چند نوع پایه دوربین در بازار وجود دارد؟ + راهنمای خرید پایه مناسب برای عکاسی و فیلم‌برداری

گیمبال؛ کاهش دهنده لرزش در حین عکاسی و فیلم‌برداری

استفاده از پایه دوربین و تاثیر آن در عکاسی حرفه‌ای

یکی از تجهیزاتی که تقریبا هر عکاسی برای عکاسی یا حتی فیلم‌برداری به آن نیاز دارد، پایه دوربین است. با در اختیار داشتن پایه دوربین، کیفیت عکاسی شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید تصاویر شارپ‌تری را ثبت کنید. در حال حاضر انواع پایه‌های دوربین در بازار وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تک پایه، سه پایه، سه پایه رومیزی، گوریلاپاد، گیمبال و پایه شانه‌ای اشاره کرد. همچنین برای هرکدام از این پایه‌ها هدهایی هم وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید از پایه خود برای دوربین دلخواه استفاده کنید. در این مطلب انواع پایه‌های دوربین‌های موجود در بازار را به همراه هد‌های برتر مقایسه می‌کنیم.

استفاده از پایه دوربین و تاثیر آن در عکاسی حرفه‌ای

چرا برای عکاسی و فیلم‌برداری به پایه دوربین نیاز دارید؟

استفاده از پایه برای دوربین مزایای زیاد را به همراه دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به جلوگیری از لرزش دوربین، افزایش کیفیت تصاویر پرتره، افزایش عمق میدان دید و امکان عکس‌برداری و فیلم‌برداری در مناطق سخت اشاره کرد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

1- لرزش دوربین به حداقل می‌رسد

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از پایه‌های مختلف، کاهش لرزش در تصاویر است. احتمالا تا به حال به وفور این اتفاق برای شما رخ داده است که در زمان عکس گرفتن تصاویری را ثبت می‌کنید که تار هستند. یا در زمان فیلم‌برداری، به هر دلیلی دوربین ثابت نیست و باعث کاهش کیفیت فیلم شده است.

با کمک پایه می‌توانید لرزش در دوربین‌ها را به حداقل برسانید. کاهش لرزش در دوربین هم منجر به افزایش کیفتی تصاویر و در نتیجه، بهبود کیفیت عکاسی می‌شود. برای خرید انواع پایه دوربین می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های معتبر اقدام کنید.

2- از بین رفتن تاری و ثبت تصاویر شارپ‌تر

همان‌طور که پیش‌تر هم به این نکته اشاره شد، یکی از عوامل تاری در تصاویر، لرزش دوربین است. زمانی که از سه‌پایه استفاده کنید، میزان تاری تصاویر کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه، عکس نهایی شارپنس بالاتری خواهد داشت.

3- امکان عکاسی سلفی از راه دور

از جمله مهم‌ترین مزایای خرید انواع پایه برای دوربین، امکان عکاسی و فیلم‌برداری از خود است. ممکن است درست مانند یک عکاسی یا فیلم‌بردار حرفه‌ای از خود عکاسی یا فیلم‌برداری کنید، اما کسی نیست که از شما فیلم‌برداری یا عکس‌برداری کند. اینجا است که می‌توانید به سراغ استفاده از پایه‌های مختلف بروید.

4- با کمک پایه می‌توانید عمق میدان عکاسی را افزایش دهید

اگر قصد افزایش میدان عکاسی و دید را در تصاویر دارید، می‌توانید از انواع پایه‌های موجود برای دوربین‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید دیافراگم را روی مقدار کوچک‌تری قرار بدهید تا جزئیات پس‌زمینه بیشتر دیده شوند. در صورت انجام این کار، لازم است که سرعت شاتر را هم پایین بیاورید. اما برای اینکه تصاویر شارپ و عالی را ثبت کنید، باید حتما پایه به همراه داشته باشید. در غیر این صورت، عکس شما از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود.

5- فراهم شدن امکان عکاسی در شرایط سخت

در بسیاری از مواقع که قصد عکاسی یا فیلم‌برداری را دارید، ممکن است شرایط نشست یا دراز کشیدن را در زمینه برای پیدا کردن زاویه مناسب نداشته باشید. اینجا است که نقش پایه دوربین مشخص می‌شود و با در اختیار داشتن آن به راحتی و حتی در سخت‌ترین شرایط هم عکس‌برداری و فیلم‌برداری کنید.

چرا برای عکاسی و فیلم‌برداری به پایه دوربین نیاز دارید؟

چند نوع پایه دوربین در بازار وجود دارد؟

در حال حاضر انواع پایه‌های مخصوص دوربین در بازار وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تک پایه، سه پایه، سه پایه رومیزی، گوریلاپاد، شانه‌ای و گیمبال اشاره کرد. هرکدام از این پایه‌ها ویژگی‌هایی دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

تک پایه؛ مورد استفاده برای دوربین‌های اکشن

مونوپاد یا تک پایه یکی از محبوب‌ترین پایه‌های عرضه شده برای دوربین است. در چند سال گذشته انواع تک پایه به بازار عرضه شده است و بسیاری از آن‌ها برای استفاده موبایل هم ساخته شده‌اند. به گونه‌ای که حتی برخی از مونوپادها دارای بلوتوث برای عکاسی و فیلم‌برداری به صورت ریموت هستند.

