حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نحوه‌ عملکرد سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز دوربین‌های DSLR

عملکرد سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز دوربین‌های DSLR بسیار جالب است. در این مقاله ویدئوی کوتاهی ارائه شده که با نحوه‌ی عملکرد این سیستم آشنا خواهید شد.

دوربین‌های DSLR برای فوکوس خودکار از سیستم‌های مختلفی مانند تشخیص کنتراست (Contrast Detection)، تشخیص فاز (Phase Detection)، فناوری Dual Pixel شرکت کانن (در نمای Live view) و … استفاده می‌کنند. اکثر عکاسان به قابلیت‌های سیستم اتوفوکوس دوربین‌‌های DSLR خود وابسته هستند، اما باتجربه‌ترین عکاسان نیز ممکن است از اینکه این سیستم چگونه کار می‌کند، اطلاعی نداشته باشند. ویدئوی ۴ دقیقه‌ای زیر با توضیح جزئیات فنی مربوط به این سیستم، نحوه‌ی عملکرد سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز DSLRها را روشن می‌سازد.

وقتی‌که نور وارد دوربین می‌شود، توسط آینه‌‌ی اصلی دوربین به طور همزمان به سمت منظره‌یاب و ماژول اتوفوکوس که در قسمت پایین دوربین قرار دارد، فرستاده می‌شود. آینه‌ی دومی که در پشت آینه‌ی اصلی دوربین قرار دارد، نور تابیده شده را به دو قسمت تقسیم می‌کند و روی ماژول اتوفوکوس دو تصویر جدا از هم تشکیل می‌دهد.

7661f187 d4f3 4eac 8de4 d0096f3521a2 - نحوه‌ عملکرد سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز دوربین‌های DSLR

همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، ماژول اتوفوکوس تشخیص فاز با رنگ قرمز مشخص شده است. سیستم تشخیص فاز دو تصویری را که تشکیل شده است، انطباق می‌دهد؛ اگر یک عکس واحد دیده شود به این معناست که صحنه در فوکوس است.

اما نقاط فوکوس معمولی، فقط بخش‌های عمودی یک تصویر را در نظر می‌گیرند؛ بنابراین وقتی صحنه به دو قسمت تقسیم می‌شود، گاهی نمی‌توانند تشخیص دهند که تقارن دو صحنه، یک عکس واحد است یا خیر. برای مثال این وضعیت در صحنه‌‌هایی که خطوط عمودی وجود دارد، اتفاق می‌افتد.

نقاط اتوفوکوس «Cross-type» و «Dual Cross-type»، به دوربین اجازه می‌دهد که قسمت‌های مختلفی از تصویر را بررسی و مقایسه کند؛ در نتیجه باعث دقیق‌تر شدن عملکرد اتوفوکوس می‌شود.

5c9ebf5c e0b4 470c 9825 a695bad97332 - نحوه‌ عملکرد سیستم اتوفوکوس تشخیص فاز دوربین‌های DSLR

نقطه اتوفوکوس Dual Cross-type در سمت راست تصویر؛ نقطه اتوفوکوس Cross-type در سمت چپ تصویر

admin ...
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
محصولی برای مقایسه وجود ندارد

مقایسه محصولات

لطفا شکیبا باشید ...