لنزهای مناسب عکاسی پرتره | برای این سبک عکاسی به سراغ کدام لنزها برویم؟

لنزهای مناسب عکاسی پرتره | برای این سبک عکاسی به سراغ کدام لنزها برویم؟

چه لنزهایی برای عکاسی پرتره مناسب هستند؟

تهیه تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی، یکی از مهم‌ترین مراحل فعالیت در این رشته هنری خلاقانه به شمار می‌رود. عکاسی در هر سبکی به تجهیزات خاص خود نیاز دارد. عکاسی پرتره از پرطرفدارترین انواع سبک‌های عکاسی به شمار می‌رود و بسیاری از عکاسان آماتور خواهان یادگیری این زمینه از عکاسی هستند. برای شروع عکاسی پرتره، مهم‌ترین وسیله پس از خرید دوربین عکاسی، انتخاب و تهیه یک لنز مناسب برای ثبت تصاویر پرتره است. از نظر عکاسان حرفه‌ای، لنز مناسب برای عکاسی پرتره لنز نرمال، لنز تله فوتو و در موارد خاصی نیز لنز واید است. در این مطلب قصد داریم به بررسی لنزهای مناسب عکاسی پرتره بپردازیم.

چه لنزهایی برای عکاسی پرتره مناسب هستند؟

انواع لنزهای مناسب عکاسی پرتره کدام هستند؟

کسانی که تازه هنر عکاسی را شروع می‌کنند، با لنزی که همراه دوربین فروخته می‌شود، به عکسبرداری می‌پردازند و سپس یک لنز زوم باکیفیت‌تر که فاصله کانونی لازم را پوشش می‌دهد، تهیه می‌کنند. انتخاب لنز مناسب از میان لنزهای استاندارد، ساده‌ترین روش برای تهیه یک لنز برای عکاسی پرتره است. در واقع عکاسان پرتره در بیشتر موارد از لنز استاندارد استفاده می‌کنند.

در این میان مهم‌ترین عاملی که این عکاسان در خرید لنز دوربین به آن توجه می‌کنند، فاصله کانونی است. از لحاظ کیفیت نهایی تصویر در عکاسی پرتره، بهترین فاصله کانونی در لنز استاندارد، فاصله 50 میلی‌متری است. در این فاصله کانونی، میزان خطا و کجی خطوط کاهش می‌یابد و عکس واقعی‌تر دیده می‌شود.

لنز تله فوتو نیز بسیار در میان عکاسان پرتره از محبوبیت زیادی برخوردار است. حتی بسیاری از مشتریان بازخورد بهتری نسبت به عکس‌های ثبت‌شده با این نوع لنز داشته‌اند. امکان قرار گرفتن عکاس در فاصله مورد نظر نسبت به سوژه و همچنین ارائه دقیق‌ترین پرسپکتیو و زاویه دید در عکس از مزایای این نوع لنز به شمار می‌رود. در ادامه به معرفی مناسب‌ترین لنزهای پرتره می‌پردازیم.

لنزهای 35 میلی‌متری مناسب عکاسی پرتره

عکاسی پرتره بیشتر انتقال‌دهنده یک حس انسانی است و برای برانگیختن احساسات مخاطب، باید با او ارتباط برقرار کنید. برقراری ارتباط با سوژه در حالی که از او خیلی دور هستید، کار خیلی سختی است. اما با استفاده از لنز ۳۵ میلی‌متری و حتی ۵۰ میلی‌متری می‌توانید به‌خوبی با سوژه در ارتباط باشید. این لنز به شما امکان می‌دهد که به سوژه نزدیک شوید. این مساله باعث جلوه بیشتر احساسات واقعی مدل می‌شود.

انواع لنزهای مناسب عکاسی پرتره کدام هستند؟

نکته مهم دیگری که می‌توان از آن به عنوان نقطه قوت عکاسی پرتره با لنز ۳۵ میلی‌متری یاد کرد، افزایش توانایی قصه‌گویی شما است. به عنوان نمونه، تصور کنید زنی کنار پنجره نشسته است. شما با داشتن یک لنز ۵۰ میلی‌متر می‌توانید، زن، و همچنین قسمتی از میز و پنجره را ثبت کنید. اما لنز ۳۵ میلی‌متر به شما امکان ثبت بخشی از اتاق، منظره بیرون پنجره و همچنین اشیای روی میز را می‌دهد. همین نکته باعث افزایش جزئیات تصویر می‌شود و فضای تصویر را نیز نمایش می‌دهد. در واقع تعامل میان سوژه و محیط، یکی از نقاط قوت لنز 35 میلی‌متری است.

از لنز واید نیز می‌توان برای بسیاری از حالات در عکاسی پرتره استفاده کرد. امکان ثبت جزئیات در لنزهای 35 میلی‌متری بیشتر از سایر لنزها است. البته این موضوع در پرتره اهمیت فراوانی دارد. با استفاده از این لنز می‌توانید در فاصله کانونی 35 میلی‌متری، عکس‌های پرتره با کمترین میزان بوکه ثبت کنید. بدین ترتیب، اثر نهایی بهترین کیفیت را خواهد داشت. از میان لنزهای مناسب عکاسی پرتره 35 میلی‌متری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لنزهای ۵۰ میلی‌متری مناسب عکاسی پرتره

معمولا وقتی عکاسان متوجه می‌شوند که دیگر لنزی که در هنگام خرید دوربین به همراه آن بوده، نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیازشان باشد، اولین لنزی که نظر آنها را به خود جلب می‌کند، لنز ۵۰ میلی‌متری است. نسخه f/1.8 این لنز در بسیاری از برندها قیمت نسبتا پایینی دارد و همین نکته یکی جذابیت‌های لنز 50 میلی‌متری است. علاوه بر این، زاویه دید لنز 50 میلی‌متری به چشم انسان شباهت دارد. همچنین، دیافراگم باز لنز 50 میلی‌متری، عکاسی با عمق میدان کم از سوژه‌های مختلف را امکان‌پذیر می‌کند.

