مهم‌ترین لوازم جانبی دوربین‌ها کدام‌اند؟ از استابلایزرها چه استفاده‌ای می‌شود؟

مهم‌ترین لوازم جانبی دوربین‌ها کدام‌اند؟ از استابلایزرها چه استفاده‌ای می‌شود؟

استفاده از انواع لوازم جانبی برای سهولت کار با دوربین‌های عکاسی

عکاسان و فیلم‌برداران برای حفاظت از تجهیزات خود، افزایش کیفیت عکس‌ها و فیلم‌ها و همین‌طور افزایش سهولت استفاده از آن‌ها، نیاز به برخی لوازم جانبی دارند. از جمله انواع لوازم جانبی دوربین‌ها می‌توان به محافظ لنز و نمایشگر، کاور دوربین، پایه، استابلایزر و فیلتر اشاره کرد. در این مطلب، برخی از محبوب‌ترین لوازم جانبی عرضه شده برای دوربین‌ها را بررسی و بهترین مدل‌های آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

چند نوع لوازم جانبی دوربین در بازار وجود دارد؟

در حال حاضر، انواع لوازم جانبی دوربین مخصوص دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری در بازار وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به محافظ لنز و نمایشگر، کاور دوربین، هود لنز، فیلتر لنز، استابلایزر و انواع پایه اشاره کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

استفاده از انواع لوازم جانبی برای سهولت کار با دوربین‌های عکاسی

انواع محافظ لنز و نمایشگر برای محافظت همه‌جانبه

لنز و نمایشگر دوربین، دو قطعه مهمی هستند که به هیچ عنوان نباید خط‌وخش داشته باشند. به همین خاطر، محافظ‌هایی برای آن‌ها ارائه شده است که از نوع شیشه‌ای یا پلاستیکی هستند و به خوبی می‌توانند از لنز و نمایشگر در برابر آسیب‌های احتمالی مراقبت کنند.

نکته‌ای که درباره محافظ نمایشگر و لنز وجود دارد این است که محافظ‌های پلاستیکی تنها از خط و خش محافظت می‌کنند. این در حالی است که در محافظ‌های شیشه‌ای تا حد زیادی از شدت ضربه وارده هم کاسته می‌شود. به همین خاطر،‌ توصیه می‌کنیم در صورت وجود، به سراغ محافظ‌های شیشه‌ای بروید.

استفاده از انواع کاور دوربین برای حافظت بیشتر

در گذشته کاورهایی که برای دوربین‌ها وجود داشتند، به صورت کلی بودند و برای هر نوع دوربینی می‌توانستید از آن‌ها استفاده کنید. این در حالی است که در حال حاضر، کاورهای سیلیکونی اختصاصی برای دوربین‌های مختلف عرضه شده‌اند.

ثبت عکس و فیلم باکیفیت با کمک انواع پایه

یکی از لوازم جانبی و تجهیزات لازم برای عکاسی و فیلم‌برداری، پایه است. در حال حاضر، پایه‌های مختلفی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تک پایه، سه پایه، گیمبال (دارای دو نوع سه پایه و تک پایه) و پایه شانه‌ای اشاره کرد.

رایج‌ترین نوع پایه در بازار، سه پایه است که مدل‌های مختلفی دارد. برخی از سه پایه‌ها از نوع رومیزی هستند و ارتفاع کمی دارند. در حالی که برخی پایه‌های دیگر ارتفاع به مراتب بالاتری دارند. در عین حال، پایه‌های شانه‌ای هم وجود دارند که از آن‌ها می‌توان برای فیلم‌برداری با دوربین‌های سنگین استفاده کرد.

استابلایزر برای ثبت عکس‌های باکیفیت و بدون تاری

از جمله دیگر لوازم جانبی مورد استفاده برای انواع دوربین عکاسی و فیلم‌برداری می‌توان به استابلایزر اشاره کرد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که استابلایزر همان پایه است. اما باید بگوییم شاید این دو از نظر ظاهر تقریبا شبیه به هم باشند، اما از نظر عملکرد، کاملا با هم متفاوت هستند.

به احتمال زیاد تا به حال با مشکلاتی مانند لرزش تصویر در زمان عکاسی و فیلم‌برداری مواجه شده‌اید. حتی اگر تمام تلاش خود را هم کرده باشید که در زمان عکاسی یا فیلم‌برداری دوربین ثابت باشد، باز هم ممکن است با این مشکل مواجه شوید. بهترین راهکار برای رفع مشکل لرزش، استفاده از استابلایزر است. با کمک استابلایزر دوربین می‌توانید به راحتی لرزش‌های ایجاد شده در تصاویر را از بین ببرید.

از نظر طراحی، استابلایزرها طراحی خاصی دارند. همچنین می‌توان آن‌ها را به دو دسته استابلایزر دستی و گیمبال هم تقسیم کرد که خود به مدل‌های مختلفی مانند شانه‌ای تقسیم می‌شوند. همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، استابلایزرهای دستی به صورت دستی امکان تنظیم را دارند. این در حالی است که در گیمبال‌ها، لرزش‌گیری به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

انواع محافظ لنز و نمایشگر برای محافظت همه‌جانبه

استابلایزر شانه‌ای، لرزش‌گیری است که روی شانه قرار می‌گیرد و وزن دوربین را به شانه‌های شما انتقال می‌دهد. لازم به ذکر است که این نوع لرزش‌گیرها بیشتر برای دوربین‌های فیلم‌برداری استفاده می‌شوند و می‌توانند فیلم‌برداری را به امری ساده‌تر تبدیل کنند.

