آیا خرید لنزهای دست دوم مشکلی ندارد؟ از کجا می‌توان خرید؟

آیا خرید لنزهای دست دوم مشکلی ندارد؟ از کجا می‌توان خرید؟

خرید لنزهای دست دوم؛ گزینه‌ای مناسب برای افرادی با بودجه کم

لنز دوربین عکاسی نیز مانند سایر محصولات به شکل نو و کارکرده در بازار موجود است. در واقع تنوع لنزهای دست دوم دوربین عکاسی در بازار تا حدی زیاد بوده که بسیاری از عکاسان ترجیح می‌دهند به جای خرید لنز نو، لنز دست دوم بخرند. البته دست دوم بودن لنز به معنای پایین بودن کیفیت آن نیست. بسیاری از عکاسان حرفه‌ای، برای ارتقای تجهیزات خود، لنزهای دوربین عکاسی خود را با قیمت مناسب می‌فروشند. بسیاری از این لنز‌های دست دوم، با توجه به مدت‌زمان و شرایط استفاده، کیفیت مناسبی دارند و می‌توانند برای بسیاری از عکاسان دیگر باشند. در این مطلب قصد داریم به بررسی خرید لنزهای دست دوم بپردازیم.

خرید لنزهای دست دوم؛ گزینه‌ای مناسب برای افرادی با بودجه کم

مزایای خرید لنزهای دست دوم

خرید وسایل دست دوم یک انتخاب شخصی است، زیرا همه افراد با این روند راحت نیستند. اما این کار مزایایی نیز دارد. از میان مهم‌ترین مزیت‌های خرید لنزهای دست دوم می‌توان به قیمت مناسب آنها اشاره کرد. در واقع همین قیمت پایین است که بسیاری از عکاسان مبتدی را به خرید لنز دوربین دست دوم تشویق می‌کند. معمولا افرادی که می‌خواهند عکاسی را شروع کنند، بودجه محدودی دارند. به همین دلیل و با توجه به قیمت بالای بسیاری از لنزهای نو موجود در بازار، خرید لنزهای دست دوم به جای نو به افراد مبتدی و کسانی که قصد شروع عکاسی را دارند توصیه می‌شود.

این افراد علاقه‌مند می‌توانند فعالیت خود را با خرید دوربین عکاسی دست دوم و همچنین لنزهای دست دوم شروع کنند. پس از مدتی، با پیشرفت در زمینه عکاسی و رسیدن به سطوح بالاتر، می‌توانند وسایل خود را به تجهیزات حرفه‌ای‌تر ارتقا دهند. از سوی دیگر، افرادی که قصد خرید لنز برای کارهایی مثل تولید محتوا را دارند نیز می‌توانند به‌جای صرف هزینه بالا برای خرید لنزهای نو، با هزینه پایین‌تر لنزهای دست دوم خریداری کنند.

البته لنزهای دست دوم نسل جدیدتر و لنزهایی که در شرایط ایده‌آل قرار دارند، در مقایسه با لنزهای قدیمی بسیار گران‌قیمت‌تر هستند. اما این لنزهای جدید و دست دوم تا حد قابل توجهی ارزان‌تر از تجهیزات نو هستند. اگر خوش شانس باشید، می‌توانید لنزهایی که بسیار کم استفاده شده‌اند را با کسری از قیمت معادل آکبند آن تهیه کنید. البته گفتنی است تمیز بودن ظاهر لنز و اینکه گرد و غبار به داخل آن وارد نشده باشد، یکی از نکات بسیار مهم در هنگام خرید لنزهای دست دوم است. پس در ابتدا شما باید بتوانید لنز را مورد آزمایش قرار دهید.

مزایای خرید لنزهای دست دوم

نکات مربوط به خرید لنزهای دست دوم

برای خرید لنز دست دوم باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید، زیرا افراد سودجوی بسیاری هستند که می‌توانند شما را گمراه کرده و محصولات بی‌کیفیت به شما بفروشند. یکی از بهترین راه‌های اطمینان پیدا کردن از سلامت و کیفیت لنزهای دست دوم، خرید از فروشگاه‌های معتبر است. همچنین می‌توانید با انجام یک جست‌وجو در اینترنت، درباره لنز مورد نظرتان و ویژگی‌های آن اطلاعاتی به دست آورید. در ادامه به مهم‌ترین نکات مربوط به خرید لنزهای دست دوم اشاره می‌کنیم:

 • لنزها قطعات حساسی دارند. بنابراین در هنگام خرید لنزهای دست دوم باید بسیار مراقب باشید تا لنز آسیب ندیده باشد
 • پس از اینکه لنز را در دست گرفتید، به شرایط داخلی و خارجی آن توجه کنید. ببینید که آیا بدنه لنز دارای خراش است یا نه
 • دکمه‌های روی لنز مثل AF / MF را بررسی کنید. مطمئن شوید که کارکرد مناسبی دارند و گیر نمی‌کنند
 • گشودگی دهانه دیافراگم لنز را در زمان خاموش بودن لنز دوربین بررسی کنید. جلو و عقب لنز را هم خوب وارسی کنید. مطمئن شوید همه چیز طبیعی است و شکستگی یا ترکی روی آن وجود ندارد
 • زوم و فوکوس روی لنز را خوب بررسی کنید. هرگونه آسیب فیزیکی به لنز می‌تواند در کارکرد آن اختلال ایجاد کند
 • با یک چراغ‌قوه درون لنز را با دقت نگاه کنید. باید بتوانید هرگونه خط‌وخش یا گردوغبار یا حتی قارچ و کپک را در آن تشخیص بدهید. توجه داشته باشید که طبیعی است همیشه مقداری گردوغبار در یک لنز وجود داشته باشد. اما وجود مقدار زیاد گردوغبار کاملا غیرطبیعی است
 • پوشش لنز و شیشه را وارسی کنید. روی سطح شیشه‌ای لنز را لمس کنید تا مطمئن شوید بدون خط‌وخش است. اگر شیشه خراش داشته باشد یا به پوشش آن آسیبی رسیده باشد، نباید آن لنز را بخرید

