عکاسی معماری | نکات مهم برای ثبت تصاویر زیبا از بناهای باشکوه

عکاسی معماری | نکات مهم برای ثبت تصاویر زیبا از بناهای باشکوه

عکاسی معماری می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود. برخی از عکاسان معماری بر ثبت نمای خارجی ساختمان‌ها تمرکز می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بر ثبت نمای داخلی ساختمان‌ها تمرکز می‌کنند. عکاسان معماری همچنین می‌توانند از تکنیک‌های مختلف نورپردازی و ترکیب‌بندی برای ایجاد تصاویری باشکوه و ماندگار استفاده کنند.

عکاسی معماری | نکات مهم برای ثبت تصاویر زیبا از بناهای باشکوه

عکاسی معماری؛ یک هنر حرفه‌ای برای ثبت شاهکارهای هنری

عکا‌سی معماری یکی از سبک‌های مورد علاقه عکاسان است. این سبک عکاسی، هنری است که عکاسی و معماری را به یکدیگر پیوند می‌دهد. عکا‌سی از پروژه‌های معماری می‌تواند به دلایل گوناگونی انجام شود و لازم است که عکاس روی هر دو رشته معماری و عکاسی تسلط کافی داشته باشد. بدین ترتیب او می‌تواند هر چه معمار در نظر داشته است را در تصویر خود قرار دهد. برای این کار لازم است برخی از اصول عکا‌سی معماری رعایت شوند. در این مطلب قصد داریم به معرفی سبک عکاسی معماری بپردازیم.

 

عکاسی معماری چه تعریفی دارد؟

عکاسی معماری یک نوع سبک تخصصی عکاسی به شمار می‌رود. این سبک، نیازمند یک چشم آموزش‌دیده و اطلاعات منحصر به‌فرد است. معماران سال‌ها وقت صرف طراحی می‌کنند به همین خاطر عکاس معماری باید بتواند برای بازگو کردن داستان این طرح به معمار کمک کند.

چالش این نوع سبک عکاسی، استفاده خلاقانه از نور و چشم‌انداز برای نشان دادن هویت ساختمان است. یک عکاس معماری خوب به دنبال ثبت عکس‌هایی با کیفیت بالا است. به همین خاطر، توصیه می‌شود از تجهیزات با کیفیت و به‌روز استفاده شود تا شاهد نتیجه‌ای به مراتب بهتر باشید.

عکاسی معماری چه تعریفی دارد؟

ثبات و سطح دوربین در عکاسی معماری

استفاده از یک سه‌پایه عکاسی مناسب به شما کمک می‌کند تا دوربین‌تان را به موازات سطح افق و یا صفحه کانونی عمود بر خطوط عمودی تراز کنید. این کار به کنترل چشم‌انداز و پرسپکتیو عکاسی نیز تا حد زیادی کمک می‌کند. از سوی دیگر، سه پایه می‌تواند در تثبیت دوربین به منظور کاهش نویز و تاری و همچنین افزایش شارپی عکس نیز بسیار مفید واقع شود.

 

استفاده از لنزهای واید در عکاسی معماری

یکی از اصول عکا‌سی معماری این است که جزئیات هر چه بیشتری از پس‌زمینه را در قاب قرار بدهید. به همین خاطر، بهتر است برای انجام این کار از لنزهایی با زاویه دید عریض یا اصطلاحا لنز واید استفاده کنید. این لنزها عمق زیادی از میدان و فاصله کانونی پوشش می‌دهند.

استفاده از دیافراگم مناسب

برای عکا‌سی معماری بهتر است از عدد f حداقل ١١ و بالاتر استفاده كنید. هنگام ثبت تصاویر از بناها، دقت کنید که همه جزییات دقیق و در فوكوس كامل باشند. معمارها خیلی به خطوط و جزییات اهمیت می‌دهند و عكا‌سی معماری نیز باید این نکات را به خوبی نشان دهد.

 

استفاده از فیلتر پولاریزه

اگر فقط و فقط یك فیلتر برای لنز خود می‌خرید، بهتر است فیلتر پولاریزه مدور یا circular polarizer باشد. در واقع با نداشتن فیلتر پولاریزه، نمی‌توانید رنگ آبی آسمان و سفیدی و شفافیت ابرها را آنطور که هستند ثبت کنید. در صورت استفاده از این فیتلر، انعكاس شیشه‌ها و سطوح براق دیگر برای شما مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد.

 

پیدا کردن یک زاویه عکاسی عالی

تغییر پرسپکتیو همیشه کار سرگرم‌کننده‌ای است، ضمن این که می‎تواند مزایای زیادی نیز به همراه داشته باشد. وقت صرف کردن برای پیدا کردن یک زاویه متفاوت برای عکاسی که بتواند شکل کمتر دیده شده‌ای از جزئیات یک بنا را نشان دهد، می‎تواند باعث تحسین مخاطب بشود.

ثبت تصاویر به صورت RAW

برای عکاسی معماری، حتما به صورت خام یا RAW تصاویر را ذخیره کنید؛ چرا که این کار باعث می‌شود در هنگام پس‌پردازش و ویرایش عكس‌ها، دست‌تان بازتر شود. در صورتی كه از حالت RAW استفاده كنید، پارامترهایی مانند نوردهی، شارپنس و وایت‌بالانس و نیز سایر تنظیمات قابلیت تاثیرگذاری بسیار بیشتری روی عكس‌های شما خواهند داشت.

