عکاسی مفهومی | چرا این سبک عکاسی بیننده را مجبور به تفکر می‌کند؟

عکاسی مفهومی | چرا این سبک عکاسی بیننده را مجبور به تفکر می‌کند؟

عکاسی مفهومی؛ سبکی متفاوت برای بیان ایده

عکاسی مفهومی یا اصطلاحا کانسپچوال به سبک عکاسی گفته می‌شود که هدف عکاس از آن، معمولا بیان مفهومی خاص با کمک عناصر موجود در تصویر است. چنین عکسی بیننده را به تفکر وا می‌دارد و معمولا هدف و پیام عکس مفهومی، بر اساس دیدگاه ببیننده تعیین می‌شود. برای ثبت عکس‌های مفهومی خیره‌کننده، باید برخی از نکات را در نظر داشته باشید. در این مطلب قصد داریم به معرفی عکاسی مفهومی بپردازیم.

 

عکاسی مفهومی چه کاربردهایی دارد؟

عکاسی مفهومی، روش انتقال یک مفهوم خاص است. البته همان طور که از نام این سبک پیدا است، می‌تواند در تمام سبک‌ها برای مقاصد یک مفهوم از پیش تعیین‌شده در تصویرسازی و یا حتی تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه به توضیح برخی از مهم‌ترین کاربردهای عکاسی مفهومی می‌پردازیم.

عکاسی مفهومی چه کاربردهایی دارد؟

تبلیغات با استفاده از عکاسی مفهومی

معمولا از تبلیغات برای فروش یک ایده استفاده می‌شود که می‌تواند محصول یا خدمت، یا حتی منع مصرف‌کنندگان برای منظور مشخصی باشد. بنابراین هدف نهایی تبلیغات متقاعد کردن مخاطب است. انتقال دادن چنین ایده‌ای با استفاده از تصاویر ثابت بسیار دشوار است. اما این سبک به راحتی می‌تواند از پس چنین کاری بر بیاید.

بیشتر بخوانید:   عکاسی HDR | این سبک عکاسی چه المان‌هایی دارد و چگونه انجام می‌شود؟

 

استفاده از عکاسی مفهومی در تفسیر اجتماعی

هنر یکی از راه‌های خلق تفسیر مسائل اجتماعی است. عکاسان با استفاده از تکنیک عکاسی مفهومی، افکار و ایده‌های خود را در مورد جامعه بیان می‌کنند و آن را به نمایش می‌گذارند. بدین ترتیب عکاسان مفهومی ابزار مناسبی برای اظهار نظر در مورد وضعیت سیاست، رفتار جامعه و فناوری در اختیار دارند. برای مثال، هنرمند در این سبک عکاسی می‌تواند ناامیدی خود را از مسائل اجتماعی به تصویر بکشد.

تعریف یک داستان با استفاده از عکاسی مفهومی

می‌توان گفت یکی از نخستین کاربردهای هنر، داستان‌گویی بوده است. برای مثال، هنرمندان نقاش با خلق تابلوهای نقاشی همواره سعی می‌کرده‌اند یک داستان به مخاطب منتقل کنند. به طور مشابه، عکاس نیز می‌تواند با بهره‌گیری از تکنیک عکاسی مفهومی و با به کار گرفتن هر آن چه دارد، یک داستان بازگو کند.

 

نمایش مفاهیم انتزاعی

یکی از اهداف مهم عکاسی مفهومی، فراهم کردن بستری است برای نشان دادن حالات درونی عکاس به شکلی جذاب و خلاقانه. بسیاری از آثار با به تصویر کشیدن اضطراب، غم، شادی، دلتنگی، تنهایی، گذر زمان یا کشمکش درونی و به شکل انتزاعی یا آبستره خلق شده‌اند. در این سبک با به تصویر کشیدن یک احساس درونی خاص، احساسات بیننده تحریک می‌شود و بدین‌ترتیب بیننده را به خود جذب می‌کند.

 

نکات مهم برای عکاسی مفهومی

برای داستان‌گویی با استفاده از عکاسی مفهومی، بهتر است با مدل‌هایی کار کنید که مشتاق همکاری با شما هستند و احتمالا یک چشم‌انداز مشترک نیز با شما دارند. تاکید بر یک شخصیت یا احساس بهتر است با نورپردازی مناسب انجام شود.

گاهی اوقات نکته کلیدی در بیان داستان، داشتن یک فضای مناسب است. اگر نمی‌توانید یک مدل پیدا کنید، چه بهتر که خودتان باشید؛ هر چند که این مساله می‌تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد. لطفا توجه داشته باشید که برای یک عکس مفهومی، هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

مفهوم خود را مشخص کنید

اولین گام برای خلق یک صحنه در عکاسی مفهومی این است که بدانید می‌خواهید چه ایده‌ای را منتقل کنید. می‌توان گفت که مفهوم عکس از سوژه‌ عکاسی و نکات فنی موجود در آن بسیار مهم‌تر است و به همین دلیل عکاس مفهومی ابتدا باید مفهوم عکس خود را پیدا کند. برای این کار می‌توان از مسایل زندگی روزمره و جامعه ایده گرفت و سپس ایده مورد نظر را در ذهن پرورش داد. می‌توانید برای به نمایش گذاشتن ایده مورد نظرتان از ابزار و عناصر موجود کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید:   عکاسی تبلیغاتی | تجهیزات مورد نیاز برای این سبک عکاسی را بشناسید
مفهوم خود را مشخص کنید

جستجو برای الهام گرفتن

ایده‌های جذاب خود به خود به دست نمی‌آیند. برای عکاسی مفهومی باید با تکنیک‌های آشنا باشید و به طور منظم تمرین کنید. آنچه که به خلق یک ایده کمک می‌کند، مشاهده، کشف و تفکر مداوم است. فیلم‌ها، کتاب‌ها و دیگر هنرهایی که به آنها علاقه دارید، می‌توانند بهترین منبع الهام شما باشند. زمانی که ایده‌ای پیدا کردید، بلافاصله آن را یادداشت کنید تا به دست فراموشی سپرده نشود.