یکی از انواع لرزش‌گیرها، استدی کم هستند. با کمک استدی کم می‌توان دوربین را به بدن فیلم‌بردار متصل کرد که این کار با کمک جلیقه انجام می‌شود. این باعث می‌شود تا تکان‌های بدن فیلم‌بردار به حرکاتی سیال تبدیل شوند. در واقع، استدی کم می‌تواند این سیال بودن را تشخیص دهد و مانع نمایش لرزش در تصویر شود. این نوع استابلایزرها معمولی در فیلم‌برداری‌ها استفاده می‌شوند.

ایزی ریگ را می‌توان یکی از انواع دیگر لرزش‌گیرها معرفی کرد که با کمک جلیقه مخصوص، دوربین به پشت فیلم‌بردار بسته می‌شود. در واقع، با کمک ایزی ریگ می‌توان به راحتی سنگینی دوربین را روی عضله‌ها، گردن و شانه‌ها کم کرد تا فشار کمتری به بدن وارد شود.

با کمک فیلتر لنز، کیفیت عکس‌های خود را افزایش دهید

در حال حاضر فیلترهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را روی لنزهای دوربین خود سوار کنید. توجه داشته باشید که این فیلترها دارای مدل‌های متنوع با امکانات مختلف هستند. برخی از فیلترها افکت رنگی ایجاد می‌کنند. در حالی که برخی از فیلترهای دیگر مانند ورود اشعه فرابنفش به لنز می‌شوند.

کیت تمیزکننده دوربین و لنز برای محافظت حداکثری

برخلاف صفحه‌نمایش تلفن‌های همراه که دارای گلس محافظ هستند و چندان اهمیتی ندارد که با چه مایعی آن‌ها را پاک می‌کنید، دوربین‌ها و لنزها نیاز به مراقبت ویژه در این زمینه دارند و برای تمیز کردن آن‌ها باید از کیت‌های مخصوص استفاده کنید.

کیت‌های تمیزکننده دوربین و لنز دارای تنوع بالایی هستند. در بسیاری از این کیت‌ها، دستمال‌های مختلفی وجود دارند که از نظر نوع بافت، شبیه به دستمال عینک هستند. با کمک این دستمال‌ها می‌توان مایع کیت را از روی لنز و نمایشگر دوربین پاک و آن‌ها را تمیز کرد.

کیت تمیزکننده دوربین و لنز برای محافظت حداکثری

هود لنز؛ مورد استفاده برای جلوگیری از تابش نور زیاد

یکی دیگر از انواع لوازم جانبی دوربین، هود لنز است. احتمالا این مشکل برای شما پیش آماده است که در زمان عکاسی، نور بیش از حدی به لنز تابیده و کیفیت عکس را پایین آورده است. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، می‌توانید به سراغ استفاده از هود بروید. هود لنز با طراحی خاصی که دارد، از ورود نور بیش از حد به لنز جلوگیری می‌کند و کیفیت عکس را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

با کمک تراز دوربین قاب‌بندی دقیق داشته باشید

یکی از مشکلاتی که برخی از عکاسان و فیلم‌برداران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مشکل صاف نبودن دوربین است. در حال حاضر بسیاری از دوربین‌ها تراز دیجیتالی و داخلی دارند که با کمک آن‌ها می‌توان دوربین را در زاویه صاف قرار داد. اما در صورت نیاز می‌توانید از ترازهای افترمارکتی استفاده کنید که عملکرد به مراتب دقیق‌تر و بهتری دارند. این ترازها معمولی روی کفشک یا همان محل اتصال اسپبیدلایت‌ها قرار می‌گیرند.

چرا عکاسان و فیلم‌برداران به لرزش‌گیر نیاز دارند؟

اگر در زمان عکاس یا فیلم‌برداری هستید که موقعیت ثابت ندارید و باید در زمان کار دائما تغییر موقعیت دهید، استابلایزر بهترین گزینه برای شما خواهد بود. مخصوصا در زمان فیلم‌برداری اکشن یا ورزشی که فیلم‌بردار در حال حرکت است، فیلم دچار لرزش‌های زیادی می‌شود. به همین خاطر، می‌توان به سراغ استفاده از لرزش‌گیر رفت.

بهترین برندهای تولیدکننده استابلایزر در جهان کدام هستند؟

بهترین برندهای تولیدکننده استابلایزر در جهان کدام هستند؟

برندهای مختلفی وجود دارند که انواع استابلایزر را تولید و عرضه می‌کنند. از جمله این برندها می‌توان به دی جی آی (DJI)، ژیون تک(Zhiyun-Tech)، مانفروتو (Manfrotto) و فیو (Feiyu) اشاره کرد که هرکدام دارای تنوع بالای محصولاتی در این زمینه هستند.

فلاشیران؛ مرجع خرید انواع لوازم جانبی دوربین و استابلایزر

در حال حاضر، لرزش‌گیرهای زیادی در بازار وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به گیمبال‌های ساخت دو رند ژیون و دی جی آی اشاره کرد. اگر قصد خرید استابلایزر یا هرگونه لوازم جانبی دیگری را برای دوربین دارید، می‌توانید به سراغ فروشگاه اینترنتی فلاشیران بروید. این مجموعه با تنوع بالای اجناس خود می‌تواند نیاز شما را از بابت یک فروشگاه اینترنتی با تنوع محصولات بالا، فروش محصولات اورجینال و فروش با قیمت مناسب برطرف کند. برای خرید از این مجموعه، کافی است همین حالا سری به وب‌سایت فلاشیران بزنید.

ارسال دیدگاه