 

نورپردازی مناسب

نور در هنر عکا‌سی معماری می‌تواند یک چالش باشد که باید آن را کنترل کرد. بیشتر عکاسان معماری ترجیح می‌دهند برای عکاسی معماری خود از حداکثر نور طبیعی بهره بگیرند. خوشبختانه نور طبیعی در دسترس است و می‌توان ساختار بنا را در فضای واقعی به خوبی ثبت کرد. نکته مهم برای عکاسی با استفاده از نور طبیعی، انتخاب زمان مناسب برای عکاسی معماری است.

پیدا کردن یک زاویه عکاسی عالی

انواع نورپردازی در عکاسی معماری

معمولا افراد نورپردازی جلو و نور پس‌زمینه حداقلی را بیشتر می‌پسندند. در واقع این کار باعث می‌شود جزئیات در زوایا کاهش پیدا کنند و سوژه مسطح نشان داده شود. نورپردازی از کنار و جلو بسیار مناسب است. نورپردازی در زاویه 45 درجه در بالای بنا می‌تواند جزئیات را به شکل زنده نشان بدهد. علاوه بر این، سایه‌ها نیز پوشش داده می‌شوند و عکس بُعد پیدا می‌کند.

عکاسان حرفه‌ای از دامنه دینامیک بالا HDR استفاده می‌کنند. آنها می‌توانند با یک تنظیم ثابت، چند عکس با نورپردازی‌های مختلف بگیرند. سپس آنها را با استفاده از نرم‌افزار ویرایش می‌کنند و بدین ترتیب رنج بیشتری از نور را در تمام قسمت‌های سوژه وارد می‌کنند.

شرایط نورپردازی خوب در عکاسی معماری یک نکته بسیار مهم است. نورپردازی مناسب در عکاسی معماری باعث تاکید بر یک بخش می‎شود و بنابراین در شکل‌دهی به درک مخاطب از پروژه معماری نقش قابل توجهی ایفا می‌کند. عکاسان حرفه‌ای معمولا قبل از نورپردازی، از شرایط آب‌وهوایی و تاثیر آن روی نورپردازی مطمئن می‌شوند. روزهای آفتابی روشن باعث تضاد نور شدید می‌شود. در عین حال، ابرهای کم‌عمق، شرایط نورپردازی ملایم‌تری فراهم می‌کنند. حرکت خورشید و زمان مورد نظر عکاسی، می‌توانند روی یک تصویر تاثیرگذار باشند.

بهترین زمان برای عکاسی معماری

بهترین زمان برای عکاسی معماری

بسته به موقعیت بنا و این که قصد دارید از یک اثر داخلی عکس بگیرید یا اثر بیرونی، می‌توانید این کار را در زمان‌های مناسبی انجام دهید. اما به طور کلی زمان مناسب برای عکا‌سی معماری، قبل از طلوع یا غروب خورشید است. این زمان به ساعت طلایی نیز معروف است. نور خورشید در این ساعت از روز، به رنگ طلایی دیده می‌شود. در چنین زمانی، سایه‌های طولانی در اشیا ایجاد می‌شود که گرما، عمق و بافت سوژه را دقیق‌تر نمایش می‌دهد.

 

علاوه بر این، در هنگام شب نیز می‌توان عکا‌سی معماری خوبی انجام داد. ولی ممکن است کار با لنزهای عکاسی، کمی طول بکشد. در این نوع عکاسی باید توجه داشت که دانش فنی و همچنین درک چگونگی تاثیرگذاری نور و چراغ‌ها در رنگ و دمای عکسبرداری، اهمیت بالایی دارند.

با تمرین اصول عکاسی معماری، از این سبک لذت ببرید

در این مطلب به اهمیت عکا‌سی معماری و نکات مربوط به آن اشاره کردیم. شما به عنوان یک عکاس معماری باید اطلاعات کاملی از هنر عکاسی و رشته معماری داشته باشید. همچنین باید با زاویه‌های مختلف یک سازه و ابعاد ناشناخته آن ارتباط برقرار کنید تا با ثبت تصویر آنها، مخاطب خود را به وجد بیاورید. شما می‌توانید انواع تجهیزات مناسب برای عکا‌سی معماری مانند دوربین عکاسی، لنز و سه‌پایه را از فروشگاه اینترنتی فلاشیران خریداری کنید. ما در فلاشیران انواع تجهیزات عکاسی را با بهترین قیمت و تضمین اصالت کالا عرضه می‌کنیم.

سوالات متداول

 

برای عکا‌سی معماری چه مهارت‌هایی باید داشته باشیم؟

برای ثبت تصویر از آثار معماری باید علاوه بر داشتن مهارت عکاسی، از اصول معماری نیز اطلاع داشته باشید.

 

برای عکا‌سی معماری بهتر است از چه لنزی استفاده شود؟

برای ثبت تصاویر از آثار معماری معمولا از لنز واید استفاده می‌شود.

 

عکاسی از آثار معماری باید در چه زمانی انجام شود؟

بسته به موقعیت بنا، در زمان‌های مناسبی می‌توان از آن عکاسی کرد. اما به طور کلی بهترین زمان برای عکا‌‌سی معماری، قبل از طلوع یا غروب خورشید می‌باشد.

ارسال دیدگاه