نکات مربوط به خرید لنزهای دست دوم

روش بررسی عملکرد لنز دست دوم برای خرید

در هنگام خرید لنزهای دست دوم تا آنجا که می‌توانید، دقیق عمل کنید و کمی بدبینی به خرج بدهید. با انجام این کار، در اعصاب، پول و زمان خود صرفه‌جویی خواهید کرد. حالا نوبت به آزمایش عملی لنز می‌رسد. در این مرحله باید لنز را روی دوربین قرار دهید و با آن عکس بگیرید. در این مرحله نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • دیافراگم دوربین را تنظیم کنید. سپس چند عکس بگیرید و به کیفیت عکس‌های گرفته شده دقت کنید و ببینید که آیا مشکلی دارند یا خیر
 • اگر لنز مجهز به فوکوس خودکار است، آن را وارسی کنید. روی یک شی از فاصله نزدیک فوکوس کنید و یک عکس بگیرید. سپس از فاصله دورتر یک عکس بگیرید. به این صورت می‌توانید از کارکرد درست لنز مطمئن شوید
 • لنز را بررسی کنید تا ببینید در کدام دیافراگم و فاصله کانونی بهترین و بدترین عملکرد را دارد. به عنوان نمونه، اگر می‌دانید که لنز 70-200 میلی‌متری f/2.8 باید با f/5.6 در تمام فواصل کانونی بسیار شارپ باشد، لنز را تا f/5.6 متوقف کنید. سپس چند عکس در فواصل کانونی مختلف بگیرید و ببینید که آیا این لنز مورد نظر را قابلیت دارد یا نه
 • لنز را از لحاظ ارائه تصاویر واضح بررسی کنید. این آزمایش برای عکاسان منظره بسیار مهم است. در واقع در این سبک عکاسی در چنین لنزهایی به وضوح لبه به لبه نیاز دارید. اطمینان پیدا کنید که دقیقا از طریق نمای زنده فوکوس کرده‌اید. بدین ترتیب از هرگونه خطای فوکوس احتمالی ناشی از سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز جلوگیری خواهید کرد. به تفاوت‌های قابل توجه در وضوح در فواصل کانونی مختلف توجه داشته باشید

خرید لنزهای دست دوم از فلاشیران

اهمیت خرید لنزهای دست دوم از مراجع معتبر

منبعی که در آن به دنبال خرید لنزهای دست دوم می‌گردید، اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند وسایل دست دوم را از جاهایی مانند سایت‌های آگهی بخرند. اما باید توجه داشت که در این سایت‌ها تعداد زیادی از افراد ناشناس وجود دارند.

منبع دیگری که مردم وسایل دست دوم مورد نظر خود را از آنها می‌خرند، آگهی‌های تبلیغاتی دلالان است. متاسفانه در چنین سایت‌هایی بیشتر احتمال دارد که با کلاهبرداران و سارقان روبه‌رو شوید، بنابراین باید هنگام خرید در بازارهای مختلف، بسیار احتیاط کنید. در هنگام خرید لنزهای دست دوم، حتما دوربین‌تان را همراه داشته باشید. ببینید آیا فروشنده لنز اجازه می‌دهد قبل از خرید آن را روی دوربین‌تان نصب کنید یا نه. اگر فروشنده از این کار امتناع کرد، بهتر است از آن فروشنده دوری کنید؛ چرا که احتمالا سعی می‌کند مساله‌ای را از شما پنهان کند.

اما بهترین گزینه، مراجعه به فروشگاه‌ها یا وب‌سایت‌های معتبر در زمینه ارائه تجهیزات عکاسی است. این فروشگاه‌های معتبر تمامی لنز‌های دست دوم را از نظر کیفیت و کارایی کاملا بررسی می‌کنند. به همین خاطر، کسانی که قصد خرید لنزهای دست دوم را دارند، می‌توانند اطلاعات دقیق و مشخصات کامل لنز مورد نظر خود را در وب‌سایت مربوطه مشاهده کنند.

خرید لنزهای دست دوم از فلاشیران

با بالاتر رفتن قیمت لنزهای نو، بسیاری از عکاسان خرید وسایل دست دوم را در اولویت انتخاب خود قرار می‌دهند. چرا که با این کار می‌توان در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. در هنگام خرید لنزهای دست دوم باید به مواردی مانند سلامت فیزیکی و ظاهری، مدت‌زمان استفاده از لنز، سلامت عدسی‌ها، سلامت سیستم فوکوس، سلامت تیغه‌های دیافراگم و مواردی از این دست توجه داشته باشید.

فروشگاه اینترنتی فلاشیران، عرضه‌کننده معتبر انواع تجهیزات نو و دست دوم عکاسی در ایران است. ما در فلاشیران تمامی کالاهای دست دوم از جمله لنزها را از لحاظ سلامت ظاهری و کیفیت و کارکرد آزمایش می‌کنیم. بدین ترتیب شما می‌توانید با خیال آسوده لنز دست دوم مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید.

ارسال دیدگاه