عکاسی در سفر | لحظات خاطره‌انگیز را برای همیشه ثبت کنید

عکاسی در سفر | لحظات خاطره‌انگیز را برای همیشه ثبت کنید

عکاسی در سفر | لحظات خاطره‌انگیز را برای همیشه ثبت کنید

عکاسی در سفر، راهی برای زنده نگه داشتن خاطرات سفر است. عکاسان با ثبت لحظات و مناظر زیبا و منحصربه‌فرد در سفر، می‌توانند آن‌ها را برای همیشه زنده نگه دارند و هر زمان که بخواهند به آن‌ها مراجعه کنند و خاطرات سفر را مرور کنند.

عکاسی در سفر | لحظات خاطره‌انگیز را برای همیشه ثبت کنید

عکاسی در سفر؛ نگاه به لحظات و مکان‌های خاص از دریچه دوربین

تصور کنید که وسایل خود را جمع کرده و قصد سفر به یکی از شهرهای زیبای شمال کشور را دارید. قطعا در میان وسایل شما باید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای نیز قرار داشته باشد. چرا که سفر کردن بدون ثبت لحظات خاطره‌انگیز آن هیچ جذابیتی ندارد. از طرف دیگر، شما با عکاسی در سفر می‌توانید آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی شهرها یا کشورهای دیگر را به تصویر بکشید. درواقع عکاسی در سفر را می‌توان سبکی دانست که شامل عکس‌های شخصی و خانوادگی و عکس‌های تاریخی، طبیعت و … می‌شود. به همین خاطر، در این مطلب از وب‌سایت فلاشیران با ما همراه باشید تا با این سبک عکاسی بیشتر آشنا شویم.

 

آیا عکاسی در سفر یک سبک خاص عکاسی است؟

شاید جالب باشد که بدانید عکاسی در سفر خود یک سبک عکاسی به‌شمار می‌آید. اما نکته جالب‌تر این است که عکاسی در سفر خود شامل انواع سبک‌های دیگر مانند عکاسی خبری، معماری، عکاسی مستند و … می‌شود. چرا که افراد در سفر با اهداف مختلفی اقدام به عکا‌سی می‌کنند.

برخی تنها می‌خواهند لحظات خاطره‌انگیز خود و همسفرانشان را به تصویر بکشند. برخی دیگر از مردم محلی، فرهنگ و آداب رسوم منطقه مورد نظر عکاسی می‌کنند و برخی دیگر نیز به سراغ عکاسی از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و توریستی مقصد می‌روند. به همین خاطر می‌توان گفت که عکاسی در سفر یک سبک هیبرید یا ترکیبی است که محبوبیت بسیار زیادی دارد. چرا که تصاویر همیشه ماندگار هستند وهیچ ابزاری بهتر از عکاسی برای ثبت خاطرات یک سفر وجود ندارد.

چگونه عکاسی در سفر را حرفه‌ای انجام دهیم؟

چگونه عکاسی در سفر را حرفه‌ای انجام دهیم؟

قطعا شما هم علاقه دارید تا با استفاده از دوربین خود در سفر عکس‌های حرفه‌ای ثبت کنید. اما برای این کار به چه تجهیزاتی نیاز است و باید چه اقداماتی انجام داد. برخی از نکات پایه هنر عکاسی مانند تنظیم نور، قاب‌بندی، انتخاب سوژه و … از جمله نکاتی هستند که شما باید هنگام عکاسی در سفر به آن‌ها توجه کنید. چرا که بدون توجه به این نکات تصویربرداری در سفر به‌صورت حرفه‌ای انجام نمی‌شود. برخی نکات دیگر نیز هستند که به این سبک عکاسی اختصاص دارند و رعایت آن‌ها نیز ضروری است. در ادامه با این نکات آشنا می‌شویم.

 

مکان‌های جذاب سفرتان را پیدا کنید

قبل از این که راهی سفر شوید، سری به گوگل زده و مکان‌های جذاب تاریخی، فرهنگی و طبیعی مقصدتان را پیدا کنید. با این کار، قبل از شروع سفر دقیقا می‌دانید که قرار است چه تصاویری بگیرید و باید چه قاب‌هایی داشته باشید. همچنین این کار به شما کمک می‌کند تا به‌خوبی در زمان صرفه‌جویی کرده و هنگام سفر به دنبال مکان‌های جذاب مقصد مورد نظر نگردید.

بدون اجازه از افراد محلی عکاسی نکنید

عکاسی از مردم محلی به علت متفاوت بودن پوشش یا سبک زندگی آن‌ها برای توریست‌ها بسیار جذاب است. اما نباید فراموش کرد که حریم شخصی تمام افراد برای خودشان محترم است. به همین خاطر حتما قبل از عکاسی از مردم محلی از آن‌ها برای این کار اجازه بگیرید.

 

جاذبه‌های تاریخی و طبیعی به یک اندازه ارزش دارند

اگر قصد سفر به یک شهر تاریخی مانند اصفهان یا شیراز را دارید، باید بدانید که این شهرها میزبان مکان‌های تاریخی بسیار زیادی هستند. از طرف دیگر، جاذبه‌های طبیعی زیادی نیز در این شهرها وجود دارند. بسیاری از عکاسان به سراغ عکاسی از مکان‌های تاریخی می‌روند و جاذبه‌های طبیعی این شهرها را فراموش می‌کنند. اما باید گفت که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی یک شهر، به یک اندازه برای مخاطبین معمولی جذابیت دارند.