 

از نمادها استفاده کنید

وجود نماد در عکاسی مفهومی بسیار مهم است. البته برای پیدا کردن نمادهای عکس خود لازم نیست نگران باشید. برای مثال، یک جاده خلوت در یک صبح زود می‌تواند نماد عکس شما باشد و داستان مورد نظرتان را بیان کند. هر چیزی در اطراف شما که بتواند ایده مورد نظرتان در عکس را پیاده کند و از آن الهام بگیرد، می‌تواند در عکس مفهومی شما حضور داشته باشد.

لازم نیست برای نشان دادن ایده خود از ابزار و وسایل پیچیده استفاده کنید. شاید وجود یک کلید بتواند تمام حرف‌ها و ایده‌های شما را به خوبی به مخاطب انتقال دهد. برای جلوگیری از ورود به دنیای کلیشه‌ها، باید کمی هوشمندی به خرج دهید و نگاه دقیق‌تری به محیط اطراف و استعاره‌های موجود در وسایل خود بیاندازید.

ترکیب‌بندی در عکاسی مفهومی

ترکیب‌بندی

برای ترکیب‌بندی و نمایش سبک شخصی‌تان در تصویربرداری مفهومی، راه‌های متعددی وجود دارند. معمولا عکاسان مفهومی ترکیب‌های به‌کار رفته در عکس‌های خود را به صورت کاملا شخصی انتخاب می‌کنند. برخی از این هنرمندان ترجیح می‌دهند عکس‌های خود را ساده و با پس‌زمینه‌ای خالی و تنها با ارائه موضوع اصلی ثبت کنند. به این هنرمندان، عکاسان مفهومی مینیمالیسم گفته می‌شود. عکس‌های ثبت‌شده توسط این عکاسان به گونه‌ای هستند که بیننده به راحتی می‌تواند روی آنها تمرکز و مفهوم عکس را درک کند.

بیشتر بخوانید:   عکاسی نوزاد و کودک | نکاتی برای ثبت عکس‌های زیبا از نوزادان

 

در مقابل، برخی از عکاسان مفهومی عکس‌های شلوغ‌تر را ترجیح می‌دهند. آنها برای ارائه ایده خود از نمادهای مختلف استفاده می‌کنند. این هنرمندان برای بهتر دیده‌شدن مفهوم موجود در عکس، از اشیا و نمادهایی استفاده می‌کنند که برای مردم ملموس و قابل درک هستند.

اگر افراد نتوانند به مفهوم چنین عکس‌هایی پی ببرند، وجود اشیا زیبا در عکس می‌تواند برای آنها جذاب باشد. البته استفاده از اشیا مختلف، به نوع نگرش و ایده هنرمند عکاس بستگی دارد. گاهی ممکن است یک عکس مفهومی کاملا زشت و مغایر با سلیقه مردم باشد. اما همیشه چیزی در تصاویر مفهومی وجود دارد که بیننده را به خود جذب کند.

 

زیبایی‌شناسی

زیبایی‌شناسی همیشه در این سبک مورد بحث قرار می‌گیرد. عکاس به دنبال اشیایی است تا بتواند ایده خود را نشان دهد و دغدغه او صرفا زیبا نشان دادن تصویر نیست. با این حال، تصاویر موجود در این سبک می‌توانند برای بسیاری از بینندگان زیبا باشند. لازم به ذکر است که زیبایی و زشتی برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارند.

 

برای انتقال ایده‌های مدنظرتان از عکاسی مفهومی استفاده کنید

در این سبک عکاسی، ایده مد نظر عکاس به شکل تصویر به نمایش در می‌آید. از این رو، هر تصویر حاوی پیام مهمی است که می‌تواند انتزاعی‌ترین مفاهیم را به بیننده انتقال دهد. متفاوت بودن تصاویر در اینجا از سایر سبک‌ها و یا غیر متعارف بودن تصاویر آنها، باعث جذب افراد به این عکس‌ها می‌شود؛ تا جایی که افراد در بازارهای مختلف حاضر به خریدن این عکس‌ها با رقم‌های بالا هستند.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران عرضه‌کننده تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی و فیلمبرداری است. ما در فلاشیران انواع محصولات را متناسب با سبک هنری مورد نظر شما با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت ارائه می‌دهیم. تمامی محصولات فلاشیران از تضمین اصالت کالا برخوردار هستند و در کمترین زمان ممکن برای مشتریان در سراسر ایران ارسال می‌شوند.

سوالات متداول


عکاسی مفهومی چیست؟

عکاسی مفهومی یک سبک از عکاسی است که در آن هنرمند تلاش می‌کند یک ایده را به تصویر بکشد.


عکاسی مفهومی چه کاربردهایی دارد؟

از عکاسی مفهومی می‌توان در تبلیغات، تفسیر اجتماعی، داستان‌گویی و نمایش مفاهیم انتزاعی استفاده کرد.


برای ثبت عکس‌های مفهومی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای ثبت عکس‌های مفهومی، باید این موارد را مد نظر قرار داد: پیدا کردن یک مفهوم، الهام گرفتن، استفاده از نمادها، ترکیب‌بندی و جنبه زیبایی‌شناسی.

ارسال دیدگاه