هسل بلاد X1D و زایس Otus 85mm؛ عالی‌ترین ترکیب دوربین و لنز

b0b44b27 71d3 4675 b45b 4b7a1a2a5901 e1514634163164 - هسل بلاد X1D و زایس Otus 85mm؛ عالی‌ترین ترکیب دوربین و لنز

عکاسی به‌ نام مت گرینجر با استفاده از لنز Zeiss Otus 85mm روی دوربین Hasselblad X1D، قدرت این لنز و دوربین گران‌قیمت را در کنار هم بررسی می‌کند.

شرکت سوئدی هسل‌بلاد، یکی از کمپانی‌های سازنده‌ی دوربین‌‌ مدیوم فرمت در صنعت عکاسی است که به‌ دلیل ساخت دوربین‌های کلاسیک از زمان جنگ‌جهانی دوم شهرت دارد. دوربین‌های این شرکت به دلیل کیفیت فوق‌العاده بالا، بسیار گران هستند. شرکت آلمانی زایس نیز یکی از بهترین سازنده‌های لنز دوربین است که لنز‌های آن به دلیل کیفیت مرغوب، قیمت بسیار بالایی دارند.

عکاسی به‌ نام مت گرینجر با بررسی دوربین ۸۰۰۰ دلاری هسل‌بلاد X1D و لنز ۴۵۰۰ دلاری زایس Otus 85mm، که هر کدام در نوع خود بهترین کیفیت را ارائه می‌دهند، قصد دارد کیفیت عکس‌های گرفته شده با این دوربین و لنز را بررسی کند. وی در این ویدئوی ۱۱ دقیقه‌ای نشان‌ می‌دهد که این ترکیب لنز و دوربین بسیار قدرتمند، چه توانایی بالایی دارند.

وب‌سایت معروف dxomark در تست اخیر خود، به دوربین Hasselblad X1D امتیاز ۱۰۲ اعطا کرده است؛ بالاترین امتیازی که در طول تاریخ به یک دوربین داده شده است.لنز ۸۵ میلی‌متری Otus، دارای «شاتر برگی (Leaf Shutter)» در داخل لنز است؛ به این معنا که می‌تواند تا سرعت ۱/۱۰۰۰ ثانیه با فلش دوربین همگام شود، درحالی‌که شاتر مکانیکی خود دوربین تا سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه توانایی همگام شدن با فلش دارد. علاوه بر این، لنز ۸۵ میلی‌متری Otus که برای سنسور‌ ۳۵ میلی‌متری DSLR-های فول فریم ساخته شده است، نور را به‌طور‌ کامل روی سطح سنسور بزرگ‌تر دوربین مدیوم‌فرمت هسل‌بلاد پخش می‌کند. این دو قابلیت، از لنز Otus و دوربین X1D ترکیب جالبی می‌سازد.

دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

گرینجر می‌گوید:

لنز Otus فوق‌‌العاده عالی است. به دلیل پخش کامل نور روی سنسور، عکس‌های گرفته‌شده در تمام قسمت‌ها، شارپ هستند و پدیده‌ی «وینیتینگ (Vignetting)» رخ نمی‌دهد.

با استفاده از قابلیت «Focus Peaking» دوربین X1D، می‌توان با دقت فوکوس را تنظیم کرد. وقتی که این قابلیت چشم سوژه را رنگی می‌کند، به این معنا است که نقاط رنگی‌شده در فوکوس هستند؛ البته گرینجر معتقد است که این قابلیت هنگام استفاده از لنز‌های دیگر، همیشه درست کار نمی‌کند.

عمق میدان این لنز به دلیل گشودگی بالای دیافراگم f/۱.۴، بسیار کم است؛ به‌طوری که جزئیات پس‌زمینه کاملا محو می‌شوند. این لنز انتخابی خوب برای افرادی است که می‌خواهند تُن‌های صورت نرم و لکه‌های آن ناپدید شود.

در انتها نگاهی به عکس‌های گرفته‌شده با این دوربین و لنز می‌اندازیم.

نمونه عکس گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

نمونه عکس گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

نمونه عکس گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

نمونه عکس گرفته شده با دوربین Hasselblad X1D و لنز Zeiss Otus 85mm

به نظرشما این لنز و دوربین بهترین ترکیب موجود در بازار هستند؟

ارسال دیدگاه