در کنار استفاده از مونوپاد برای عکاسی و فیلم‌برداری با تلفن همراه، از این پایه دوربین می‌توان برای دوربین‌های اکشن هم استفاده کرد. مزیت استفاده از تک پایه، آزادی حرکت و ثبات نسبی برای عکاسی است. به همین خاطر، از این پایه می‌توان برای عکاسی و فیلم‌برداری انواع ورزش‌ها و به طور کلی صحنه‌های اکشن استفاده کرد.

سه پایه؛ رایج‌ترین نوع پایه دوربین و مورد استفاده تمام عکاسان

رایج‌ترین نوع پایه دوربین در بازار، سه پایه است می‌توان از آن برای انواع دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری استفاده کرد. همان‌طور که از نام آن مشخص است سه پایه یا ترایپاد (Tripod) از سه پایه تشکیل شده است که روی زمین قرار می‌گیرند و شرایط پایداری را برای عکاسی و فیلم‌برداری ایجاد می‌کنند.

در حال حاضر، سه پایه‌های موجود در بازار امکان تغییر زاویه و ارتفاع را فراهم کرده‌اند و به راحتی و در مدت چند ثانیه می‌توانید شرایط سه پایه را به شرایط دلخواه و آرمانی تغییر دهید. لازم به ذکر است که ساختار سه پایه‌های مخصوص فیلم‌برداری با سه پایه‌های مخصوص عکاسی متفاوت است.

تک پایه؛ مورد استفاده برای دوربین‌های اکشن

سه پایه دوربین از نوع رومیزی

نوعی سه پایه در بازار وجود دارد که به آن سه پایه رومیزی گفته می‌شود. همان‌طور که از نام این سه پایه مشخص است، می‌توانید آن را روی سطوح مختلف از جمله میز قرار دهید و ارتفاع کمی دارد. به همین خاطر، به راحتی می‌توانید این سه پایه‌ها را حمل کنید.

پایه دوربین از نوع گوریلاپاد؛ مناسب برای استفاده در شرایط سخت

یکی از انواع پایه‌های عرضه شده برای دوربین، گوریلاپاد (Gorillapod) است که طراحی انعطاف‌پذیری دارد. همین موضوع باعث شده است تا بتوان آن را روی انواع سطوح ناهموار هم قرار داد. در واقع، پایه‌های آن قابلیت تاشدن را دارند و به عنوان مثال، می‌توانید با کمک آن دوربین را روی تنه درخت قرار دهید.

گیمبال؛ کاهش دهنده لرزش در حین عکاسی و فیلم‌برداری

اگر به دنبال پایه‌ای هستید که قابلیت حمل آسانی داشته باشد و لرزش در فیلم‌برداری و عکاسی را تا حد زیادی کاهش دهد، می‌توانید به سراغ گیمبال بروید. گیمبال‌های موجود در بازار معمولا از نوع سه پایه هستند. با این حال، نمونه‌های تک پایه هم وجود دارند. در حال حاضر، گوپرو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سازنده‌های گیمبال در جهان شناخته می‌شود.

پایه دوربین از نوع شانه‌ای

یکی از انواع دیگر پایه‌های مخصوص دوربین، پایه شانه‌ای است که روی شانه قرار می‌گیرد و وزن دوربین را تا حد زیادی به شانه‌ها منتقل می‌کند. این باعث می‌شود تا فرد فشار کمتری را روی دستان خود احساس کند. همچنین با کمک این پایه، دیگر خبری از تکان‌های شدید نخواهد بود.

هر نکته‌ای که باید درباره سری‌های مخصوص پایه‌های دوربین بدانید

هر نکته‌ای که باید درباره سری‌های مخصوص پایه‌های دوربین بدانید

برای اینکه بتوانید دوربین خود را به سه پایه متصل کنید، نیاز به هد یا سری دارید. هدها دارای پیچ یا دسته‌ای برای تنظیم ارتفاع و زاویه هستند و با کمک آن‌ها می‌توانید شرایط آرمانی را برای عکاسی و فیلم‌برداری ایجاد کنید. در حال حاضر انواع هد سه پایه در بازار وجود دارند که برخی پلاستیکی و برخی فلزی هستند. بدیهی هستند که هدهای فلزی قیمت بالاتری نسبت به نمونه‌های پلاستیکی دارند و طول عمر آن‌ها بیشتر است.

معرفی بزرگ‌ترین مرجع برای خرید انواع پایه و هد پایه دوربین

در حال حاضر انواع پایه‌های دوربین وجود دارند که از جمله آن‌ها، تک پایه، سه پایه و پایه‌های شانه‌ای هستند. اگر به دنبال مجموعه‌ای معتبر برای خرید انواع پایه دوربین می‌گردید، ما به شما فلاشیران را توصیه می‌کنیم. این مجموعه با چند سال سابقه طولانی در زمینه فروش انواع تجهیزات عکاسی، به یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی تبدیل شده است. برای خرید انواع پایه دوربین اورجینال، کافی است وارد وب‌سایت فلاشیران شوید.

ارسال دیدگاه