عکاسی خبری | تجهیزات مورد نیاز و نکات ضروری برای این سبک عکاسی

عکاسی خبری | تجهیزات مورد نیاز و نکات ضروری برای این سبک عکاسی

عکاسی خبری | تجهیزات مورد نیاز و نکات ضروری برای این سبک عکاسی

عکاسی خبری، شاخه‌ای از عکاسی است که هدف آن ثبت و روایت وقایع و رویدادهای خبری است. عکاسان خبری با استفاده از مهارت‌های فنی و هنری خود، تصاویری را خلق می‌کنند که می‌توانند مخاطبان را با خبرها و وقایع روز آشنا کنند.

عکاسی خبری | تجهیزات مورد نیاز و نکات ضروری برای این سبک عکاسی

در عکاسی خبری وقایع و رویدادها را به تصویر بکشید

از زمان اختراع دوربین عکاسی تا به امروز، عکس یکی از مهم‌ترین اجزای هر خبر بوده است. درواقع بسیاری از خوانندگان، با مشاهده عکس‌های خبری برای مطالعه متن خبر ترغیب می‌شوند. به همین خاطر می‌توان گفت که عکاسی خبری یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین سبک‌های عکاسی می‌باشد که طی سال‌های اخیر اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. چرا که با گسترش شبکه‌های اجتماعی، تقاضا برای اخبار تصویری بسیار بیشتر از قبل شده است. در این مطلب از وب‌سایت فلاشیران با ما همراه باشید تا سبک عکاسی خبری و نکات مربوط به آن را بررسی کنیم.

 

عکاسی خبری به چه سبکی گفته می‌شود؟

عکاسی از رویدادهای واقعی و زنده را عکاسی خبری می‌گویند. برخی افراد تصور می‌کنند که تنها عکاسی برای خبرگزاری‌ها شامل این تعریف می‌شود. اما باید گفت که این تصور غلط است. درواقع هر عکاسی که از رویدادهای واقعی و زنده عکاسی می‌کند، عکاس خبری به‌شمار می‌آید. برای مثال عکاسی از یک دورهمی هنری، تظاهرات ضد سرمایه‌داری و … در حوزه عکاسی خبری قرار می‌گیرد. درواقع این سبک به مردم این امکان را می‌دهد تا رویدادهای فرهنگی، هنری، سیاسی و … را از دید دریچه دوربین عکاس تماشا کنند. بسیاری از عکس‌های خبری جنجال‌های زیادی در دنیا به پا می‌کنند و اهمیت بسیار زیادی دارند.

عکاسی خبری به چه سبکی گفته می‌شود؟

نکات ضروری برای عکاسی خبری

هر روزه عکس‌های خبری زیادی در جهان ثبت می‌شوند که تنها برخی از آن‌ها مورد توجه عموم مردم قرار می‌گیرند. چرا که عکاسی خبری صرفا ثبت تصاویر یک رویداد به‌صورت معمولی نیست. بلکه عکاسان خبری باید سوژه‌ها یا قاب‌های خاص را از یک رویداد عمومی پیدا کرده و از آن‌ها عکاسی کنند. زاویه دید عکاس خبری باید با یک عکاس معمولی متفاوت باشد و برخی نکات مهم را نیز برای ثبت عکس‌های خاص‌تر رعایت کند. در ادامه با برخی نکات مهم در زمان عکاسی خبری آشنا می‌شویم.

مسیر خود را انتخاب کنید

عکاسی خبری را می‌توان از طریق دو مسیر روزنامه‌نگاری یا فعالیت مستقل دنبال کرد. قبل از این که وارد این سبک عکاسی شوید، بهتر است که مسیر خود را انتخاب کنید. قطعا فعالیت به‌عنوان یک عکاس مستقل آزادی عمل بیشتری برای شما خواهد داشت و می‌توانید عکس‌هایی خاص و جذاب ثبت کنید. اما اگر درآمد ثابت و فعالیت قانونی برای شما اهمیت بیشتری دارد، عکاسی برای یک خبرگزاری یا روزنامه می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد.

 

به ماهیت رویدادها توجه کنید

تصور کنید که برای عکاسی از یک رویداد هنری اعزام شده‌اید. در این رویداد هدف از عکاسی خبری صرفا به تصویر کشیدن اتفاقات نیست. بلکه شما باید به سوالات مخاطبین عکس‌های خود پاسخ دهید. چه افرادی در مراسم حضور داشته‌اند؟ حاشیه مراسم چه بوده است؟ چه فضایی در مراسم وجود داشته است؟ و بسیاری از سوالات دیگر که شما باید با عکس‌های خود به آن‌ها پاسخ دهید. اگر با یک رویداد سیاسی طرف هستید، باید تصاویری را ثبت کنید که نشان‌دهنده فضای رویداد هستند. در رویدادهای سیاسی عموما عکاسان به دنبال لحظات خاص می‌گردند تا تصاویری جنجالی ثبت کنند.

