منوی دوربین سونی و کار با آن | یک راهنمای جامع (بخش سوم)

منوی دوربین سونی و کار با آن | یک راهنمای جامع (بخش اول)

بخش سوم راهنمای جامع منوی دوربین سونی

در بخش‌ اول این راهنمای جامع با منوی فانکشن (Fn) و شوتینگ دوربین سونی و همچنین در بخش دوم آن، با منوی اکسپوژر و فوکوس دوربین سونی آشنا شدیم. در بخش سوم نیز به معرفی دیگر بخش‌های منوی این دوربین مانند منوی پخش، قسمت شبکه و تنظیمات می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب از فلاشیران همراه ما باشید.

منوی پخش (Playback) دوربین سونی

منوی پخش (Playback) دوربین سونی

یکی دیگر از مهم‌ترین قسمت‌های منوی دوربین سونی، منوی پخش است. در منوی playback دوربین سونی شما به گزینه‌های بسیار زیادی برای تنظیمات پخش دوربین‌تان دسترسی دارید. در ادامه با مهم‌ترین قسمت‌های منوی پخش دوربین سونی آشنا می‌شویم.

هدف پخش (Playback Target)

در این قسمت شما با دو گزینه روبه‌رو می‌شوید. با گزینه اول می‌توانید انتخاب کنید که فایل‌ها از طریق کدام کارت حافظه پخش شوند. برای مثال، زمانی که شما می‌خواهید تنها فایل‌های JPEG را تماشا کنید، می‌توانید درگاه کارت حافظه مخصوص این فایل‌ها را از طریق این بخش انتخاب نمایید. با کلیک روی گزینه بعدی بخش هدف پخش، شما می‌توانید انتخاب کنید که فایل‌های درون دوربین چگونه برای شما نمایش داده شوند. شما می‌توانید از میان گزینه‌های نمایش بر اساس تاریخ، فولدر و ویدیو انتخاب کنید.

بخش بزرگ‌نمایی منوی دوربین سونی

بخش بزرگ‌نمایی منوی دوربین سونی

در بخش بزرگ‌نمایی منوی پخش دوربین سونی، شما می‌توانید میزان و روش بزرگ‌نمایی تصاویر و ویدیوهای موجود در گالری را تنظیم کنید. به‌طور کلی این بخش کاربرد بسیار زیادی ندارد. اما اگر می‌خواهید روش و مقدار بزرگ‌نمایی تصاویر را تغییر دهید، باید از این بخش منو اقدام کنید. البته باید اشاره کرد که گزینه آخر در این بخش، به شما اجازه می‌دهد تا در ناحیه فوکوس شده در تصویر زوم کنید. به عبارت دیگر، اگر روی گزینه آخر کلیک کنید، تصویر دقیقا روی نقطه‌ای زوم می‌شود که شما در آن نقطه فوکوس کرده‌اید.

بخش انتخاب (Selection/Memo)

بخش انتخاب (Selection/Memo)

در بخش انتخاب منوی پخش دوربین سونی، شما به گزینه‌هایی مانند محافظت، امتیاز دادن و تنظیمات کلید امتیاز دادن دسترسی دارید. این بخش را نیز می‌توان در دسته‌بندی بخش‌های نه‌چندان کاربردی قرار داد. چرا که عموما عکاسان از این بخش استفاده زیادی نمی‌کنند. برای مثال، شما با کلید روی گزینه محافظت، می‌توانید روی فایل‌های خود پسورد قرار دهید یا از ویرایش آن‌ها توسط افراد دیگر جلوگیری کنید. گزینه دوم نیز به شما این امکان را می‌دهد تا به تصاویر بسته به سلیقه خود، امتیاز دهید.