معمولا دو نوع لنز ۵۰ میلی‌متری بیشتر در دسترس هستند: لنز f/1.8 و لنز f/1.4. لنز f/1.4 اجازه می‌دهد میزان بیشتری از نور وارد دیافراگم شود و عمق میدان کمتری دارد. گفتنی است اگر دوربین شما مجهز به حسگر از نوع APS-C است، لنز ۳۵ میلی‌متری نزدیکترین فاصله کانونی معادل را خواهد داشت که تقریبا معادل ۵۲.۵ میلی‌متر است.

اما اگر می‌خواهید فقط پرتره سر و شانه یا اصطلاحا هدشات بگیرید، نزدیک شدن زیاد به سوژه می‌تواند باعث کژنمایی ویژگی‌های چهره در تصویر شود. در واقع وقتی بیش از اندازه به سوژه نزدیک می‌شوید، چهره می‌تواند بیش از حد لاغر و بینی بیش از حد بزرگ نشان داده شود. به همین خاطر، شاید ۵۰ میلی‌متر گزینه مناسبی برای این عکس‌ها نباشد. از میان لنزهای مناسب عکاسی پرتره 50 میلی‌متری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Suitable lenses for portrait photography Pic4 600x359 - لنزهای مناسب عکاسی پرتره | برای این سبک عکاسی به سراغ کدام لنزها برویم؟

لنزهای ۸۵ میلی‌متری مناسب عکاسی پرتره

اگر برای عکاسی پرتره به‌دنبال لنزی هستید که با استفاده از آن بتوانید فاصله‌ای منطقی نسبت به مدل و زاویه دید محدودتری نسبت به لنز ۵۰ میلی‌متری داشته باشید، باید گفت لنز ۸۵ میلی‌متر مناسب‌ترین فاصله کانونی برای شما خواهد بود. این لنزهای تله‌فتو معمولا با دیافراگم‌های f/1.8 و f/1.4 بیشتر دسترس هستند. البته این نوع لنز با دیافراگم f/1.4 قیمت بالاتری دارد و بنابراین بودجه شما نقش مهمی در انتخاب‌تان دارد. در دوربین‌های مجهز به حسگر APS-C (کراپ) لنز ۵۰ میلی‌متری نزدیکترین فاصله کانونی معادل را به شما ارائه می‌دهد. این فاصله نزدیک به ۷۵ تا ۸۰ میلی‌متر است.

اگر دوربین شما از نوع APS-C است، بسیار خوش‌شانس هستید؛ زیرا لنزهای ۵۰ میلی‌متری معمولا مقرون‌به‌صرفه‌ترین لنزها به شمار می‌روند. از سوی دیگر، افرادی که دوربین‌های فول‌فریم و میکرو چهار سوم دارند، باید پول بیشتری خرج کنند. اما نکته مهم این است که دستیابی به این فاصله کانونی به هزینه‌‌اش می‌ارزد.

لنزهای ۸۵ میلی‌متری چندکاره هستند. می‌توان از آنها برای عکس‌های تمام‌قد، نیم‌تنه و سر و شانه استفاده کرد. البته اگر می‌خواهید به سوژه نزدیک‌تر شوید، باید کمی مراقب باشید؛ زیرا امکان کژنمایی چهره در فاصله کمتر وجود دارد. هنگام عکاسی در استودیو، لنز ۸۵ میلی‌متری گزینه ایده‌آل برای برش بالای زانو و سر و شانه و هر عکسی بین این دو محدوده است. در میان لنزهای مناسب عکاسی پرتره 85 میلی‌متری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از لنز واید نیز می‌توان برای بسیاری از حالات در عکاسی پرتره استفاده کرد

لنزهای مناسب برای عکاسی پرتره را از فلاشیران بخرید

در نهایت باید گفت که انتخاب لنز یک سلیقه شخصی است. اما در حالت ایده‌آل، به همراه داشتن هر سه نوع لنز معرفی شده در بالا می‌تواند بهترین گزینه برای عکاس پرتره باشد و تمامی نیازهای او را پوشش دهد. برای عکاسان حرفه‌ای، داشتن این سه فاصله کانونی همراه با یک لنز ۳۵ میلی‌متری، بسیار مناسب است. برای عکاسان آماتور نیز داشتن یک یا تعداد بیشتر از این لنزها می‌تواند کافی باشد.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران عرضه‌کننده انواع لوازم حرفه‌ای عکاسی و نورپردازی است. ما در فلاشیران تمامی لنزهای مناسب عکاسی پرتره که در بالا به آنها اشاره شد را با قیمت‌های رقابتی ارائه می‌دهیم. تمامی کالاهای موجود در فلاشیران از ضمانت اصالت کالا برخوردار هستند و پس از ثبت سفارش، در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای شما ارسال می‌شوند.

ارسال دیدگاه