عکاسی صنعتی | عکاسی از محصولات و تجهیزات یک کسب‌وکار

Industrial Photography 600x400 - عکاسی صنعتی | عکاسی از محصولات و تجهیزات یک کسب‌وکار

در عصر دیجیتال، برندسازی در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های تبلیغاتی با محتواهای تصویری مفیدترین روش به‌شمار می‌آید. همچنین بازاریابی محصولات و خدمات کسب‌وکارها نیز با محتواهای تصویری بهره‌وری بسیار بیشتری دارد. به همین خاطر یکی از سبک‌های پرطرفدار عکاسی، عکاسی صنعتی است. البته باید اشاره کرد که این سبک تفاوت‌های زیادی با سبک عکاسی تبلیغاتی دارد و نباید این دو سبک را با یکدیگر اشتباه گرفت. در این مطلب از فلاشیران در ابتدا با عکاسی صنعتی آشنا می‌شویم و سپس بررسی می‌کنیم که برای فعالیت در این سبک به چه تجهیزاتی نیاز دارید. پس در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

عکاسی صنعتی به چه سبکی از عکاسی گفته می‌شود؟

عکاسی از محصولات، تجهیزات، ماشین‌آلات، فرایندها، کارگران و حتی خطوط تولید همه در دسته‌بندی عکاسی صنعتی قرار می‌گیرند. این سبک از عکاسی طی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با این حال هنوز نتوانسته به پتانسیل واقعی خود برسد. چرا که کسب‌وکارها دقیقا نمی‌دانند که چگونه این سبک از عکاسی می‌تواند فروش آن‌ها را افزایش دهد و برند کسب‌وکارشان را پروموت کند.

عکاسان صنعتی با وجود این عدم آشنایی با مزایای عکاسی صنعتی درآمد بسیار زیادی از این سبک به دست می‌آورند. پس اگر به دنبال یک سبک عکاسی با درآمد مناسب هستید، عکاسی صنعتی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. عکاسی صنعتی می‌تواند به شما محتوای مناسبی برای تکمیل تصاویر وب‌سایت، کاتالوگ و حتی تبلیغات کسب‌وکارتان ارائه دهد. اگر می‌خواهید عکس‌هایی دقیق از محصولاتتان در وب‌سایت شرکت منتشر کنید، استفاده از عکس‌های صنعتی بهترین گزینه برای شما است. از طرف دیگر مخاطبین شما می‌توانند با مشاهده این تصاویر، محصولات، خدمات و برند شما را بهتر بشناسند.

به‌طور کلی می‌توان گفت که عکاسی صنعتی فرایند و خط تولید کسب‌وکار شما را به مشتریانتان نشان می‌دهد، برند شما را مشهور کرده و فرایند پروموت کردن محصولات و خدماتتان را آسان‌تر می‌کند. باید اشاره کرد که تفاوتی ندارد شما در چه زمینه‌ای فعالیت دارید، در هر صورت عکاسی صنعتی می‌تواند برای کسب‌وکار شما مفید باشد. این امر برای عکاسان نیز اهمیت بالایی دارد. چرا که آن‌ها با فعالیت در این سبک مطمئن هستند که همواره تقاضای زیادی برای خدمات آن‌ها وجود دارد.

تفاوت‌های عکاسی صنعتی با تبلیغاتی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که عکاسی صنعتی با عکاسی تبلیغاتی تفاوت خاصی ندارد. درصورتی‌که این تصور کاملا غلط است. چرا که این سبک عکاسی با وجود تشابهات زیاد، از نظر روش پروموت سوژه و طیف مخاطبین تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. عموما عکاسی تبلیغاتی برای تبلیغ یک محصول با روش‌های خلاقانه و متفاوت ایجاد می‌شود. برای مثال تصاویر بیلبوردهای تبلیغاتی که با افکت‌ها و نوشته‌های مختلف تزئین شده‌اند، در دسته‌بندی عکاسی تبلیغاتی قرار می‌گیرند. درصورتی‌که عکس‌ محصولات با پس‌زمینه سفید که در وب‌سایت‌های فروشگاهی نمونه آن‌ها دیده می‌شود، جزو عکس‌های صنعتی به‌شمار می‌آیند.

کارخانه

در ادامه با مهم‌ترین تفاوت‌های این دو سبک عکاسی آشنا می‌شویم.

طیف متفاوت مخاطبین

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان عکاسی تبلیغاتی و صنعتی، در طیف مخاطبین آن‌ها است. در عکاسی تبلیغاتی شما بیشتر با مخاطبین عام سروکار دارید و باید محصولات و خدمات کسب‌وکارهای مختلف را برای این دسته از مخاطبین جذاب جلوه دهید. درواقع شما در عکاسی تبلیغاتی قرار است با یک تصویر جذاب، به ناخودآگاه ذهن مشتریان وارد شده و آن‌ها را به خرید محصول یا خدمات کسب‌وکار مورد نظر ترغیب کنید.