بخش حذف (Delete)

بخش حذف (Delete)

یکی از ساده‌ترین اما مهم‌ترین قسمت‌های منوی پخش دوربین سونی، قسمت حذف است. در این بخش شما می‌توانید تمام تنظیمات مربوط به پاک کردن فایل‌ها در دوربین خود را تغییر دهید. برای مثال، در گزینه سوم این بخش، شما می‌توانید روش حذف فایل‌ها را انتخاب کنید. به این شکل که در هنگام حذف فایل‌ها، از شما سوالی پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید فایل حذف شود یا این فرایند را کنسل می‌کنید؟ حال با کلیک روی گزینه سوم، شما می‌توانید انتخاب کنید که نشانگر مانیتور در ابتدا روی گزینه حذف یا کنسل باشد!

یکی دیگر از گزینه‌های این بخش، برای افزایش سرعت حذف کردن فایل‌ها است. با فعال کردن گزینه دوم در این بخش، شما می‌توانید با فشردن کلید حذف به‌صورت دو بار پشت سر هم، فایل مورد نظر را به‌سرعت حذف کنید. این قابلیت برای عکاسان یا فیلم‌بردارانی که فایل‌های خود را از درون دوربین حذف می‌کنند، بسیار کاربردی است.

بخش ویرایش (Edit)

بخش ویرایش (Edit)

یکی دیگر از قسمت‌های منوی پخش دوربین سونی، قسمت ویرایش است. در این قسمت شما می‌توانید ویرایش‌های بسیار جزئی روی تصاویر خود انجام دهید. درواقع اگر می‌خواهید تصاویر خود را درون دوربین به شکل جزئی ویرایش کنید، این بخش مخصوص شما است.

قسمت‌های مختلف بخش ویرایش به شرح زیر هستند:

  • بخش برش (Crop): در این بخش شما می‌توانید تصاویر خود را از طریق دوربین و بدون نیاز به کامپیوتر کراپ کنید. این قابلیت برای زمانی که به کامپیوتر دسترسی ندارید، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. همچنین برای انتخاب کادربندی مناسب می‌توان از برش تصویر استفاده کرد
  • بخش چرخش: اگر به چرخش تصاویر نیاز پیدا کردید، می‌توانید از این بخش منوی دوربین سونی، بدون نیاز به کامپیوتر تصاویر خود را بچرخانید
  • کپی: با کلیک روی این گزینه، می‌توانید تصاویر مورد نظرتان رو کپی کنید تا چند نسخه از آن‌ها داشته باشید. همچنین این امکان وجود دارد که فایل‌ها را از یک کارت حافظه، به کارت حافظه دیگر منتقل کنید
  • ثبت عکس: با کلیک روی این گزینه می‌توانید از روی عکس‌های خود، عکس دیگری ثبت کنید
  • تبدیل JPEG به HEIF: با انتخاب این گزینه می‌توانید فایل‌های JPEG یا HEIF را به یکدیگر تبدیل کنید. این قابلیت در زمانی که به کامپیوتر دسترسی ندارید و می‌خواهید فایل‌های JPEG را به گوشی هوشمند خود منتقل کنید، بسیار کاربردی است

بخش مشاهده (Viewing)

بخش مشاهده (Viewing)

با کلیک روی بخش مشاهده، شما به سه گزینه دسترسی خواهید داشت که از طریق آن‌ها می‌توانید نوع نمایش فایل‌ها را درون دوربین خود مشخص کنید. برای مثال، با کلیک روی گزینه سوم (اسلاید شو) می‌توانید تصاویر و ویدیوهای خود را در قالب یک یا چند اسلاید شو تماشا کنید. همچنین گزینه اول به شما این امکان را می‌دهد تا تصاویر خود را به‌صورت پشت سر هم تماشا کنید. گزینه دوم نیز به تنظیم سرعت پخش فایل‌ها اختصاص دارد.

