برای تولید محتوای حرفه‌ای به چه تجهیزات صدابرداری نیاز دارید؟

برای تولید محتوای حرفه‌ای به چه تجهیزات صدابرداری نیاز دارید؟

صدا یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های یک محتوای باکیفیت است

تولید محتوای صوتی و تصویری پایه اصلی بسیاری از پلتفرم‌های آنلاین از جمله اینستاگرام، یوتیوب، تلگرام، وب‌سایت‌های فروشگاهی و … است. چرا که تنها با تولید محتوای باکیفیت است که می‌توان توجه مخاطبین یا مشتریان را جلب کرد. یکی از لازمه‌های تولید محتوای باکیفیت، استفاده از تجهیزات حرفه‌ای مانند تجهیزات صدابرداری است. چرا که صدا بخش مهمی از یک محتوای صوتی و تصویری را تشکیل می‌دهد و تولیدکنندگان محتوا باید از بهترین تجهیزات برای صدابرداری استفاده کنند. در این مطلب با کاربردی‌ترین تجهیزات صدابرداری در تولید محتوا و یک فروشگاه معتبر برای خرید این تجهیزات آشنا می‌شویم.

چرا برای تولید محتوا باید از تجهیزات صدابرداری باکیفیت استفاده کرد؟

تولید محتوا در سه فرم اصلی محتوای صوتی، ویدیویی و متنی تولید می‌شود. در محتواهای صوتی و ویدیویی، کیفیت صدا حرف اول را می‌زند. احتمالا تا به حال با محتواهای صوتی و ویدیویی روبه‌رو شده‌اید که کیفیت صدای بالایی ندارند و شما بعد از مدتی تماشا یا گوش دادن به این محتواها، از آن‌ها خسته شده‌اید. علت اصلی این عدم جذابیت، عدم استفاده از تجهیزات حرفه‌ای صدابرداری در تولید محتوا است. به همین خاطر می‌توان گفت که استفاده از تجهیزات صدابرداری حرفه‌ای مانند میکروفون‌های یقه‌ای یا رکوردرهای صدا نقش مهمی در تولید یک محتوای باکیفیت را دارد. در ادامه با برخی دلایل اهمیت استفاده از تجهیزات حرفه‌ای صدابرداری در تولید محتوا آشنا می‌شویم.

صدا یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های یک محتوای باکیفیت است

1- صدای باکیفیت و واضح، ارزش محتوای شما را بالا می‌برد

ارزش و جذابیت یک محتوای صوتی یا ویدیویی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد؛ از موضوع محتوا تا سیر داستانی. از میان تمام این پارامترها، صدای محتوا اثرگذاری بیشتری بر مخاطب خواهد داشت. احتمالا این جمله معروف را شنیده‌اید که تنها صداست که می‌ماند. درواقع صدای محتوا می‌تواند اثرگذاری بسیار بالایی بر مخاطب شما داشته باشد. به همین خاطر تولیدکنندگان حرفه‌ای محتوا همواره پیشنهاد می‌کنند که از تجهیزات صدابرداری حرفه‌ای برای تولید محتوا استفاده کنید.

2- رقابت در تولید محتوای باکیفیت بالا است

طی سال‌های گذشته شبکه‌های اجتماعی به محبوبیت بسیار بالایی در میان کاربران اینترنت رسیده‌اند. به همین خاطر،  در این شبکه‌ها رقابت برای تولید محتوای باکیفیت بسیار بالا است. بسیاری از رقبای شما در زمینه تولید محتوا از تجهیزات حرفه‌ای صدابرداری برای ضبط صدا استفاده می‌کنند. حال اگر شما از این موضوع غافل شوید، قطعا مخاطبین زیادی را از دست خواهید داد. پس اگر نمی‌خواهید در بازار پررقابت تولید محتوا عقب بمانید، پیشنهاد می‌کنیم که از بهترین تجهیزات صدابرداری برای ضبط صدای محتوای خود استفاده کنید.

