رینگ لایت چیست و چه کاربردی در تولید محتوا و عکاسی دارد؟

رینگ لایت چیست

رینگ لایت چیست؟

اگر اهل فضای مجازی باشید و محتواهای ویدیویی شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب و اینستاگرام را دنبال کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که تولیدکنندگان محتوا از تجهیزات نورپردازی دایره‌ شکلی استفاده می‌کنند که نور بسیار نرم و باکیفیتی دارد. به این تجهیزات رینگ لایت گفته می‌شود که در کنار پخش نور بسیار مناسب، کاربری بسیار آسانی دارند. به‌طور کلی از حرفه‌ای‌ها تا تازه‌کاران در زمینه تولید محتوا از رینگ لایت استفاده می‌کنند. البته کاربرد رینگ لایت به تولید محتوا برای فضای مجازی محدود نمی‌شود و کاربردهای دیگری در زمینه ضبط ویدیوهای آموزشی و عکاسی نیز دارد. در پاسخ به سوال رینگ لایت چیست باید بگوییم به تجهیزات نورپردازی حلقه‌ای شکل که با نور ال‌ای‌دی سوژه‌ها را نورپردازی می‌کنند، رینگ لایت گفته می‌شود. در این مطلب به‌صورت مفصل به سوال رینگ لایت چیست پاسخ می‌دهیم

مزایای استفاده از رینگ لایت چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، رینگ لایت‌ها تجهیزاتی هستند که نور را به‌صورت دایره‌ای به سمت سوژه پرتاب می‌کنند اما نکته جالب درباره این تجهیزات این است که دوربین دقیقا در وسط حلقه آن‌ها قرار می‌گیرد و به همین خاطر کار با رینگ لایت‌ها بسیار آسان است. البته باید گفت که مزایای استفاده از رینگ لایت به این مورد محدود نمی‌شود و در پاسخ سوال رینگ لایت چیست باید با دیگر مزایای این تجهیز نورپردازی آشنا شوید. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از رینگ لایت‌ها برای تولید محتوا یا عکاسی آشنا می‌شویم.

رینگ لایت‌ها نور را بسیار نرم می‌کنند

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از رینگ لایت‌ها این است که این تجهیزات نورپردازی به‌خوبی می‌توانند نور نرمی را به سمت سوژه پرتاب کنند. نرمی نور مولفه‌ای بسیار مهم در افزایش کیفیت نورپردازی سوژه‌ها در فیلم‌برداری و عکاسی است. چرا که هرچه نور منبع نور نرم‌تر باشد، سایه‌های کم‌تری روی اجزای سوژه یا در پشت آن تشکیل می‌شود. همچنین این سایه‌ها اصلا سخت نیستند و به همین خاطر برای مخاطب قابل مشاهده نمی‌باشند. نرم شدن نور رینگ لایت‌ها به علت استفاده از یک لایه دیفیوزر روی لامپ‌های ال‌ای‌دی آن‌ها است. این پوشش سفیدرنگ، شدت نور را کاهش می‌دهد.

رینگ لایت‌ها نور را بسیار نرم می‌کنند

استفاده از رینگ لایت‌ها بسیار آسان است

همان‌طور که اشاره شد، موبایل یا دوربین فیلم‌برداری دقیقا در وسط رینگ لایت روی هولدرهای مخصوص نصب می‌شود و شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه تنظیم زاویه و یا نصب تجهیزات نورپردازی دیگر، عکاسی یا فیلمبرداری با رینگ لایت را انجام دهید. به همین خاطر افراد تازه‌کار که هیچ‌گونه آشنایی با تجهیزات مختلف نورپردازی و روش استفاده از آن‌ها ندارند نیز می‌توانند از رینگ لایت‌ها استفاده کنند. پس اگر در زمینه تولید محتوا تازه‌کار هستید و دقیقا با فرایند نورپردازی با استفاده از دیگر تجهیزات نورپردازی مانند فلاش‌ها یا سافت باکس‌ها آشنایی ندارید، خرید یک رینگ لایت می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب برای شما باشد.

رینگ لایت‌ها قابلیت جابه‌جایی مناسبی دارند

یکی از مشکلات بسیار بزرگ عکاس‌ها و فیلم‌بردارها، دشوار بودن جابه‌جایی تجهیزات نورپردازی است. چرا که جابه‌جایی مداوم فلاش‌های استودیویی و یا سافت باکس‌ها اصلا آسان نیست و به همین خاطر آن‌ها در بسیاری از محیط‌ها نمی‌توانند تصاویر مورد نظر خود را با شرایط نوری مناسب ثبت کنند. برخلاف این تجهیزات، رینگ لایت‌ها قابلیت جابه‌جایی بسیار مناسبی دارند. چرا که بزرگ‌ترین رینگ لایت‌ها قطری در حدود 45 الی 50 سانتی‌متر دارند و شما می‌توانید به‌آسانی آن‌ها را در کیف تجهیزات عکاسی یا فیلم‌برداری خود حمل کنید. از طرف دیگر بسیاری از رینگ لایت‌های حرفه‌ای موجود در بازار با کیف مخصوص عرضه می‌شوند تا شما بتوانید به‌راحتی آن‌ها را همراه خود حمل کنید. پس در پاسخ به سوال مزیت رینگ لایت چیست، باید قابل حمل بودن را یک مولفه مهم در نظر گرفت.