گزینه‌های پخش منوی دوربین سونی

گزینه‌های پخش منوی دوربین سونی

یکی دیگر از قسمت‌های پرکاربرد منوی پخش دوربین سونی، قسمت گزینه‌های پخش است. در این قسمت شما به گزینه‌های بسیار زیادی دسترسی دارید که با پخش فایل‌ها در دوربین‌تان مرتبط هستند. برای مثال، با کلیک روی گزینه اول، می‌توانید تعداد تصاویری که می‌توانید با زوم اوت کردن مشاهده کنید را انتخاب نمایید. امکان انتخاب از میان 9 یا 30 تصویر برای شما در این بخش منوی دوربین سونی فراهم شده است.

گزینه بعدی به شما اجازه می‌دهد تا تصاویر را در قالب یک گروه تماشا کنید. با کلیک روی گزینه بعدی، اگر تصاویر به چرخش نیاز داشته باشند، نمایشگر نیز با چرخش، تصویر را به شما نمایش می‌دهد. گزینه‌های بعدی نیز به نمایش قاب فوکوس در تصاویر، نمایش تاریخ تصویر و سرعت تغییر تصاویر در زمان مشاهده آن‌ها (بسته به کلید مورد استفاده) مربوط هستند.

منوی شبکه دوربین‌های سونی (Network)

منوی شبکه دوربین‌های سونی (Network)

دوربین‌های حرفه‌ای سونی، از قابلیت‌های ارتباطی مختلفی مانند وای‌فای داخلی بهره‌مند هستند که به آن‌ها این امکان را می‌دهند تا به انواع دیوایس‌های هوشمند از جمله گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها برای دانلود فایل‌ها یا کنترل دوربین متصل شوند. بخش شبکه منوی دوربین سونی نیز به همین خاطر از اهمیت بالایی برخوردار است. در این بخش قسمت‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

ثبت گوشی هوشمند

در قسمت ثبت گوشی هوشمند، شما می‌توانید گوشی هوشمند خود را برای اولین بار به دوربین‌تان متصل کنید. البته از این قسمت می‌توان دیوایس‌های هوشمند دیگر مانند تبلت را نیز به دوربین سونی متصل کرد. این قسمت برای عکاسانی که از گوشی هوشمند خود برای انتقال فایل‌ها استفاده می‌کنند، بسیار کاربردی است.

انتخاب در دوربین و ارسال

در منوی شبکه دوربین سونی و در قسمت انتخاب در دوربین و ارسال، شما می‌توانید تصاویر مورد نظرتان را انتخاب و سپس آن‌ها را به گوشی هوشمند خود ارسال کنید. بسته به مدل دوربین و فرمت فایل، امکان ارسال فایل ویدیوها نیز از طریق وای‌فای داخلی دوربین‌های سونی وجود دارد.

راه‌اندازی مجدد وضعیت انتقال

در قسمت راه‌اندازی مجدد وضعیت انتقال، اگر در فرایند انتقال فایل‌ها به گوشی هوشمند هرگونه مشکلی به وجود آمد یا انتقال به درستی انجام نمی‌شد، می‌توانید فرایند انتقال را به‌صورت مجدد راه‌اندازی کنید. عموما از این گزینه استفاده زیادی نمی‌شود.

اتصال در زمان خاموش بودن دوربین

در منوی شبکه دوربین سونی با کلیک روی قسمت اتصال در زمان خاموش بودن دوربین، شما می‌توانید در زمان خاموش بودن دوربین، از بلوتوث استفاده کرده و به‌صورت مداوم به گوشی هوشمند خود متصل شوید. باید اشاره کرد که تمام دوربین‌های سونی از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند. همچنین با وجود مصرف انرژی پایین بلوتوث، فعال کردن این گزینه می‌تواند مقداری از شارژ باتری شما را مصرف کند.