3- دوربین‌ها توانایی ضبط صدای باکیفیت را ندارند

بسیاری از تولیدکنندگان تازه‌کار محتواهای ویدیویی تصور می‌کنند که دوربین‌های فیلم‌برداری توانایی ضبط صدا را به‌صورت حرفه‌ای دارند. اما این تصور کاملا غلط است. برای اثبات عدم صحبت این ادعا تنها کافی است تا سری به محتواهای ویدیویی تولیدشده توسط حرفه‌ای‌ها بزنید. تمام این افراد از میکروفون‌های حرفه‌ای برای ضبط صدای خود استفاده می‌کنند و میکروفون دوربین فیلم‌برداری هیچ نقشی در فرایند تولید محتوای این تولیدکنندگان حرفه‌ای محتوا ندارد.

4- تجهیزات صدابرداری حرفه‌ای تولید محتوا را آسان می‌کنند

تجهیزات صدابرداری حرفه‌ای برای تولید محتوای صوتی یا ویدیویی تولید شده‌اند. به همین خاطر استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. این تجهیزات به‌صورت مستقیم به دوربین فیلم‌برداری یا کارت صدای شما متصل شده و صدای شما را به‌صورت زنده ضبط می‌کنند. درصورتی‌که بسیاری از تجهیزات صدابرداری غیر حرفه‌ای مانند گوشی‌های موبایل از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند. استفاده از گوشی‌های موبایل یا تجهیزات صدابرداری مشابه باعث می‌شود که شما زمان بیشتری را صرف تولید محتوا کنید. در نتیجه ممکن است که کیفیت نهایی محتوای تولیدشده توسط شما در سطح مناسبی قرار نداشته باشد.

چرا برای تولید محتوا باید از تجهیزات صدابرداری باکیفیت استفاده کرد؟

تجهیزات صدابرداری پرکاربرد در تولید محتوا کدام‌اند؟

به‌طور کلی در تولید محتوای صوتی و ویدیویی از تجهیزات صدابرداری مانند رکوردر صدا، میکروفون‌های حرفه‌ای و میکروفون یقه‌ای استفاده می‌شود. هر یک از این تجهیزات بسته به فرم تولید محتوا، بودجه و نیازهای تولیدکننده می‌توانند برای تولید یک محتوای باکیفیت استفاده شوند. در ادامه با این تجهیزات و کاربرد تخصصی هر یک از آن‌ها آشنا می‌شویم.

رکوردر صدا؛ پرکاربرد در تولید محتوای ویدیویی و صوتی

یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات صدابرداری در تولید محتوای صوتی یا ویدیویی، رکوردر صدا است. از رکوردهای صدا برای ساخت پادکست، ضبط مصاحبه، یادداشت‌برداری صوتی و حتی ضبط صدای محتواهای تصویری استفاده می‌شود. باید اشاره کرد که این تجهیزات صدابرداری علاوه‌بر تولید محتوا، در زمینه‌های دیگر نیز کاربردهای فراوانی دارند. برای مثال شما می‌توانید از رکوردر صدا برای ضبط موسیقی، ضبط افکت‌های صوتی، ساخت کتاب صوتی، ضبط سخنرانی، کلاس‌های درسی و جلسات کاری نیز استفاده کنید. رکوردرهای صدا از نظر کیفت ضبط صدا در سطح بالایی قرار دارند.

میکروفون؛ تجهیزی که در هر فرم تولید محتوا استفاده می‌شود

می‌توان گفت که کاربردی‌ترین تجهیز صدابرداری برای تولید محتوا، میکروفون است. میکروفون‌ها در مدل‌های بسیار متنوعی مانند میکروفون استودیویی، شاتگان، بلوتوثی، بی‌سیم و … تولید می‌شوند. از این بین، میکروفون‌های استودیویی و شاتگان در تولید محتوا کاربرد بیشتری دارند. این میکروفون‌ها عموما روی یک پایه نصب شده و افراد می‌توانند با نصب آن‌ها روی میز یا دیوار، صدای خود را ضبط کنند.

باید اشاره کرد که کاربرد این میکروفون‌ها به تولید محتوا محدود نمی‌شود و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به‌صورت حرفه‌ای موسیقی نیز تولید کنید. برای استفاده از میکروفون‌های استودیویی و برخی میکروفون‌های شاتگان، شما به کارت صدا نیاز خواهید داشت. هرچند که برخی از میکروفون‌های شاتگان موجود در بازار نیز قابلیت اتصال مستقیم به دوربین یا کامپیوتر شما را دارند.