حال باید گفت که طیف مخاطبین در عکاسی صنعتی بسیار خاص‌تر از مخاطبین عکاسی تبلیغاتی هستند. چرا که در این سبک از عکاسی، مخاطبین با محصولات و خدمات آشنا هستند و صرفا می‌خواهند آن‌ها را بهتر بشناسند. برای مثال با عکاسی از یک محصول خاص، شما تمام جزئیات آن را به‌ ساده‌ترین شکل ممکن به تصویر می‌کشید. همچنین در عکاسی صنعتی، هدف معرفی یک برند با ارائه تصویری از تجهیزات، خدمات و محصولات آن است. شما در این سبک از عکاسی دیگر قصد تبلیغ غیر مستقیم کسب‌وکار مورد نظر را ندارید، بلکه صرفا قرار است به‌صورت مستقیم و به ساده‌ترین شکل، یک کسب‌وکار را به مشتریان معرفی کنید.

تفاوت در روش پروموت کردن محصولات یا خدمات

در عکاسی تبلیغاتی، عکاسان با استفاده از روش‌های خلاقانه عکس‌های بسیار خاصی از محصولات ثبت می‌کنند. برای مثال در این سبک از عکاسی، یک نوشابه انرژی با پاشش قطره‌های آب و قرار گرفتن کنار یک ورزشکار، به نمادی برای فعالیت بدنی تبدیل می‌شود. درصورتی‌که روش پروموت کردن محصولات یا خدمات در عکاسی صنعتی کاملا متفاوت است. در این سبک از عکاسی از تصاویری با مگاپیکسل بالا و وضوح بی‌نظیر استفاده می‌شود تا جزئیات محصولات برای مخاطبین مشخص باشد. همچنین بیشتر تصاویر محصولات در عکاسی صنعتی پس‌زمینه‌ای سفید دارند. باید اشاره کرد که عکس‌های تجهیزات، ماشین‌آلات و خطوط تولید کسب‌وکارها نیز از این قاعده جدا نیستند.

عکاسی تبلیغاتی صرفا برای محصولات و خدمات است

همان‌طور که اشاره شد، از عکاسی صنعتی برای معرفی تجهیزات، تاسیسات، ماشین‌آلات و خطوط تولید کسب‌وکارها استفاده می‌شود. درصورتی‌که عکاسی تبلیغاتی صرفا برای عکاسی از محصولات و خدمات آن‌هم با روشی خاص و خلاقانه کاربرد دارد.

پیچ و مهره

به‌طور کلی تصاویر زیر شامل عکاسی صنعتی می‌شوند:

  • تصاویری از کارگران در کارخانه‌ها و خطوط تولید
  • کارمندان یک شرکت
  • عکس‌هایی از ماشین‌آلات خاص
  • تصاویر خطوط تولید
  • محصولات با پس‌زمینه سفید
  • کارگران در حال ارائه خدمات

چرا عکاسی صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد؟

بعد از آشنایی با مفهوم و کاربرد عکاسی صنعتی، احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که چرا این سبک از عکاسی بسیار مهم است؟ چرا به‌عنوان یک عکاس، فعالیت در این سبک می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد و چرا یک کسب‌وکار باید از عکاسی صنعتی استفاده کند. در ادامه به تمام این سوالات با بررسی مهم‌ترین مزایای عکاسی صنعتی پاسخ می‌دهیم.

عکس‌های اختصاصی از محصولات و خدمات تاثیرگذاری بالایی دارند

کسب‌وکارها می‌توانند برای معرفی محصولات، برند و خدمات خود از عکس‌های موجود در اینترنت استفاده کنند. اما باید گفت که عکس‌های اختصاصی از کسب‌وکار شما، حدود 95 درصد تاثیرگذاری بیشتری روی مشتریانتان دارند. به عبارت دیگر، مشتریان با مشاهده عکس‌های اورجینال و اختصاصی از محصولات، خدمات و محیط کسب‌وکارتان، سریع‌تر به شما اعتماد خواهند کرد و حس بهتری نسبت به برند شما خواهند داشت. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود به‌جای استفاده از عکس‌های موجود در اینترنت، از عکس‌های اختصاصی خود برای برندسازی استفاده کنید.

عکاسی صنعتی برای برندسازی ضروری است

یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت عکاسی صنعتی این است که شما با ارائه تصاویر مناسب، انتظارات مشتریانتان را برطرف کنید. به عبارت دیگر، مشتریان نسبت به برند، خدمات و محصولات شما انتظاراتی دارند. حال اگر شما بتوانید با ارائه یک تصویر مناسب، تاثیر مناسبی روی مشتریان خود بگذارید، قطعا در مسیر برندسازی موفق‌تر خواهید بود.

