طراحی عکس | مهم‌ترین نکات برای ثبت تصاویر تحسین‌برانگیز

طراحی عکس | مهم‌ترین نکات برای ثبت تصاویر تحسین‌برانگیز

طراحی عکس | مهم‌ترین نکات برای ثبت تصاویر تحسین‌برانگیز

طراحی عکاسی یک مهارت مهم برای هر عکاسی است، صرف نظر از اینکه در چه زمینه ای از عکاسی فعالیت می کند. با یادگیری اصول طراحی عکاسی، می‌توانید عکس‌های خود را به سطح بالاتری از زیبایی و خلاقیت برسانید.

طراحی عکس | مهم‌ترین نکات برای ثبت تصاویر تحسین‌برانگیز

طراحی عکس از اصول اولیه در عکاسی است

برای عکاسانی که تجربه چندانی ندارند، گرفتن یک عکس عالی شاید ساده به نظر برسد: فقط اشاره کنید و عکس بگیرید. اما هر شخصی که تلاش کرده است تا یاد بگیرد که چگونه عکس‌های حرفه‌ای بگیرد، می‌داند که چیزهای بیشتری در این زمینه وجود دارد. از انتخاب سوژه مناسب و تنظیم یک ترکیب‌بندی سرد گرفته تا یافتن بهترین نور، گرفتن یک عکس عالی به توجه زیادی نیاز دارد. در این مطلب قصد داریم به معرفی اصول طراحی عکس بپردازیم.

 

در طراحی عکس، به ترکیب‌بندی توجه داشته باشید

شاید بتوان گفت اولین نکته در ترکیب‌بندی برای طراحی عکس، انتخاب یک نقطه کانونی مناسب است. منظور از نقطه کانونی یک عکس، همان سوژه اصلی مورد توجه است که می‌تواند هر چیزی باشد؛ از یک درخت گرفته تا یک ساختمان، تا یک شخص. هنگامی که بدانید نقطه کانونی شما چیست، می‌توانید برای جلوه بخشیدن به آن تلاش کنید. بسیاری از قوانین ترکیب‌بندی در طراحی عکس به شما کمک می‌کنند تا یک نقطه کانونی جالب ایجاد کنید. در ادامه به شرح قوانین ترکیب‌بندی در طراحی عکس می‌پردازیم.

در طراحی عکس از قانون یک‌سوم پیروی کنید

در طراحی عکس از قانون یک‌سوم پیروی کنید

به جای قرار دادن نقطه کانونی در مرکز عکس، با پیروی از قانون یک‌سوم می‌توانید ترکیب جالب‌تری ثبت کنید. این قانون می‌گوید که شما باید مهم‌ترین عناصر را در عکس‌های خود خارج از مرکز قرار دهید. بنابر این قانون، تصویر در جهت‌های افقی و عمودی به طور مساوی به سه قسمت تقسیم می‌شود. سپس سوژه تصویر در تقاطع آن خطوط تقسیم، یا روی یکی از آن خطوط قرار می‌گیرد.

 

این نکته یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای یادگیری نحوه گرفتن عکس‌های حرفه‌ای است. به جای اینکه همه پرتره‌های شما شبیه عکس‌های معمولی به نظر برسند، این دستورالعمل می‌تواند به شما کمک کند تعادل بهتری بین سوژه اصلی و پس‌زمینه پیدا کنید.

از خطوط هادی استفاده کنید

خطوط هادی، اشکال خطی در عکس شما هستند که می‌توانند به هدایت چشم بیننده به نقطه کانونی کمک کنند. هر چیزی که در عکس شما یک خط ایجاد کند می‌تواند یک خط هادی باشد؛ مانند جاده، نرده، ساختمان، راهروهای طولانی، درخت یا سایه. هدف استفاده از خطوط هادی این است که توجه بیننده را به جایی که شما می‌خواهید، جلب می‌کنند. جهت خطوط اصلی شما نیز می‌تواند حال و هوای ترکیب‌بندی‌های شما را تغییر دهد. به عنوان مثال، خطوط هادی عمودی می‌توانند حس قدرت را القا کنند، در حالی که خطوط هادی افقی با آرامش همراه هستند.

در طراحی عکس مطمئن شوید که نور مناسب وجود دارد

اطمینان از اینکه عکس‌های شما از نوردهی مناسب برخوردار هستند، بخش مهمی از حرفه‌ای جلوه دادن آثار شما را در بر می‌گیرد و این همان مساله‌ای است که عکاسان بی‌تجربه از آن غافل می‌شوند. اولین قدم این است که مطمئن شوید نور کافی دارید و سوژه شما قابل مشاهده است. اگر نور کافی وجود نداشته باشد، ممکن است دوربین برای ثبت جزئیات در صحنه دچار مشکل شود.

 

از سوی دیگر، اگر در عکس‌های شما نور زیاد باشد، می‌تواند عکس شما را با سایه‌های ناخواسته خراب کند. بنابراین مدتی را با دقت به انتخاب مکان و زاویه‌ای که از آن عکاسی می‌کنید صرف کنید تا مطمئن شوید که نور کافی در صحنه وجود دارد. راه دیگر برای مقابله با این مشکل استفاده از تجهیزات روشنایی است.

در طراحی عکس مطمئن شوید که نور مناسب وجود دارد

استفاده از تجهیزات روشنایی برای طراحی عکس

اتکای صرف به نور موجود همیشه راه درستی برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای نیست. اگر این کار را انجام دهید، به شدت خود را محدود می‌کنید. عکاسان حرفه‌ای زمان زیادی را صرف برنامه‌ریزی برای نورپردازی می‌کنند و از طیف وسیعی از تجهیزات نورپردازی بهره می‌گیرند. اما برای ارتقای سطح نورپردازی در عکاسی خود نیازی به صرف هزینه زیادی ندارید.