تنظیمات عکاسی از راه دور منوی دوربین سونی

در قسمت تنظیمات عکاسی از راه دور،‌ شما می‌توانید تنظیمات مربوط به عکاسی از راه دور با ریموت کنترل را تغییر دهید. با کلیک روی این قسمت، شما به 4 گزینه دسترسی خواهید داشت. گزینه اول، به شما این امکان را می‌دهد که محل ذخیره‌سازی فایل‌ها را در زمان عکاسی با ریموت (گوشی هوشمند) انتخاب کنید. درواقع شما می‌توانید انتخاب کنید که فایل‌ها تنها روی گوشی هوشمند، روی گوشی هوشمند + دوربین و یا تنها روی دوربین ذخیره شوند.

گزینه بعدی به سایز فایل‌ها در زمان ذخیره‌سازی اختصاص دارد. درواقع شما می‌توانید انتخاب کنید که در زمان عکاسی با ریموت یا گوشی هوشمند، عکس‌ها با چه سایزی ذخیره شوند. امکان انتخاب از میان سایز 2 مگاپیکسل یا سایز استاندارد در این قسمت برای شما فراهم شده است. همچنین شما می‌توانید با کلیک روی گزینه بعدی، انتخاب کنید که چه فایلی (JPEG یا RAW) به گوشی هوشمند شما منتقل شوند. هرچند که انتقال فایل‌های خام تصاویر را به علت حجم بسیار بالا به گوشی هوشمند پیشنهاد نمی‌کنیم. گزینه بعدی نیز به سایز ذخیره‌سازی تصاویر با فرمت HEIF اختصاص دارند.

بخش انتقال/ریموت

بخش انتقال/ریموت

در بخش انتقال/ریموت منوی شبکه دوربین سونی، شما به گزینه‌های انتقال FTP، ریموت کامپیوتر و ریموت کنترل بلوتوث دسترسی دارید. به‌طور کلی در این بخش می‌توانید به تمام تنظیمات مربوط به انتقال فایل و اتصال ریموت کنترل‌های بلوتوثی دسترسی داشته باشید.

بخش وای‌فای

بخش وای‌فای

یکی از مهم‌ترین بخش‌های منوی شبکه دوربین سونی، بخش وای‌فای است. شما در این بخش به گزینه‌های کلید WPS، تنظیمات اکسس پوینت،‌ فرکانس باند وای‌فای، نمایش اطلاعات وای‌فای و راه‌اندازی مجدد SSID/PW دسترسی خواهید داشت. به‌طور کلی پیشنهاد می‌شود تا حد امکان، تنظیمات این بخش را تغییر ندهید. چرا که تنظیمات پیش‌فرض در این بخش کاملا مناسب هستند و شما عموما به تغییر آن‌ها نیازی نخواهید داشت.

بخش بلوتوث

بخش بلوتوث

در بخش بلوتوث منوی شبکه دوربین سونی، شما به گزینه‌هایی مانند عملکرد بلوتوث، جفت‌شدن، مدیریت دستگاه‌های جفت‌شده و نمایش آدرس دیوایس‌های جفت‌شده دسترسی خواهید داشت. از بلوتوث در دوربین‌های سونی عموما برای اتصال به ریموت کنترل یا تجهیزات نورپردازی بی‌سیم استفاده می‌شود.

بخش شبکه LAN

بخش شبکه LAN

در بخش شبکه سیم LAN، شما به تنظیمات مرتبط دسترسی دارید. البته باید اشاره کرد که هیچ‌یک از دوربین‌های سونی دارای درگاه LAN نیستند. بلکه شما برای استفاده از این قابلیت به یک آداپتور مخصوص نیاز خواهید داشت. عموما از این آداپتور برای پخش زنده اینترنتی استفاده می‌شود. چرا که سرعت بالاتری نسبت به وای‌فای دارد و مصرف انرژی آن نیز بسیار پایین‌تر است.