قیمت رینگ لایت‌ها بسیار مناسب است

بودجه عکاسان، تولیدکنندگان محتوا و فیلم‌برداران تازه‌کار بسیار محدود است و آن‌ها ترجیح می‌دهند به سراغ تجهیزات نورپردازی بروند که در کنار کارایی ایده‌آل، قیمت مناسبی نیز دارند. برای این دسته از افراد، رینگ لایت‌ها گزینه‌ای بسیار مناسب به‌شمار می‌آیند. چرا که قیمت بیشتر آن‌ها بسیار مناسب است و تقریبا با هر بودجه‌ای می‌توان آن‌ها را خریداری کرد.

باید اشاره کرد که برخی رینگ لایت‌های فوق حرفه‌ای قیمت بسیار بالاتری دارند اما اکثر رینگ لایت‌های موجود در بازار می‌توانند نیازهای بسیاری از فیلم‌برداران، تولیدکنندگان محتوا و عکاسان را برطرف کنند.

از رینگ لایت‌ها می‌توان با دوربین و گوشی استفاده کرد

برای استفاده از بسیاری از تجهیزات نورپردازی حرفه‌ای مانند فلاش‌های استودیویی و حتی سافت باکس‌ها، شما به دوربین‌های حرفه‌ای نیاز دارید. بسیاری از افراد تازه‌کار توانایی خرید این دوربین‌ها را ندارند. درصورتی‌که برای تولید محتوا، عکاسی و فیلم‌برداری با رینگ لایت‌ها شما لزوما به دوربین حرفه‌ای نیاز ندارید. بلکه می‌توانید با دوربین گوشی موبایل خود نیز با بهترین کیفیت، تولید محتوا کنید.

از رینگ لایت‌ها می‌توان با دوربین و گوشی استفاده کرد

تقریبا تمام رینگ لایت‌های موجود در بازار با هولدر موبایل عرضه می‌شوند و رینگ لایت‌هایی با قطر بالاتر از 45 سانتی‌متر نیز از هولدرهای دوربین پشتیبانی می‌کنند. درواقع یکی دیگر از مزایایی که در پاسخ به سوال مزایای رینگ لایت چیست باید به آن اشاره کنیم، پشتیبانی این تجهیزات به‌صورت هم‌زمان از دوربین‌های حرفه‌ای و گوشی است.

کاربرد رینگ لایت چیست؟

در پاسخ به سوال رینگ لایت چیست، در ابتدا با مزایای استفاده از این تجهیز نورپردازی آشنا شدیم. حال باید به سراغ کاربرد این تجهیزات برویم. شما برای استفاده از رینگ لایت‌ها هیچ محدودیتی ندارید و تقریبا می‌توانید از این تجهیزات برای نورپردازی انواع سوژه‌ها استفاده کنید. البته باید گفت که عموما از رینگ لایت برای تولید محتوای ویدیویی و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب استفاده می‌شود اما این تجهیزات نورپردازی کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از آن‌ها می‌تواند شما را شگفت‌زده کنند. در ادامه با مهم‌ترین کاربردهای رینگ لایت‌ها در زمینه‌های مختلف که اهمیت بسیار زیادی در پاسخ به سوال رینگ لایت چیست دارند، آشنا می‌شویم.

عکاسی ماکروگرافی

اگر در پاسخ به سوال کاربرد رینگ لایت چیست، می‌گویید که از این تجهیزات تنها برای تولید محتوا استفاده می‌شود، کاملا اشتباه می‌کنید. نور ساطع شده از رینگ لایت‌ها بسیار نرم است و به همین خاطر با استفاده از آن می‌توان به بهترین شکل ممکن تمام جزئیات سوژه‌های مختلف را نورپردازی کرد. به همین خاطر بسیاری از عکاسان حرفه‌ای از رینگ لایت‌ها برای عکاسی ماکروگرافی استفاده می‌کنند. در سبک ماکروگرافی جزئیات اهمیت بسیار زیادی دارند که با استفاده از یک رینگ لایت، این جزئیات به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده می‌شوند.

