عدد راهنما یا GN در فلاش چیست و چه کاربردی دارد؟

عدد راهنما یا GN در فلاش چیست و چه کاربردی دارد؟

عدد راهنما یا GN در فلاش؛ پارامتری مهم در انتخاب این تجهیز نورپردازی

عدد راهنما یا GN در فلاش به شما می‌گوید که به‌طور کلی فلاش چقدر قدرتمند است و چه مقدار از یک منطقه را می‌تواند روشن کند. اگر هدف شما ثبت پرتره‌هایی در یک اتاق کوچک است، به فلاش‌هایی با اعداد راهنمای بزرگ نیازی ندارید. اما اگر می‌خواهید در مکان‌های بزرگ مثل استودیوهای بزرگ عکاسی کنید، به عدد راهنمای بزرگ نیاز دارید. در این مطلب قصد داریم به توضیح عدد راهنما یا GN در فلاش بپردازیم.

درک عدد راهنما یا GN در فلاش

برای درک نحوه محاسبه عدد راهنما (Guide Number) فلاش، ابتدا باید دو تنظیمات رایج دوربین SLR دیجیتال را بدانید؛ یعنی دیافراگم و ایزو. دیافراگم عرض دهانه در لنز دوربین است. در واقع هرچه که دیافراگم بازتر باشد، نور بیشتری روی سنسور دوربین قرار می‌گیرد. ایزو (ISO) نیز نشان می‌دهد که سنسور چقدر نور می‌تواند جذب کند. هر چه عدد ایزو بالاتر باشد، سنسور نور بیشتری جذب می‌کند.

دیافراگم ها با f-stop اندازه‌گیری می‌شوند و یک مقیاس مشترک برای آنها وجود دارد:

1.4 2.0 2.8 4.0 5.6 8.0 11 16 22

32

از چپ به راست، مقدار دیافراگم در حال کاهش است؛ به این معنی که دیافراگم f/1.4 کاملا باز است در حالی که دیافراگم f/32 کاملاً تنگ است. همچنین یک مقیاس مشترک برای اعداد ایزو وجود دارد:

بیشتر بخوانید:   نوع اتصال لنز | برای دوربین‌‌‌های مختلف از چه لنزی استفاده کنیم؟

100

200 400 800 1600 3200

در ISO 100 دوربین خیلی به نور حساس نیست، در حالی که ISO 3200 بسیار حساس است و نور را به سرعت جذب می‌کند. اما تمام اینها چه ربطی به عدد راهنما یا GN در فلاش دارند؟

نوردهی متعادل

صرف نظر از میزان نور موجود، هر عکسی که می‌گیرید می‌تواند در یکی از حالت زیر گرفته شده باشد: نوردهی پایین (خیلی تاریک)، نوردهی بیش از حد (بیش از حد روشن) و نوردهی صحیح (تعادل مناسب بین تاریکی و نور). در حالت ایده‌آل، دوست دارید همیشه عکس‌هایی بگیرید که مانند حالت سوم باشند؛ اما گاهی اوقات نور موجود بسیار کم است. هنگامی که نور زیادی برای کار کردن وجود ندارد، می‌توانید یکی از این سه کار را انجام دهید:

  • دیافراگم لنز را خیلی باز کنید
  • عدد ایزو را افزایش دهید
  • از فلاش استفاده کنید

وقتی در نور کم عکس می‌گیرید، گاهی اوقات می‌توانید بدون استفاده از فلاش، فقط با باز کردن دیافراگم لنز و افزایش عدد ایزو، این کار را انجام دهید. در این حالت، باید دوربین را طوری تنظیم کنید که هر مقدار ممکن از نور موجود جذب شود تا نوردهی خوبی داشته باشید. هنگامی که فلاش را فعال می‌کنید، در واقع منبع نور دوم به عکس وارد می‌کنید و این نور می‌تواند نور موجود را تکمیل کند یا به طور کامل بر آن غلبه کند. عدد راهنما یا GN در فلاش، نشان‌دهنده توانایی فلاش برای غلبه بر نور محیط و روشن کردن سوژه شما است.

فرمول محاسبه عدد راهنما یا GN در فلاش

برای محاسبه عدد راهنمای فلاش یک فرمول ریاضی وجود دارد. در واقع عدد راهنما یا GN در فلاش برابر است با فاصله فلاش تا سوژه ضربدر F-Stop. مهم است که توجه داشته باشید که عدد ایزو در این فرمول ثابت است. برای محاسبه عدد راهنمای فلاش، فرض می‌شود که ایزو روی 100 تنظیم شده است، زیرا افزایش اعداد ISO بر محاسبه عدد راهنما تاثیر خواهد داشت. در جدول زیر، مثال‌هایی از عدد راهنما یا GN در فلاش را می‌بینیم.

بیشتر بخوانید:   9 دلیل برای اینکه هر عکاس یا فیلمبرداری به نور فلات نیاز دارد
فاصله فلاش تا سوژه F-Stop عدد راهنما
۱۰ فوت یا 3 متر f/4 40
20 فوت یا 6 متر f/4 80
30 فوت یا 9 متر f/4 120
40 فوت یا 12 متر f/4 160

عکاسان در انتخاب فلاش به عدد راهنما توجه ویژه‌ای دارند!

عکاسان در انتخاب فلاش به عدد راهنما توجه ویژه‌ای دارند!

عدد راهنما در فلاش یک درک کلی از قدرت فلاش به شما می‌دهد. با گذشت زمان، افزایش اعداد راهنما به افراد کمک کرده است تا عکس‌هایی با نور مناسب ثبت کنند؛ درست مثل وضوح یا مگاپیکسل عکس که به افراد کمک می‌کند تا عکس‌هایی با کیفیت بالا بگیرند.

فلاشیران اولین فروشگاه اینترنتی تجهیزات حرفه‌ای عکاسی در ایران است. ما در فلاشیران انواع دوربین‌ها و فلاش‌ها را با قیمت کاملا رقابتی به مشتریان عرضه می‌کنیم. همچنین تمامی محصولات فلاشیران از ضمانت اصالت کالا برخوردار هستند. شما می‌توانید محصول دلخواه خود را همین امروز در فلاشیران ثبت سفارش کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای‌تان ارسال شود.

ارسال دیدگاه