گزینه‌های شبکه در منوی شبکه دوربین سونی

گزینه‌های شبکه در منوی شبکه دوربین سونی

 در بخش گزینه‌های شبکه، دیگر تنظیمات مربوط به شبکه دوربین‌های سونی در دسترس هستند. گزینه اول مربوط به حالت هواپیما است که با روشن کردن آن، تمام درگاه‌های ارتباطی مانند وای‌فای، بلوتوث، جی‌پی‌اس و … خاموش می‌شوند. گزینه بعدی مربوط به ویرایش نام دوربین برای اتصال بی‌سیم است. با کلیک روی گزینه بعدی می‌توانید تاییدیه‌های Root دوربین را وارد کنید. گزینه بعدی مربوط به امنیت است و با کلیک روی گزینه آخر می‌توانید تنظیمات شبکه خود را ریست کنید.

تنظیمات (راه‌اندازی) منوی دوربین سونی (Setup)

تنظیمات (راه‌اندازی) منوی دوربین سونی (Setup)

آخرین بخش منوی دوربین سونی، بخش تنظیمات است. در منوی تنظیمات دوربین سونی نیز شما به زیربخش‌های مختلفی دسترسی دارید که هر یک عملکرد مخصوص به خود را دارند. در ادامه با تمام بخش‌های تنظیمات منوی دوربین سونی آشنا می‌شویم.

بخش منطقه/تاریخ

بخش منطقه/تاریخ

در بخش منطقه/تاریخ، شما می‌توانید موقعیت جغرافیایی، زبان، تاریخ و زمان دوربین خود را انتخاب و تنظیم کنید. همچنین از میان گزینه‌های NTSC و PAL نیز در این قسمت می‌توان یکی از گزینه‌ها را انتخاب کرد. پیشنهاد می‌شود ساعت و تاریخ دوربین خود را در همان راه‌اندازی اولیه به‌صورت دقیق تنظیم کنید.

بخش راه‌اندازی مجدد/ذخیره تنظیمات

بخش راه‌اندازی مجدد/ذخیره تنظیمات

در بخش راه‌اندازی مجدد/ذخیره تنظیمات، شما می‌توانید تنظیمات دوربین خود را با کلیک روی گزینه اول به‌صورت کامل ریست کنید. همچنین با کلیک روی گزینه دوم، می‌توان در ابتدا تنظیمات فعلی را ذخیره کرد و در صورت نیاز، تنظیمات ذخیره‌شده را روی دوربین اعمال کرد. قابلیتی که می‌تواند به شما کمک کند تا همواره به تنظیمات ایده‌آل خود دسترسی داشته باشید.

بخش شخصی‌سازی عملیات

بخش شخصی‌سازی عملیات

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های منوی تنظیمات دوربین سونی، بخش شخصی‌سازی عملیات است. در این بخش، شما به گزینه‌های بسیار زیادی مانند شخصی‌سازی کلید‌ها،‌ شخصی‌سازی منوی Fn، انتخاب کلید شاتر یا ضبط ویدیو و … دسترسی دارید. درواقع از طریق این قسمت منوی دوربین سونی، شما می‌توانید تمام کلیدهای تعبیه‌شده روی دوربین را با عملکرد مورد نظرتان شخصی‌سازی کنید.

شخصی‌سازی کلیدهای چرخان

شخصی‌سازی کلیدهای چرخان

در بخش شخصی‌سازی کلیدهای چرخان، همان‌طور که از نام آن مشخص است، شما می‌توانید تمام کلیدهای چرخان روی دوربین سونی خود را به شکل دلخواه شخصی‌سازی کنید. عکاسان حرفه‌ای به این بخش توجه ویژه‌ای دارند. چرا که شخصی‌سازی کلیدهای چرخان می‌تواند سرعت کار آن‌ها را به‌شدت بالا ببرد. باید اشاره کرد که از طریق این بخش، شما حتی می‌توانید کلیدهای چرخان را قفل کنید تا هیچ‌گونه عملکردی نداشته باشند. این قابلیت در زمان پخش زنده و برخی موقعیت‌های خاص کاربرد دارد.