کارخانه و فناوری

شما با استفاده از این سبک عکاسی می‌توانید حرفه‌ای بودن، متمایز بودن و بهترین بودن کسب‌وکار خود را به مشتریانتان اثبات کنید. در این صورت مشتریان بعد از ارتباط با برند شما، به‌صورت پیش‌فرض انتظارات خود را برآورده شده می‌دانند و قطعا نواقص احتمالی به چشم آن‌ها نخواهد آمد. اگر یک عکاس صنعتی هستید، باید بتوانید به شکلی خدمات خود را برای کسب‌وکارها ارائه دهید که آن‌ها بتوانند با کم‌ترین دردسر، برندسازی مناسبی داشته باشند.

درآمد عکاسان فعال در سبک عکاسی صنعتی بسیار بالا است

بسیاری از مزایای عکاسی صنعتی با کسب‌وکارها مرتبط هستند اما باید گفت که شما به‌عنوان یک عکاس با فعالیت در این سبک از عکاسی می‌توانید درآمد بسیار زیادی به دست آورید. چرا که بسیاری از کسب‌وکارها اهمیت عکس‌های صنعتی را درک کرده‌اند و به همین خاطر هزینه مناسبی به‌ازای دریافت خدمات در زمینه این سبک عکاسی پرداخت می‌کنند. همچنین به‌طور کلی تقاضا برای خدمات عکاسی صنعتی بسیار بالا است و اگر شما در این سبک به یک حرفه‌ای تبدیل شوید، می‌توانید با بزرگ‌ترین کسب‌وکارهای ایرانی کار کنید. برای مثال کارخانه‌های بزرگ مواد غذایی، قطعات صنعتی و پتروشیمی می‌توانند از مشتریان اصلی شما باشند.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی صنعتی را بشناسید

تفاوتی ندارد که می‌خواهید یک استودیو کوچک برای عکا‌سی صنعتی در کسب‌وکار خود راه‌اندازی کنید و یا به‌عنوان یک عکا‌س صنعتی مشغول به کار شوید. در هر صورت شما باید برای این سبک عکا‌سی، تجهیزات مختلفی را خریداری کنید. از جمله این تجهیزات می‌توان به دوربین عکا‌سی با مگاپیکسل بالا، لنز دوربین، تجهیزات نورپردازی و لوازم جانبی عکا‌سی اشاره کرد.

عکاسی از ابزار صنعتی

از آن‌جایی که وضوح تصاویر در عکا‌سی صنعتی اهمیت بالایی دارد، شما باید به سراغ دوربین‌های عکا‌سی بروید که مگاپیکسل بالایی دارند. برای مثال دوربین نیکون D850 یک گزینه بسیار مناسب برای این سبک عکا‌سی به‌شمار می‌آید. از طرف دیگر بسته به نوع سوژه، شما باید از لنزهای مختلفی برای عکا‌سی صنعتی استفاده کنید. اگر قصد عکا‌سی از ماشین‌آلات، خطوط تولید و تجهیزات را دارید، باید به سراغ خرید لنزهای عریض بروید. از طرف دیگر برای عکاسی از قطعات بسیار کوچک، لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر و قابلیت ماکروگرافی بهترین گزینه هستند.

تجهیزات نورپردازی مانند فلاش‌های استودیویی، فلاش‌های اکسترنال و شکل‌دهنده‌های نور نیز از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز در عکا‌سی صنعتی به‌شمار می‌آیند. چرا که تفاوتی ندارد که شما از چه سوژه‌ای عکا‌سی می‌کنید، در نهایت سوژه مورد نظر شما باید به بهترین شکل ممکن نورپردازی شود.

مهندس در کارخانه

فلاشیران؛ مرجعی مطمئن برای خرید تجهیزات عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی برای عکاسان فعال در این سبک درآمد بسیار زیادی به همراه دارد. از طرف دیگر کسب‌وکارها نیز با استفاده از این سبک می‌توانند برند، محصول و خدمت خود را به ساده‌ترین شکل ممکن برای مخاطبین خاص پروموت کنند. اگر می‌خواهید در کسب‌وکار خود یک استودیو مخصوص عکاسی صنعتی داشته باشید و یا به‌عنوان یک عکاس می‌خواهید فعالیت خود را در این سبک شروع کنید، باید تجهیزات مورد نیاز آن را از یک مرجع معتبر بخرید. مجموعه فلاشیران یکی از معتبرترین و بهترین فروشگاه‌های انواع تجهیزات عکاسی صنعتی است. شما می‌توانید از فروشگاه ما بهترین تجهیزات مورد نیاز این سبک را با قیمتی استثنایی و تضمین اصالت کالا خریداری کنید.

ارسال دیدگاه