عکاسی از فرهنگ و آداب و رسوم مناطق مختلف جذاب است

شما هنگام عکاسی در سفر، باید بتوانید حس و حال سفر یا حتی زندگی در مقصد مورد نظر را به تصویر بکشید. به همین خاطر یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، عکاسی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم مناطق مختلف است. برای مثال اگر به کردستان سفر کرده‌اید، حتما از جشن‌های رنگارنگ و بسیار شاد مردم این منطقه عکاسی کنید.

 

لحظات خاطره‌انگیز سفر را ثبت کنید

همان‌طور که اشاره شد، هدف بسیاری از افراد از عکاسی در سفر، ثبت لحظات خاطره‌انگیز و شیرین خود و همسفرانشان است. نباید فراموش کرد که یک عکاس حرفه‌ای نیز باید این لحظات را ثبت کند. پس از لحظه اول سفر تا انتهای آن، در نظر داشته باشید که خود و همسفرانتان نیز سوژه‌های بسیار جذابی هستند که باید از دریچه لنز دوربین به آن‌ها نگاه کرد.

مکان‌های جذاب سفرتان را پیدا کنید

سوژه‌های انسانی همیشه جذاب هستند

به یاد داشته باشید که ترکیب سوژه‌های انسانی و غیر انسانی در عکاسی در سفر می‌تواند بسیار نتیجه جذابی داشته باشد. برای مثال اگر در حال عکاسی از تخت جمشید هستید، می‌توانید از یک خانم تقاضا کنید که در میان این سازه زیبا قدم بزند تا شما عکاسی کنید. با این کار می‌توانید عظمت تخت جمشید را به‌خوبی به تصویر بکشید. این کار در عکاسی از منظره‌های طبیعی که شکوه خاصی دارند نیز بسیار نتیجه جذابی خواهد داشت.

 

مراقب دزدان باشید

 یکی از نکات بسیار مهمی که افراد در زمان عکاسی در سفر به آن بی‌توجه هستند، وجود دزدان است. دزدان زیادی در مناطق توریستی منتظر هستند تا تجهیزات گران‌قیمت عکاسی شما را به سرقت ببرند. چرا که توریست‌ها از شرایط مقصد مطلع نیستند و عموما به این موضوع فکر نمی‌کنند. همواره به‌صورت گروهی در مناطق دورافتاده حرکت کنید و در مناطق پرجمعیت نیز به‌شدت مراقب وسایل خود باشید. بسیاری از عکاسان دوربین‌های گران‌قیمت خود را زمان عکاسی در سفر از دست داده‌اند.

لحظات خاطره‌انگیز سفر را ثبت کنید

برای عکاسی در سفر به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی در سفر به نوع فعالیت شما بستگی دارد. شما حتی می‌توانید با یک گوشی موبایل نیز تصاویر خاطره‌انگیز و جذابی را از سفر خود ثبت کنید. اما برای عکاسی حرفه‌ای، شما به یک دوربین عکاسی DSLR و یک یا چند لنز عکاسی نیاز دارید. لنزهای زوم و واید برای عکاسی در سفر بهترین گزینه هستند. همچنین در صورت عکاسی از سوژه‌های انسانی، می‌توانید یک لنز پرایم نیز همراه خود داشته باشید. اما به علت سنگین بودن لنزهای عکاسی، همراه داشتن یک لنز زوم عموما بهترین گزینه است.

تجهیزات مخصوص عکاسی در سفر را از کجا بخریم؟

اگر قصد عکاسی در سفر را دارید و هنوز تجهیزات مورد نیازتان را خریداری نکرده‌اید، می‌توانید انواع دوربین عکاسی و لنز را از فروشگاه فلاشیران خریداری کنید. ما در فروشگاه خود دوربین‌های برندهای مطرح مانند سونی، کانن و نیکون را با بهترین قیمت بازار و تضمین اصالت کالا عرضه کرده‌ایم. همچنین شما می‌توانید تمام تجهیزات و وسایل دوربین‌های عکاسی را نیز از فروشگاه ما خریداری کنید.

سوالات متداول

 

عکا‌سی در سفر شامل چه سبک‌هایی می‌شود؟

بسته به نوع فعالیت شما، عکاسی در سفر می‌تواند شامل سبک‌های عکاسی معماری، مستند، خیابانی و … شود.

 

برای عکا‌سی در سفر باید به چه نکاتی دقت کرد؟

پیدا کردن مکان‌های جذاب مقصد قبل از سفر، عکاسی از سوژه‌های طبیعی و تاریخی، عکاسی از افراد محلی با اجازه گرفتن از آن‌ها و آگاهی نسبت به خطر سرقت از مهم‌ترین نکات عکاسی در سفر هستند.

 

بهترین تجهیزات برای عکا‌سی در سفر چه تجهیزاتی هستند؟

شما برای عکاسی در سفر به یک دوربین DSLR و یک لنز زوم یا فوق عریض نیاز دارید.

ارسال دیدگاه