میکروفون؛ تجهیزی که در هر فرم تولید محتوا استفاده می‌شود

میکروفون یقه‌ای

تقریبا در تمام ویدیوهای شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب، شما می‌توانید میکروفون‌های یقه‌ای را مشاهده کنید. میکروفون‌هایی که از کیفیت صدای بالایی برخوردار هستند و به علت نصب مستقیم روی یقه، کاربری بسیار مناسبی دارند. میکروفون‌های یقه‌ای در دو مدل بی‌سیم و باسیم تولید می‌شوند. میکروفون‌های بی‌سیم قیمت بالاتری دارند اما استفاده از آن‌ها آسان‌تر است. از طرف دیگر شما برای استفاده از میکروفون‌های یقه‌ای باسیم از نظر باتری محدودیتی نخواهید داشت.

از جمله برندهای مشهور تولیدکننده میکروفون یقه‌ای می‌توان به برند Rode و بویا (BOYA) اشاره کرد. یکی از مزایای اصلی میکروفون‌های یقه‌ای این است که شما می‌توانید آن‌ها را به‌صورت مستقیم به گوشی موبایل یا دوربین فیلم‌برداری خود متصل کنید. در نتیجه برای تولید محتوای صوتی یا تصویری، دیگر به کارت صدا نیازی نخواهید داشت.

برای انتخاب تجهیزات صدابرداری تولید محتوا باید به چه نکاتی دقت کرد؟

تولیدکنندگان محتواهای صوتی و ویدیویی باید در هنگام انتخاب و خرید تجهیزات صدابرداری دقت بسیار زیادی داشته باشند. چرا که تنوع این تجهیزات در بازار بسیار بالا است و اگر شما تجربه و تخصص لازم را نداشته باشید، این امکان وجود دارد که تجهیزاتی غیر استاندارد یا نامناسب خریداری کنید.

برخی از نکات مهمی که در هنگام خرید میکروفون برای تولید محتوا در نظر داشت عبارت‌اند از:

  • خرید تجهیزات صدا از یک فروشگاه معتبر: می‌توان گفت که مهم‌ترین نکته خرید تجهیزات صدا برای تولید محتوا، خرید از یک فروشگاه معتبر است. چرا که برخی از فروشگاه‌ها، اجناس تقلبی و بی‌کیفیت را به‌جای اجناس اصلی می‌فروشند. این تجهیزات صدا با وجود این که قیمت بالایی دارند، از کارایی مناسبی برخوردار نیستند و نمی‌توانند نیازهای شما را رفع کنند
  • مطابق با سطح فنی محتوای خود خرید کنید: اگر تازه اقدام به تولید محتوا کرده‌اید و در این مسیر مبتدی هستید، به خرید تجهیزات صدای بسیار حرفه‌ای و گران‌قیمت نیازی ندارید. بلکه می‌توانید به سراغ تجهیزاتی با قیمت پایین‌تر اما کارایی مناسب بروید
  • میکروفون‌های یقه‌ای همواره گزینه‌ای ایده‌آل هستند: تفاوتی ندارد که زمینه تولید محتوای شما چیست، در هر صورت میکروفون‌های یقه‌ای برای هر فرمی از تولید محتوا ایده‌آل هستند و می‌توانند به‌خوبی نیازهای شما را به‌عنوان یک تولیدکننده محتوا رفع کنند

برای انتخاب تجهیزات صدابرداری تولید محتوا باید به چه نکاتی دقت کرد؟

برای خرید تجهیزات صدابرداری تولید محتوا، فلاشیران را انتخاب کنید

همان‌طور که اشاره شد، برای خرید تجهیزات صدای تولید محتوا باید به سراغ یک فروشگاه معتبر رفت. فروشگاه اینترنتی فلاشیران سابقه‌ای طولانی در عرضه انواع تجهیزات صدابرداری حرفه‌ای دارد. شما می‌توانید انواع میکروفون‌های یقه‌ای، شاتگان، استودیویی، رکوردر صدا و حتی تجهیزات نورپردازی تولید محتوا را با تضمین اصالت کالا و بهترین قیمت بازار از این فروشگاه خریداری کنید. برای این کار تنها کافی است تا سری به وب‌سایت فلاشیران زده و محصولات عرضه‌شده در این فروشگاه را مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه