ترکیب بندی عکس | عناصر و قوانین مهم برای ثبت تصاویر خیره‌کننده

ترکیب بندی عکس | عناصر و قوانین مهم برای ثبت تصاویر خیره‌کننده

ترکیب بندی عکس | عناصر و قوانین مهم برای ثبت تصاویر خیره‌کننده

ترکیب بندی عکس، نحوه قرارگیری سوژه‌ها و عناصر مختلف یک عکس در کادر است. ترکیب بندی خوب می‌تواند یک عکس را از حالت عادی خارج کند و توجه بیننده را به سوژه اصلی جلب کند.

ترکیب بندی عکس | عناصر و قوانین مهم برای ثبت تصاویر خیره‌کننده

ترکیب بندی وجه تمایز یک عکس معمولی از یک عکس عالی است

عکاسی عبارت است از آزادی عمل در خلاقیت، الهام گرفتن و به اشتراک گذاشتن دیدگاه هنری منحصر به فرد شما. با وجود آزادی عمل در عکاسی، آیا واقعا جایی برای قوانین نیز وجود دارد؟ بله! قوانین ترکیب‌بندی عکاسی را باید همیشه در نظر داشته باشید؛ زیرا رعایت این قوانین برای ثبت تصاویر تاثیرگذار بسیار مهم هستند. داشتن یک دانش اولیه از قوانین ترکیب بندی عکاسی، ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در حین کار روی بهبود و ایجاد سبک خود، تمرین کنید. در این مطلب قصد داریم به بررسی عناصر و قوانین ترکیب بندی عکس بپردازیم.

 

عناصر اصلی در ترکیب بندی عکس

برای غنی‌سازی تصاویر و جذاب‌تر کردن آن‌ها از نظر بصری، عکاسان از عناصر ترکیب بندی متنوعی استفاده می‌کنند. بنابراین ارزش دارد که در حین عکس گرفتن آنها را مد نظر داشته باشید. اگرچه عناصر ترکیب بندی عکس متعدد هستند، اما مهم‌ترین آنها عبارتند از:

عناصر اصلی در ترکیب بندی عکس

قوانین ترکیب بندی عکس

یکی از مهم‌ترین قوانین ترکیب بندی عکس، قانون یک‌سوم است. بهتر است خودتان را عادت دهید که صفحه دوربین‌تان را به یک شبکه تقسیم کنید. نقاط کلیدی تقاطع خطوط را در نظر داشته باشید و عناصر مهم را برای جذابیت بصری در امتداد این خطوط قرار دهید. این ترکیب نامتقارن در عکاسی برای هر ژانری از جمله مناظر، عکاسی از طبیعت بی‌جان و پرتره به خوبی کار می‌کند. در ادامه به شرح مهم‌ترین قوانین ترکیب بندی عکس می‌پردازیم.

نسبت طلایی

تعادل عکس، وجه تمایز نسبت طلایی از قانون یک سوم است. در هنگام استفاده از نسبت طلایی، تمرکز عکس بیشتر به سمت مرکز و با جزئیات بیشتر است. ریشه‌های این قاعده به قرن‌ها قبل بر می‌گردد و در آثار هنری قابل توجهی یافت می‌شود. در اصل، این تعادل با نسبت 1 به 1.618 می‌شود، و شما می‌توانید برای تناسبات در عکاسی، معماری و سایر رشته‌های هنری از آن استفاده کنید.

به جای تقسیم کردن کادر به 9 مستطیل مساوی، قاب به دنباله‌ای از مربع‌ها تقسیم می‌شود و یک مارپیچ طلایی را تشکیل می‌دهند که به نام مارپیچ فیبوناچی نیز شناخته می‌شود. این مارپیچ چشم بیننده را در امتداد کادر هدایت می‌کند و نشان می‌دهد که صحنه چگونه باید توسعه پیدا کند.

خطوط هادی

متناسب با سوژه خود از ساختارها و خطوط در مناظر استفاده کنید تا چشم بیننده به سمت تصویر هدایت شود. در چنین حالتی یک ترکیب بندی عکاسی متمرکز و متقارن ترجیح داده می‌شود. این کار به بیننده کمک می‌کند تا روی سوژه شما تمرکز کند.

هر شی می‌تواند به عنوان یک خط هادی عمل کند: رودخانه، تپه‌های شنی، امواج، جاده‌ها، مسیرها، پل‌ها، راه‌پله‌ها و غیره. علاوه بر این، خطوط هادی لزوما نباید مستقیم باشند. مثلا می‌توان از یک پلکان مارپیچ برای هدایت چشم بیننده به نقطه مورد نظر در کادر استفاده و ترکیب تصویری زیباتری ایجاد کرد.

خطوط هادی

خطوط مورب

نکته‌ای که خطوط مورب را از سایر تکنیک‌های ترکیب بندی عکس متمایز می‌کند، این است که این خطوط به ایجاد حرکت در عکس کمک می‌کنند، حتی زمانی که سوژه شما ثابت است. این نکته برای عکاسانی که می‌خواهند از ترکیب‌بندی‌های کلیشه‌ای خارج شوند اما همچنان با کمک خطوط مورب ترکیب‌های عکاسی جذابی ایجاد کنند، می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد.

 

کادر درون یک کادر

همانطور که در حال برنامه‌ریزی برای قاب‌بندی عکس خود هستید، در نظر بگیرید که سازه‌های بیرونی می‌توانند به عنوان قاب‌های طبیعی عمل کنند. این سازه‌ها می‌توانند پنجره، در یا طاق باشند. بنابراین از آنها استفاده کنید. به این ترکیب بندی در عکس، کادر در کادر نیز گفته می‌شود. نکته‌ای که چنین عکسی را جالب می‌کند این است که برای چشم آرام‌بخش است.

برای ترکیب بندی عکس خود، کادر را پر کنید

برای عکس خود، کادر را پر کنید

برای پر کردن کادر، سوژه شما باید بخش قابل توجهی از تصویرتان را اشغال کند و فضای چندانی در اطراف آن باقی نماند. به این ترتیب، عکاس تمام مواردی که باعث حواس‌پرتی‌ می‌شوند را حذف می‌کند و به بیننده اجازه می‌دهد تا با تمرکز روی سوژه اصلی، تمام جزئیات را بررسی کند. از نزدیک با سوژه‌های خود آشنا شوید. آنها را طوری تنظیم کنید که کادر را پر کنند تا کانون عکس باشند.

از سوژه به زمین

سعی کنید با تمرکز روی سوژه و محدود کردن کنتراست بین سوژه و پس‌زمینه، سوژه را برجسته کنید تا بیشتر به چشم بیاید. هر چه کنتراست بیشتر باشد، عکس شما دراماتیک‌تر و سوژه شما نیز برجسته‌تر خواهد شد. یک ترکیب بندی عکس مناسب، ترکیبی است که در آن سوژه اصلی به دلیل کنتراست ایزوله شده باشد.

تقارن و عدم تقارن

در عکس‌های کاملا متقارن زیبایی، سادگی و نوع خاصی از ظرافت وجود دارد که برای چشم خوشایند و راهی مطمئن برای جلب توجه بسیاری از افراد است. همین مساله در مورد تغییرات جزیی از سبک نیز صدق می‌کند. در عکس‌های نامتقارن برای ایجاد یک جلوه بصری مناسب، فضای خالی وجود دارد. می‌توانید از اولین قانون ترکیب بندی عکس در این مطلب برای پیدا کردن محل قرار دادن سوژه خود استفاده کنید. بسته به صحنه، می‌توان از تقارن استفاده یا کاملا از آن پرهیز کرد.

تقارن و عدم تقارن

برای گرفتن عکس‌های عالی قوانین ترکیب بندی عکس را رعایت کنید

با اینکه ترکیب بندی عکس ممکن است چالش‌برانگیز به نظر برسد، اما اتفاقا در همین جا است که خلاقیت عکاسی خود را نشان می‌دهد. هر یک از ما می‌توانیم در یک ساعت از روز به یک مکان مشخص برویم و عکس بگیریم؛ اما آنچه که هر یک از ما با دوربین عکاسی انجام می‌دهیم، مساله‌ای است که ما را از یکدیگر متمایز می‌کند.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران عرضه‌کننده تمامی تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی و فیلمبرداری در ایران است. ما در فلاشیران باکیفیت‌ترین تجهیزات را با قیمت کاملا رقابتی به شما ارائه می‌دهیم. کلیه محصولات فلاشیران از تضمین اصالت کالا برخوردار هستند و در سریع‌ترین زمان برای مشتریان در سرتاسر ایران ارسال می‌شوند.

سوالات متداول

 

منظور از ترکیب بندی عکس چیست؟

ترکیب بندی، چگونگی چیدمان عناصر درون یک عکس است.

 

عناصر مهم در ترکیب بندی عکس چه مواردی هستند؟

مهم‌ترین عناصر در ترکیب بندی عکس عبارتند از شکل، فرم، بافت، رنگ و فضای مثبت و منفی.

 

چه قوانینی بر ترکیب بندی عکس حاکم هستند؟

از میان قوانین مهم ترکیب بندی عکس می‌توان به قانون یک‌سوم، نسبت طلایی، قانون خطوط هادی، قانون خطوط مورب، قانون کادر درون یک کادر، قانون پر کردن کادر و قانون تقارن و عدم تقارن اشاره کرد.

ارسال دیدگاه