سیستم نورسنجی TTL فلاش؛ نورسنجی از طریق لنز

سیستم نورسنجی TTL فلاش؛ نورسنجی از طریق لنز

تنظیم نور و فلاش دوربین‌ها به صورت دستی از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است که انجام آن به شکل صحیح، تجربه و مهارت بالایی نیاز خواهد داشت. برای رفع این مشکل، بسیاری از دوربین‌های مدرن و پیشرفته امروزی از تکنولوژی سیستم نورسنجی TTL فلاش استفاده می‌کنند. درواقع TTL به معنای «از میان لنز» و مخفف عبارت Through the Lens است. شرکت‌های بزرگ تولید دوربین این قابلیت را به محصولات خود اضافه کرده‌اند که دوربین با استفاده از لنز خود بتواند مقدار نور انتقال یافته به سنسور را بسنجد و با توجه به آن قدرت فلاش را تعیین کند. در این مطلب با کاربرد این روش نورسنجی آشنا می‌شویم.

سیستم نورسنجی TTL فلاش؛ نورسنجی از طریق لنز

سیستم نورسنجی TTL فلاش چگونه کار می‌کند؟

اگر به مشخصات اسپیدلایت‌ها، فلاش‌ها و دوربین‌های پیشرفته نگاهی انداخته باشید، مطمئنا با عبارت TTL مواجه شده‌اید. سیستم نورسنجی TTL فلاش در دوربین‌های SLR به این گونه عمل می‌کند که یک سنسور داخلی میزان نور در حال عبور از لنز را اندازه‌گیری کرده و به طور خودکار قدرت خروجی فلاش دوربین را تنظیم خواهد کرد. در واقع دوربین‌هایی که از این قابلیت برخوردار هستند دیگر نیازی به تنظیمات دستی برای تنظیم قدرت فلاش ندارند.

سنسورها برای اندازه‌گیری میزان نور عبوری از لنز دوربین از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که عبارتند از:

  • متوسط گیری مرکزی
  • نورسنجی ماتریسی یا چند ناحیه‌ای
  • نورسنجی نقطه‌ای

اکثر دوربین‌های دیجیتال امروزی برای نورسنجی TTL از روش متوسط گیری مرکزی یا نورسنجی چند ناحیه‌ای استفاده می‌کنند. نورسنجی در این دو حالت به گونه‌ای انجام می‌شود که نور برای تمام فضای کادر مناسب باشد. اما در نقطه مقابل، از روش نورسنجی نقطه‌ای در مواردی خاصی که نیاز داریم تمرکز نور بر ناحیه مشخصی از کادر باشد، استفاده می‌کنیم.

تفاوت فلاش‌های ساده و فلاش‌های TTL

فلاش‌های ساده معمولا دارای یک پین مرکزی هستند که در هنگام قرار گرفتن روی بدنه دوربین وظیفه هماهنگ کردن فلاش و شاتر دوربین عکاسی را بر عهده دارد. این فلاش‌های تک پین روی تمامی دوربین‌ها قابل نصب هستند و قیمت بسیار مناسبی دارند. اما این فلاش‌ها از قابلیت نورسنجی و تنظیم خودکار قدرت فلاش محروم هستند و نمی‌توانند در سرعت‌های بالا با شاتر هماهنگ شوند.

در نقطه مقابل، فلاش‌ها یا اسپید لایت‌هایی که از سیستم نورسنجی TTL فلاش برخوردار هستند، علاوه‌بر پین مرکزی در نقطه اتصال خود به بدنه دوربین چندین پین دیگر نیز دارند. این پین‌ها علاوه‌بر هماهنگ کردن فلاش با شاتر دوربین، از قابلیت نورسنجی و فوکوس خودکار نیز برخوردار هستند. این فلاش‌ها و اسپید لایت‌ها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند نیکون و کانن فلاش‌های TTL اختصاصی خود را تولید می‌کنند.

تفاوت فلاش‌های ساده و فلاش‌های TTL

مزایای استفاده از فلاش‌های TTL

سیستم نورسنجی TTL فلاش یک ابزار مناسب و کارآمد است که می‌تواند قدرت خروجی فلاش دوربین را به صورت خودکار و با توجه به نور محیط تنظیم کند. استفاده از این تکنولوژی در محیط‌هایی که شدت نور در آن‌ها به صورت ناگهانی تغییر می‌کند، بسیار کمک کننده است. به طور کلی سیستم نورسنجی TTL بهترین راه حل برای عکاسی در موقعیت‌هایی است که شما هیچ کنترلی بر نور امبیانس ندارید و نور در معرض تغییرات ناگهانی قرار دارد.

همان‌طور که اشاره کردیم، تنظیم نور دوربین به صورت دستی نیازمند تجربه و مهارت بالا است و فرد باید بر علم نورپردازی تسلط کامل داشته باشد. اگر به این علم آشنایی ندارید، استفاده از فلاش‌های TTL بهترین گزینه برای راحتی کار شما هستند. بسیاری از فلاش‌ها و تریگرهای TTL از قابلیت تنظیمات دستی نیز برخوردار هستند و در صورت نیاز شما می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی نیز تنظیم کنید.

سیستم نورسنجی TTL فلاش در دوربین‌های مختلف

قبلا اشاره کردیم که شرکت‌های بزرگ سازنده دوربین‌های عکاسی، فلاش‌ها و تریگرهای TTL اختصاصی خود را تولید می‌کنند. عدم استفاده از این فلاش‌ها و تریگرهای اختصاصی می‌تواند باعث خرابی دوربین یا خود فلاش شود. فلاش‌ها و تریگرهایی که دارای قابلیت iTTL هستند، به صورت اختصاصی برای دوربین‌های نیکون طراحی شده‌اند و بر روی این دوربین‌ها قابل نصب هستند. دوربین‌های کانن نیز از سیستم‌های E-TTL و E-TTL II پشتیبانی می‌کنند.

سیستم نورسنجی TTL فلاش در دوربین‌های مختلف

خرید لوازم جانبی دوربین عکاسی از فلاشیران

امروزه بسیاری از دوربین‌های دیجیتال برای تنظیم نور از سیستم نورسنجی TTL فلاش استفاده می‌کنند که باعث سادگی کار عکاسان می‌شود. فلاش‌های TTL بهترین گزینه برای محیط‌هایی هستند که در معرض تغییرات سریع و ناگهانی نور قرار دارند.

فروشگاه فلاشیران یکی از بزرگترین عرضه‌کنندگان انواع دوربین و تجهیزات عکاسی است که توانسته اعتماد بسیاری از عکاسان حرفه‌ای و مبتدی را به خود جلب کند. اگر قصد خرید انواع فلاش‌های TTL و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه را دارید، می‌توانید با مشاوران ما در فروشگاه فلاشیران تماس بگیرید و یا از طریق وبسایت ما سفارش خود را ثبت کنید.

ارسال دیدگاه