کانن بهتر است یا نیکون؟

canon nikon - کانن بهتر است یا نیکون؟

کانن بهتر است یا نیکون؟

وقتی کانن را با نیکون کنار هم مقایسه میکنید ، شباهت‌های زیادی با یک دیگر دارند مانند : کیفیت تصاویر و تجیهزات…. 

اما در ادامه در مورد  تفاوت های این دو برند میخوانی.

هر دو برند  دوربین هایی با سنسورتقریبا هم اندازه ارائه می دهند، اما کیفیت تصویر فقط در اندازه سنسور خلاصه نمی شود.درست در زمانی که یک برند تصور میکند که در ساخت سنسور جهش پیدا کرده آن یکی نیز برگ برنده ای رو کرده و سبقت میگیرد.

 

canon nikon 300x300 - کانن بهتر است یا نیکون؟

اکثر دوربین های اخیر نیکون با حذف فیلتر low-pass بدون ایجاد نویر و اعوجاج باعث افزایش شارپنس تصویر میشود .اما از طرفی کانن تمرکز خود را بر روی مگاپیکسل  گذاشته است .در دوربین کنان  EOS 5DS R با اینکه فیلتر low-pass  حذف نشده اما دوربین به سنسور ۵۰ مگاپیکسلی مجهز شده است که باعث میشود  تصویری با رزولوشن ۵۷۹۲ * ۸۶۸۸ ثبت کند در صورتی که در مدل نیکون D 810  با سنسور ۳۶ مگاپیکسلی تصویری با رزولوشن ۴۹۱۲ * ۷۳۶۰ ثبت می کند. رزولوشن بالاتر اجازه چاپ با ابعاد بزرگتر و برش تصویر بدون افت کیفیت را می دهد.

در حالی که این دو بر روی حوزه‌های مختلف تکنولوژی سنسور تمرکز می‌کنند ، کانن و نیکون هر دو دارای کیفیتتصویر عالی هستند . این بدان معنا نیست که وقتی با دو دوربین مختلف عکس می‌گیرید دقیقا همان تصویر را خواهیدگرفت.

رنگ بین این دو گزینه می‌تواند به طور قابل‌توجهی متفاوت باشد . کدام یک رنگ بهتر دارد ، موضوع کاملا سلیقه ای است. آن‌ها به سادگی متفاوت هستند ، هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد .

 

سرعت

سرعت فوکوس اتو ماتیک در هر دو برند  اختلافی زیادی ندارد. اما تفاوت نامحسوسی در سرعت عکاسی در حالت پیاپی دارند . سرعت بالا ی عکاسی پیاپی در دوربین های DSLR  کمی به سختی یافت می شود در صورتی که در دوربین های mirror-less  براحتی میتوانیم سرعت عکاسی پشت سرهم  ۱۰fps را بیابیم .دوربین های DSLR دارای ادوات بیشتر برای ثبت تصویر هستند که در نتیجه برای رسیدن به سرعت بالاتر برای ثبت تصویر پیاپی کمی دشوارتر است.

7d 2 300x300 - کانن بهتر است یا نیکون؟

معمولا عمر باتری بسیار متفاوت است،اما نیکون ها عموما قادر به گرفتن عکس های بیشتر در یک شارژ کامل هستند. به عنوان مثال، نیکون D7200 داری دو برابر عمر باتری کنان ۷۰دی است که از نظر قیمت  مشابه هم هستند.  این مساله در مورد هر مدل صدق نمی‌کند ،اما نیکون باتری بهتری دارد .

البته این مقایسه ها در آمار دو دوربین همتراز متوسط کنان صورت گرفته و مسلما می توان دوربین هایی یافت
که در این دو دسته مساوی با هم و یا عملکرد کنان بهتر از نیکون باشد حتی در عمر باتری!

ال سی دی قابل چرخش: کانن یا نیکون؟

با کمک صفحه نمایش چرخان میتوان زوایایی را که عکاس نمیتواند حضور فیزیکی داشته باشد را کنترل کرد. و یا برای تنظیمات بهتر عکاسی میتوان از این قابلیت استفاده کرد. اولین صفحه نمایش چرخان را نیکون در دوربین  ۵۰۰۰ dخود در سال ۲۰۰۹ روانه بازار کرد. و بعد در دوربین های d ۵۲۰۰، d ۵۱۰۰ و d 5300. در سال ۲۰۱۵ صفحه نمایش لمسی را در دوربین d ۵۵۰۰ تعبیه کرد. ولی از هر دو قابلیت در هیچ کدام از دوربین ها استفاده نکرده است.

وای فای: کانن یا نیکون؟

یکی دیگر از گزینه هایی که بر مزیت برند ها میافزاید wifi و اپلیکیشن تلفن هوشمند است. تقریبا تمام دوربین های جدید کانن و نیکون این گزینه را دارا میباشند. از مزایای اصلی وای فای امکان عکاسی از راه دور و تماشا و انتقال عکس ها به تلفن همراه و تبلت است. این کار توسط اپلیکیشنی که دو شرکت ارایه دادند میسر است. تفاوتی که اپ نیکون و کانن در این مورد دارند این است که کانن امکان تغییر تمام موارد را در اپ گنجانده اما در نیکون فقط میتوان با لمس صفحه تلفن فوکوس کرد و عکس گرفت. بقیه موارد تنظیمات از طریق خود دوربین انجام میشود.

با توجه به مطالب بالا باز هم نمیتوان گفت که کدام برند صددرصد از برند دیگر بهتر است. عکاس با توجه به نیازهای عکاسی خود میتواند تصمیم بگیرد که هزینه خود را روی کدام یک از برندهای بالا صرف کند.

ارسال دیدگاه