زمان شارژ مجدد فلاش؛ پارامتری مهم در انتخاب تجهیزات نورپردازی

زمان شارژ مجدد فلاش؛ پارامتری مهم در انتخاب تجهیزات نورپردازی

اگر قصد خرید انواع فلاش‌های اکسترنال یا استودیویی را دارید، حتما پارامتری با نام زمان شارژ مجدد فلاش را مشاهده کرده‌اید. این عدد بسته به مدل فلاش، بین 0.5 تا 3 ثانیه و یا بیشتر متغیر است. تقریبا تمام فلاش‌های عکاسی با این پارامتر درگیر هستند و برای عکاسی پیاپی به شارژ مجدد نیاز دارند. اما چه چیزی باعث شارژ مجدد فلاش‌ها می‌شود؟ چرا برای عکاسی پیاپی با فلاش‌ها باید مدت نسبتا زیادی صبر کنیم؟ در این مطلب از فلاشیران، به تمام این سوالات پاسخ می‌دهیم.

شارژ مجدد فلاش دقیقا چیست؟

فلاش‌های عکاسی در زمان تابش نور، انرژی بسیار زیادی را به نور تبدیل می‌کنند. درواقع این همان دلیلی اصلی شارژ مجدد فلاش‌های عکاسی است. این فلاش‌ها انرژی الکتریکی را در زمانی بسیار کوتاه و با شدت بسیار زیاد به نور تبدیل می‌کنند. درصورتی‌که منابع تغذیه آن‌ها که عموما باتری‌های AA هستند، توانایی تامین این مقدار انرژی را ندارند. به همین خاطر فلاش‌های عکاسی، انرژی را در خازن‌هایی ذخیره می‌کنند که می‌توانند تمام انرژی خود را در مدت‌زمان بسیار کوتاهی تخلیه کنند. مدت زمان شارژ مجدد این خازن‌ها برابر است با زمان شارژ مجدد فلاش عکاسی.

یکی دیگر از تعاریف زمان شارژ مجدد فلاش، سرعت روشن شدن پیاپی است. درواقع به سرعتی که فلاش شما می‌تواند در آن بازه روشن و خاموش شود، زمان شارژ مجدد فلاش می‌گویند. به‌طور کلی هرچه شما فلاش قدرتمندتری داشته باشید، زمان شارژ دوباره آن بیشتر خواهد بود. دقیقا به همین خاطر است که فلاش‌های اکسترنال و پرتابل، زمان شارژ مجدد کم‌تری نسبت به فلاش‌های استودیویی دارند. البته برخی فلاش‌های هیبرید تولیدی برندهایی مانند گودکس نیز توانسته‌اند با کاهش شدید مصرف انرژی، زمان شارژ مجدد را کاملا به صفر برسانند.

چرا شار‌ژ دوباره فلا‌ش اهمیت دارد؟

چرا شار‌ژ دوباره فلا‌ش اهمیت دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، تنظیمات دوربین و فلاش در هر سبک عکاسی متفاوت است. در برخی سبک‌های عکاسی مانند عکاسی ورزشی، خبری، عروسی و تمام سبک‌هایی که شما به عکاسی پیاپی در آن‌ها نیاز دارید، زمان شارژ مجدد فلاش در صورت بالا بودن می‌تواند به یک کابوس تمام‌عیار تبدیل شود. برای مثال، تصور کنید که در یک عروسی قصد عکاسی پیاپی از ورود عروس و داماد را دارید. حال فلاش شما باید بین هر عکس بین 2 تا 3 ثانیه استراحت کند تا خازن‌های آن پر شوند. در این صورت شما تعداد زیادی از قاب‌های جذاب مراسم عروسی را از دست خواهید داد.

زمان شار‌ژ دوباره فلا‌ش باید چقدر باشد؟

با توجه به اهمیت بسیار بالای زمان شارژ مجدد فلاش در برخی سبک‌های عکاسی، احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که این زمان دقیقا باید چقدر باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که استاندارد مشخصی برای زمان شارژ دوباره فلاش‌های عکاسی وجود ندارد؛ اما به‌طور کلی هرچه این مقدار پایین‌تر باشد، عکاسان راضی‌تر خواهند بود. البته باید اشاره کرد که فدا کردن قدرت فلاش برای داشتن زمان شارژ دوباره کم‌تر، در استودیوهای عکاسی و برخی سبک‌ها مانند عکاسی مدلینگ یا پرتره‌گرافی پیشنهاد نمی‌شود. چرا که زمان شارژ دوباره فلاش در این سبک‌ها و محیط‌ها اهمیت بالایی ندارد.

فلاش‌هایی با شارژ مجدد کوتاه، بهترین گزینه برای عکاسی هستند

فلاش‌هایی با شارژ مجدد کوتاه، بهترین گزینه برای عکاسی هستند

اگر در محیط آتلیه عکاسی فعالیت می‌کنید، شاید زمان شارژ مجدد فلاش برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد. اما اگر در سبک فعالیت خود، به‌صورت پیاپی از سوژه‌ها عکاسی می‌کنید، فلاش‌هایی با سرعت بالا، بهترین گزینه برای شما هستند. شما می‌توانید انواع فلاش‌های پرتابل، استودیویی و اکسترنال را با بهترین قیمت و تضمین اصالت کالا از فروشگاه ما یعنی فلاشیران خریداری کنید.

ارسال دیدگاه