تغییر دمای نور تصاویر

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا از رینگ لایت‌ها برای تزریق یک رنگ جدید به پس‌زمینه ویدیوها یا عکس‌های خود استفاده می‌کنند. چرا که رینگ لایت‌های حرفه‌ای قابلیت تغییر دمای نور را دارند و شما می‌توانید با استفاده از این تجهیزات، رنگ‌های متفاوتی را به پس‌زمینه و یا حتی سوژه خود اضافه کنید.

تولید محتوای ویدیویی برای شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوای ویدیویی برای شبکه‌های اجتماعی

درواقع سوال رینگ لایت چیست، سوال اصلی افرادی است که می‌خواهند وارد دنیای تولید محتوا شوند. چرا که اصلی‌ترین کاربرد رینگ لایت‌ها، استفاده از آن‌ها به‌عنوان تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوای ویدیویی است. تولیدکنندگان محتوا با استفاده از رینگ لایت‌ها می‌توانند با بهترین کیفیت، سوژه‌های خود را نورپردازی کنند. برای مثال تمام میک‌آپ آرتیست‌های اینستاگرام از رینگ لایت برای تامین نور ویدیوهای خود استفاده می‌کنند. همچنین در بیشتر ویدیوهای بلاگری نیز، می‌توان از رینگ لایت استفاده کرد.

نکات بسیار مهم در هنگام خرید رینگ لایت چیست؟

در کنار پاسخ به سوال رینگ لایت چیست، باید به شما بگوییم که خرید این تجهیز اصول خاصی دارد و شما باید در هنگام خرید رینگ لایت به نکات مهمی توجه داشته باشید. برای مثال رینگ لایت‌های حرفه‌ای باید قابلیت تنظیم دما و شدت نور داشته باشند.

برخی از مهم‌ترین نکات در هنگام خرید رینگ لایت عبارت‌اند از:

  • درنظرگرفتن وسیله ضبط تصویر: در هنگام خرید رینگ لایت توجه داشته باشید که قرار است با چه وسیله‌ای ویدیوها یا تصاویر خود را ثبت کنید. چرا که برخی از رینگ لایت‌ها از دوربین‌های حرفه‌ای پشتیبانی نمی‌کنند
  • توجه به قدرت، منبع تغذیه و قطر رینگ لایت: توان، نوع منبع تغذیه و قطر از مهم‌ترین مولفه‌هایی هستند که در هنگام خرید رینگ لایت باید به آن‌ها توجه داشته باشید. برای مثال برخی از انواع رینگ لایت‌ها در کنار استفاده از آداپتور برای اتصال مستقیم به برق شهری، از باتری نیز پشتیبانی می‌کنند
  • درنظرگرفتن قابلیت چرخش رینگ لایت: اگر می‌خواهید از رینگ لایت برای تولید محتوا در سبک‌های خاص مانند آشپزی استفاده کنید، باید به سراغ رینگ لایت‌هایی بروید که قابلیت چرخش 360 درجه افقی و 90 درجه عمودی دارند
  • یک رینگ لایت خوب باید قابلیت تنظیم دما و شدت نور داشته باشد: رینگ لایت‌های حرفه‌ای از قابلیت تغییر دما و شدت نور برخوردار هستند تا بتوان با استفاده از آن‌ها بهترین تصاویر را ثبت کرد
  • درنظرگرفتن تنوع و کیفیت لوازم جانبی همراه رینگ لایت: برخی از رینگ لایت‌ها با فهرست بلندی از لوازم جانبی مانند سه‌پایه، ریموت کنترل، کیف مخصوص حمل، هولدر موبایل و حتی یک رینگ لایت اضافه به بازار عرضه می‌شوند. برخی دیگر نیز هیچ‌گونه لوازم جانبی ندارند

حرفه‌ای‌ترین رینگ لایت‌ها را از فلاشیران بخرید

حرفه‌ای‌ترین رینگ لایت‌ها را از فلاشیران بخرید

در این مطلب به سوال رینگ لایت چیست به‌صورت مفصل پاسخ دادیم. اگر در حال تولید محتوا هستید و می‌خواهید به بهترین در این زمینه تبدیل شوید، باید حرفه‌ای‌ترین و باکیفیت‌ترین رینگ لایت‌ها را خریداری کنید. فلاشیران یکی از بهترین مراجع برای خرید انواع رینگ لایت است. شما می‌توانید انواع رینگ لایت‌های موجود در بازار را با بهترین قیمت، تضمین اصالت کالا و ضمانت بازگشت وجه از فروشگاه ما خریداری کنید و جلوی درب منزل خود تحویل بگیرید. فلاشیران یکی از قدیمی‌ترین‌ها در زمینه فروش تجهیزات نورپردازی است و شما می‌توانید با خیال راحت رینگ لایت مورد نظرتان را از ما خریداری کنید.

ارسال دیدگاه