عملیات لمس

عملیات لمس

اگر دوربین سونی شما از نمایشگر لمسی پشتیبانی می‌کند، بخش عملیات لمس در منوی آن قابل مشاهده خواهد بود. در این بخش از منوی تنظیمات دوربین سونی شما می‌توانید تمام تنظیمات مربوط به قابلیت لمسی نمایشگر خود را تغییر دهید. با کلیک روی گزینه اول، می‌توانید لمس نمایشگر را خاموش یا روشن کنید. گزینه دوم به شما این امکان را می‌دهد که از نمایشگر به‌عنوان یک تاچ‌پد یا پنل تاچ استفاده کنید.

با کلیک روی گزینه بعدی، شما می‌توانید تنظیمات مربوط به تاچ پد منظره‌یاب را تغییر دهید. این قابلیت زمانی در دسترس است که شما در زمان استفاده از منظره‌یاب، به‌صورت همزمان از صفحه‌نمایش لمسی نیز به‌عنوان تاچ‌پد استفاده می‌کنید. گزینه بعدی نیز به شما این امکان را می‌دهد که از تاچ نمایشگر به‌عنوان نقطه فوکوس یا نقطه ردیابی فوکوس در زمان تصویربرداری استفاده کنید.

بخش دسترسی

بخش دسترسی

در بخش دسترسی منوی تنظیمات دوربین سونی، شما تنها به یک گزینه دسترسی دارید. در این بخش شما می‌توانید روی گزینه خواندن نمایشگر کلیک کنید و در نتیجه، تمام اطلاعات موجود در نمایشگر برای شما خوانده می‌شود.

منظره‌یاب/نمایشگر در منوی دوربین سونی

منظره‌یاب/نمایشگر در منوی دوربین سونی

در قسمت آخر منوی تنظیمات دوربین سونی، شما به قسمت منظره‌یاب/نمایشگر دسترسی دارید. در این قسمت گزینه‌های زیادی در دسترس شما هستند. برای مثال با کلیک روی گزینه اول می‌توانید انتخاب کنید که انتخاب از میان منظره‌یاب و مانیتور به‌صورت دستی یا خودکار انجام شود. در گزینه بعدی امکان تنظیم روشنایی صفحه‌نمایش فراهم شده است. گزینه بعدی نیز به تنظیم روشنایی منظره‌یاب الکترونیکی اختصاص دارد (در مدل‌هایی با این نوع منظره‌یاب). با کلیک روی گزینه بعدی نیز می‌توانید دمای رنگ منظره‌یاب را تنظیم کنید. گزینه‌های بعدی نیز به کیفیت تصویر نمایشگر و نرخ فریم منظره‌یاب اختصاص دارند.

برای خرید انواع دوربین‌های سونی، فروشگاه فلاشیران را انتخاب کنید

در سه بخش قبلی، به‌صورت کامل روش کار با منوی دوربین سونی را برای شما بررسی کردیم. باید اشاره کرد که توضیحات ارائه‌شده در این مطالب می‌توانند با اطلاعات منوی دوربین سونی شما تفاوت‌هایی داشته باشند. به همین خاطر در کنار مطالعه راهنمای جامع فلاشیران درباره منوی دوربین سونی، پیشنهاد می‌شود که دفترچه راهنمای دوربین خود را نیز مطالعه کنید و همچنین بخش چهارم این راهنمای جامع که مطالب منوی تنظیمات دوربین سونی را کامل می‌کند مشاهده فرمائید.

اگر به دوربین‌های کمپانی سونی علاقه‌مند هستید، خبر بسیار خوبی برای شما داریم. شما می‌توانید انواع دوربین‌های حرفه‌ای این کمپانی ژاپنی را با بهترین قیمت بازار از فروشگاه فلاشیران خریداری کنید. فروشگاه ما سابقه‌ای طولانی در زمینه فروش دوربین‌های عکاسی دارد و شما با خرید از ما، تجربه‌ای تکرارنشدنی و بی‌نظیر خواهید داشت.

ارسال دیدگاه