هیچ سوژه‌ای را از دست ندهید

در رویدادهای مختلف، ده‌ها و یا شاید صدها نفر حضور دارند. برای مثال یک راهپیمایی اعتراضی می‌تواند میزبان هزاران نفر باشد که رفتارهای مخصوص به خود را دارند. هر یک از این افراد یک سوژه منحصربه‌فرد به‌شمار می‌آیند که شما نباید آن‌ها را از دست بدهید. به همین خاطر به یاد داشته باشید که در عکاسی خبری، هر سوژه‌ای می‌تواند قاب اختصاصی خود را داشته باشد.

 

قاب‌های متفاوت انتخاب کنید

وجه تمایز یک عکاس خبر‌ی معمولی با حرفه‌ای، انتخاب قاب است. شما باید در رویدادهای مختلف سوژه‌ها و قاب‌هایی را انتخاب کنید که خاص هستند. تنها در این صورت عکس شما می‌تواند نظر مخاطبین را جلب کند. رعایت این نکته برای موفقیت در عکاسی خبری اهمیت بسیار زیادی دارد. در بسیاری از موارد انتخاب زاویه دید متفاوت نیز می‌تواند به شما برای ثبت عکس‌هایی متفاوت کمک کند.

هیچ سوژه‌ای را از دست ندهید

اخلاقیات را فراموش نکنید

قطعا عکاسان خبر‌ی علاقه دارند تا از تمام سوژه‌ها عکاسی کنند. اما نباید فراموش کرد که یک عکس خبری می‌تواند در تمام جهان پخش شود. به همین خاطر در زمان عکاسی حتما حریم شخصی سوژه‌های انسانی را حفظ کنید. همچنین عکاسی از سوژه‌های انسانی در شرایط نامناسب می‌تواند کارنامه حرفه‌ای شما را با آسیب جدی مواجه کند.

برای عکاسی خبر‌ی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

برای عکاسی خبر‌ی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

از آنجایی که سوژه‌ها در عکاسی خبر‌ی منتظر شما نمی‌مانند، سرعت عمل در این سبک عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین خاطر شما برای فعالیت در این سبک باید یک دوربین با سرعت شاتر بالا داشته باشید. برخی دوربین‌های عکاسی به‌صورت اختصاصی برای عکاسان خبری تولید می‌شوند و می‌توانند با نرخ 20 تا 30 فریم بر ثانیه عکاسی پیاپی کنند. لنز مورد نیاز برای این سبک عکاسی نیز بسته به حوزه فعالیت عکاس متفاوت است. برای مثال عکاسانی که از رویدادهای بزرگ عکاسی می‌کنند، به یک لنز زوم نیاز دارند. از طرف دیگر برای عکاسی خبری از محیط‌های کوچک و سوژه‌های کم‌تعداد می‌توان به سراغ لنزهای پرایم رفت. هرچند که انتخاب یک لنز با فاصله کانونی متغیر بهترین گزینه است.

فلاشیران؛ مرجع خرید تجهیزات مورد نیاز عکاسی خبری

عکاسی خبری شاید محبوب‌ترین سبک عکاسی نباشد. اما قطعا یکی از مهم‌ترین سبک‌های عکاسی به‌شمار می‌آید. بسیاری از عکس‌های خبری دنیا را متحول کرده‌اند و به همین خاطر افرادی که می‌خواهند جهان را تحت تاثیر قرار دهند، به سراغ این سبک عکاسی می‌روند. فروشگاه فلاشیران یکی از مراجع اصلی عرضه انواع تجهیزات عکاسی در ایران است. شما می‌توانید انواع تجهیزات عکاسی مورد نیاز خود را با بهترین قیمت و تضمین اصالت کالا از فروشگاه اینترنتی ما خریداری کنید.

سوالات متداول

 

برای عکاسی خبر‌ی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

شما برای عکاسی خبر‌ی به یک دوربین حرفه‌ای عکاسی با سرعت شاتر بالا و لنزی با شارپنس و سرعت فوکوس بالا نیاز دارید.

 

در زمان عکاسی خبر‌ی باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

انتخاب سوژه‌های خاص، قاب‌بندی خلاقانه، رعایت اخلاقیات و سرعت عمل از مهم‌ترین نکاتی هستند که در زمان عکاسی خبر‌ی باید آن‌ها را رعایت کرد.

 

آیا با دوربین موبایل می‌توان عکس‌های خبری ثبت کرد؟

بله. در سطح آماتور شما می‌توانید با گوشی موبایل نیز عکس‌های خبری ثبت کنید. اما در سطح حرفه‌ای حتما به یک دوربین مناسب نیاز دارید.

ارسال دیدگاه