را داشته باشید

رنگ‌ها در عکاسی هنری اهمیت زیادی دارند

رنگ یکی از مهم‌ترین المان‌ها در عکاسی هنری به‌شمار می‌آید. در واقع یک عکس می‌تواند به دلیل طیف رنگی خود از دیگر عکس‌ها متمایز شود. به همین خاطر در زمان ثبت عکس‌های هنری حتما توجه داشته باشید که رنگ‌بندی عکس نهایی شما باید خاص باشد.

 

همیشه در حال یادگیری باشید

یکی از نکاتی که نسل جوان برای فعالیت در این سبک عکاسی به آن توجه نمی‌کنند، یادگیری به‌صورت مداوم است. اساتید عکاسی نیز هر روز در حال یادگیری هستند. پس شما به‌عنوان یک عکاس تازه‌کار باید مقدار زیادی از وقت خود را صرف یادگیری کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید در حوزه عکاسی هنری ادعا داشته باشید.

کسب تجربه در طول مسیر ممکن است

کسب تجربه در طول مسیر ممکن است

بسیاری از افراد انتظار دارند که در همان ماه‌های اول فعالیت خود به‌عنوان یک عکاس هنری، تبدیل به یک استاد در این زمینه شوند. اما این انتظار کاملا نابه‌جا است. چرا که اساتید این سبک سال‌های زیادی را به کسب تجربه پرداخته‌اند و شما نیز باید این مسیر را طی کنید. پس به‌صورت مداوم آموزش ببینید، عکس‌های عکاسان بزرگ را مشاهده کنید و به سراغ عکاسی بروید. در نهایت قطعا می‌توانید در این مسیر پرپیچ‌وخم به مقصد مورد نظرتان برسید.

خرید انواع تجهیزات عکاسی از فروشگاه فلاشیران

عکاسی هنری را می‌توان سبکی دانست که هر فردی به سراغ آن نمی‌رود. چرا که در مرحله اول به بینش خاصی نیاز دارد و لزوما از طریق فعالیت در این سبک نمی‌توان به درآمد مناسبی رسید. اما اگر به این سبک علاقه‌مند هستید و می‌خواهید به یک عکاس هنری تبدیل شوید، می‌توانید تجهیزات مورد نیازتان را از فروشگاه فلاشیران خریداری کنید. فروشگاه ما مرجع اصلی عرضه انواع تجهیزات عکاسی مانند دوربین و لنز عکاسی به‌شمار می‌آید. تمام محصولات ما دارای تضمین اصالت کالا هستند و به‌صورت اکسپرس برای شما ارسال می‌شوند.

سوالات متداول

 

عکاسی هنر‌ی چیست؟

به سبکی گفته می‌شود که در آن عکاس از عکاسی برای بیان ایده‌های خود به شکل خلاقانه استفاده می‌کند و هدف آن کسب درآمد نیست.

 

برای عکاسی هنر‌ی به چه مواردی نیاز است؟

برخورداری از بینش هنرمندانه، ایده خلاقانه، تکنیک مناسب و توانایی خلق اثر از مهم‌ترین پیش‌نیازهای فعالیت در این سبک عکاسی به‌شمار می‌آیند.

 

برای عکاسی هنر‌ی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

در عکاسی هنر‌ی، تجهیزات از اهمیت کم‌تری برخوردار هستند و شما بیشتر به بینش هنری و تفکر خلاقانه نیاز دارد. برای این سبک عکاسی حتی می‌توانید از دوربین موبایل خود نیز استفاده کنید.

ارسال دیدگاه