 

از یک رفلکتور یا بازتابنده نور استفاده کنید

یکی از تجهیزات مقرون به‌صرفه که به شما در مدیریت نورپردازی کمک می‌کند، بازتابنده نور است که گزینه‌های زیادی برای تنظیم نور در عکس‌هایتان در اختیار شما قرار می‌دهد. این بازتابنده‌های نور همه‌کاره، با پوشش‌هایی از انواع مختلف مواد بازتابنده ساخته و عرضه می‌شوند. به عنوان مثال، پوشش‌های نقره‌ای نور روشن زیادی را منعکس می‌کنند، پوشش‌های سفید نور ملایم‌تری بازتاب می‌دهند و پوشش‌های مشکی در حذف نور از یک صحنه مفید واقع می‌شوند.

 

از فلاش و دیفیوزر استفاده کنید

اگر بدانید که نور بخش مهمی از جلوه حرفه‌ای در عکس‌ها را تشکیل می‌دهد، حتما به فکر تهیه تجهیزات نورپردازی خواهید بود؛ اما از فلاش دوربین خود نیز غافل نشوید! اگر نور بسیار تند و تمایل چندانی به استفاده از فلاش ندارید، راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارند. یکی از بهترین گزینه‌ها تهیه فلاش اکسترنال است. فلاش‌های اکسترنال چه به صورت متصل به هات‌شوی دوربین شما و چه در خارج از دوربین، می‌توانند انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری در اختیار شما قرار بدهند. برای مثال، شما با استفاده از چنین تجهیزی می‌توانید نور را به جای اینکه مستقیما روی سوژه بتابانید، آن را هدایت کنید.

از فلاش و دیفیوزر استفاده کنید

این مساله به شما امکان می‌دهد نور را از سطح مجاور مانند سقف یا دیوار منعکس کنید. نتیجه این است که نور بسیار یکنواخت‌تر پخش می‌شود و با شدت کمتری به نظر می‌رسد. همچنین انواع مختلفی از دیفیوزرها نیز برای فلاش‌های اکسترنال موجود هستند که به شما کمک می‌کنند نور را بدون نیاز به تابش از روی سطح ملایم کنید. سایر تکنیک‌های مورد استفاده در نورپردازی عبارتند از:

ویرایش؛ یکی از مراحل مهم در طراحی عکس

ویرایش عکس فقط برای عکس‌های حرفه‌ای کاربرد ندارد. پس بهتر است یاد بگیرید که چگونه عکس‌ها را ویرایش کنید. فتوشاپ بهترین دوست عکاسان حرفه‌ای است. تقریبا هر تصویری می‌تواند در فتوشاپ جلوه بهتری پیدا کند. این جلوه می‌تواند برش، تنظیمات روشنایی، تصحیح رنگ یا سایر تغییرات باشد.

بنابراین ارزش آن را دارد که مدتی را برای یادگیری توانایی‌های فتوشاپ صرف کنید. البته مطالب آموزشی مفید زیادی نیز به صورت آنلاین در دسترس هستند. ولی اگر به فتوشاپ دسترسی ندارید، گزینه‌های رایگان زیادی وجود دارند که یکی از محبوب‌ترین آنها برنامه GIMP است.

 

فارغ از اینکه که از چه نرم‌افزاری برای ویرایش عکس خود استفاده می‌کنید، یک قانون ثابت وجود دارد: هنگام انجام تنظیمات باید تا آنجا که ممکن است عکس را تا حد زیادی دستکاری نکنید. عکاسان بی‌تجربه معمولا در حین ویرایش زیاده‌روی می‌کنند. کافی است با یک طرح از پیش تعیین‌شده شروع کنید و تنظیمات کوچکی را برای رسیدن به تصویر نهایی انجام دهید. اگر ویرایش شما زیاد باشد، نتیجه نهایی واقع‌بینانه به نظر نخواهد رسید و بینندگان متوجه خواهند شد که تا حد زیادی در عکس تغییرات ایجاد کرده‌اید.

ویرایش؛ یکی از مراحل مهم در طراحی عکس

عکس خود را مانند حرفه‌ای‌ها طراحی کنید

در این مطلب مهم‌ترین اصول برای طراحی عکس را شرح دادیم. استفاده از این نکات به شما امکان می‌دهد کنترل بیشتری بر عکاسی خود داشته باشید. این نکات همچنین به شما کمک می‌کنند تا عکس‌های بهتری ثبت و بینندگان را به تحسین مجبور کنید.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران ارائه‌دهنده تمامی تجهیزات مربوط به عکاسی و فیلمبرداری در ایران است. ما در فلاشیران با عرضه باکیفیت‌ترین تجهیزات به شما کمک می‌کنیم تا آثار بی‌نظیری خلق کنید. همچنین تمامی محصولات فلاشیران از ضمانت اصالت کالا برخوردار هستند و در کوتاه‌ترین زمان برای مشتریان ارسال می‌شوند.

سوالات متداول

 

اصول طراحی عکس چه مواردی هستند؟

از میان مهم‌ترین اصول طراحی عکس می‌توان به ترکیب‌بندی، نورپردازی و ویرایش عکس اشاره کرد.

 

آیا فقط عکاسان حرفه‌ای باید اصول طراحی عکاسی را رعایت کنند؟

خیر، برای ثبت تصاویر جالب، لازم است هم عکاسان حرفه‌ای و هم عکاسان مبتدی از اصول طراحی عکس پیروی کنند.

 

هدف از خطوط هادی در طراحی عکس چیست؟

استفاده از خطوط هادی باعث می‌شود توجه بیننده به جایی که شما می‌خواهید، جلب شود.

ارسال دیدگاه